Nowa technologia Volvo Trucks

Nowa technologia Volvo Trucks

TECHNOLOGIA_AGD_600

Ponad 20 proc. wszystkich wypadków z udziałem samochodów ciężarowych zdarza się podczas jazdy w kolumnie pojazdów lub w podobnych okolicznościach. Volvo Trucks opracowało rozwiązanie o nazwie Układ Wspomagania Jazdy w Kolumnie Pojazdów, AQuA - Automated Queue Assistance-, który przejmując kontrolę nad pojazdem pomaga kierowcy w powolnej jeździe w potoku pojazdów.  Został on zademonstrowany w dniach 21–22 czerwca w Geteborgu, podczas spotkania podsumowującego projekt  HAVEit.

HAVEit - skrót od Highly Automated Vehicles for Intelligent Transport - to realizowany pod auspicjami Unii Europejskiej projekt, mający na celu rozwój inteligentnych pojazdów nowej generacji. Od chwili inauguracji projektu w 2008 r. opracowano łącznie siedem kompleksowych inteligentnych i autonomicznych rozwiązań,  które obecnie, gdy projekt dobiega końca, są prezentowane. Jednym z rozwiązań przedstawionych przez Volvo Trucks jest Układ Wspomagania Jazdy w Kolumnie Pojazdów, AQuA, opracowany wspólnie z Volvo Technology.

-Jazda w korku drogowym jest wyjątkowo monotonna. Postoje mogą trwać bardzo długo, co sprzyja dekoncentracji kierowcy, prowadzącej do wypadku - mówi Carl Johan Almqvist, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktów w Volvo Trucks.

Technologia opracowana na potrzeby AQuA ogranicza ryzyko, jakie powoduje jazda w kolumnie pojazdów. Dzięki wyposażeniu pojazdu w szereg urządzeń, zdolnych do przejęcia kontroli nad układem kierowniczym i prędkością, kierowca zyskuje pomoc w prowadzeniu samochodu ciężarowego i utrzymaniu właściwego stopnia koncentracji. Gdy tworzy się korek, kierowca może sam zdecydować, czy aktywować układ, który działa przy małych prędkościach jazdy. W każdej chwili może również przejąć kontrolę. Osobą odpowiedzialną za pojazd jest zawsze kierowca, więc aby zagwarantować jego właściwą czujność, kamera rejestruje poziom koncentracji osoby za kierownicą,  gdy wykryje objawy świadczące o dekoncentracji, uruchamia alarm.

Celem AQuA jest ograniczenie zmęczenia kierowcy, poprawa bezpieczeństwa i zmniejszenie oddziaływania na środowisko poprzez zapobieganie wypadkom, które z kolei mogą powodować tworzenie się kolejnych korków drogowych. Jednak upłynie jeszcze trochę czasu, zanim AQuA trafi na rynek - technologia musi zostać dopracowana, decydującym czynnikiem będzie zaakceptowanie nowego rozwiązania przez klientów.

Volvo Trucks dużo inwestuje w dalszy rozwój tego typu systemów wspomagających kierowców naszych pojazdów. Rozwój ten jest ważnym aspektem urzeczywistniania naszej wizji opcji zerowej, która zakłada, że żaden samochód ciężarowy Volvo nie będzie uczestniczył w jakimkolwiek wypadku.

- Z naszych doświadczeń wynika, że ludzie potrzebują czasu, by nabrać zaufania do nowych systemów i powierzyć im kontrolę. Mimo to, AQuA stanowi wyznacznik tego, co może przynieść przyszłość</i> - mówi Carl Johan Almqvist.


Active Green Driving -  AGD - technologia ta zmniejsza zużycie paliwa, dzięki przewidywaniu sytuacji na drodze na dwie do trzech minut naprzód. Układ wykonuje obliczenia w oparciu o dane ze skanerów laserowych, rejestrujących ewentualną obecność przeszkód lub pojazdów przed samochodem ciężarowym, oraz z kamery monitorującej sygnalizację świetlną. Dodatkowe dane pochodzą z systemu GPS. W układzie AGD wykorzystano urządzenie GPS ze specjalnie spreparowanymi mapami, wskazującymi przeszkody wzdłuż przewidywanej trasy przejazdu, a także status drogi: ronda, sygnalizatory świetlne, wzniesienie i planowane miejsca zatrzymania się. Działanie AGD polega na wyborze najlepszego w danej sytuacji źródła napędu: silnik elektryczny,  wysokoprężny lub obydwa  jednocześnie. AGD umożliwia zredukowanie zużycia paliwa o dalsze 6–8 proc. (elektryczny, hybrydowy układ napędowy Volvo sam w sobie zapewnia  ok. 30-proc. redukcję zużycia paliwa, w porównaniu z konwencjonalnym silnikiem wysokoprężnym). Układ działa całkowicie autonomicznie, nie wymagając ingerencji kierowcy.


Brake-by-wire - pojęcie Brake-by-Wire oznacza w całości elektromechaniczny układ hamulcowy, który może zapewnić większą skuteczność i stabilność procesu hamowania. Układ rozwija większą siłę hamowania w odniesieniu do siły nacisku na podał hamulca i wykorzystuje zawansowane algorytmy sterowania, skutkujące poprawą stateczności kierunkowej pojazdu i skróceniem drogi hamowania, w porównaniu z alternatywnymi układami hamulcowymi. Do generowania momentu hamującego elementy wykonawcze układu wykorzystują zasadę samozacisku (samoczynnego wzmocnienia), co oznacza o wiele niższy pobór energii i niższy poziom hałasu, niż w przypadku układów alternatywnych.


Źródło: Volvo Trucks

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL