Mercedes-Benz Antos: ciężki transport dystrybucyjny

Mercedes-Benz Antos: ciężki transport dystrybucyjny

Wizualnie Antos to nieco mniejszy Actros, jednak jego funkcja w transporcie znacznie różni się od tych przewidzianych wcześniej dla jego większego brata.

Stylistyka Antosa jest wprawdzie wzorowana na innych ciężarówkach z tej samej rodziny, niemniej zawiera również oryginalne elementy, podkreślające jego odmienny charakter. Antos łączy w sobie wyraźne i proste rysy z kontrastującymi wklęsłymi i wypukłymi liniami, dzięki którym ten potężny pojazd zyskuje wiele sprężystości.Antos jako pojazd często poruszający się w miejskiej przestrzeni płynnie wkomponowuje się w urbanistyczny krajobraz. W porównaniu z innymi samochodami do transportu dystrybucyjnego wyróżnia się względnie płaską budową, a jednocześnie zachowuje mocną i wytrzymałą sylwetkę. Wrażenie to pogłębia szeroka kabina kierowcy (2,30 m). W połączeniu z szerokim podwoziem Antos prezentuje się dynamicznie i atletycznie. Kabina kierowcy harmonijnie łączy się z nadkolami, a prowadzą do niej trzystopniowe, wygodne schodki.
Centralnym punktem przedniej części pojazdu jest krata wlotu powietrza do chłodnicy z okazałą gwiazdą, symbolem Mercedesa. Dzięki płaskiej kabinie, Antosowi z reguły wystarczają trzy lamele osłony chłodnicy, które podobnie jak w Actrosie, są sportowo perforowane. Podzielony na trzy części zderzak z wytrzymałymi stalowymi krawędziami doskonale sprawdza się nawet przy cięższych zderzeniach, które w transporcie dystrybucyjnym zdarzają się dość często.

Trzy warianty kabiny
Kabina kierowcy nowego Mercedes-Benz Antos jest dostępna jako ClassicSpace w wersji krótkiej (S) i średniej (M). Wariant średni jest dostępny również jako superpłaski CompactSpace, na przykład w ciężarówkach z agregatem chłodzącym w zabudowie. Tunel silnika, zależnie od modelu, ma wysokość 320 mm lub 170 mm. Wyposażenie opcjonalne obejmuje składane łóżko o wymiarach 2000x600 mm i zasłonę, co jest idealnym rozwiązaniem podczas dłuższych przerw lub okazjonalnego noclegu.
Kierowca nowego Antosa zajmuje miejsce w kokpicie typu Premium. Uwagę zwraca wielofunkcyjna kierownica, a także przestronne ustawienie fotela. Wnętrze kabiny nowego Antosa ma sklepioną i przygotowaną z myślą o kierowcy formę podstawową. Również ergonomiczna obsługa i wysoka przejrzystość instrumentu są wzorcowe. Odpowiednio do obszaru zastosowania modelu Antos używane są bardziej funkcjonalne materiały. Kabina po stronie kierowcy utrzymana jest w czarnej kolorystyce, zaś od strony pasażera - w szarej. Na górze natomiast połączono szarość z beżem (tzw. greige), co optycznie powiększyło powierzchnię. W opcjonalnej wersji kabiny kierowcy z dodatkowym siedzeniem zamiast środkowej części deski rozdzielczej wygospodarowano przestrzeń na nogi pasażera.

Silniki zgodne z normą Euro 6
Nowy Mercedes-Benz Antos oferuje bogaty wybór silników wysokoprężnych BlueEfficiency Power, obejmujący trzy najnowsze rzędowe 6-cylindrowe jednostki napędowe Euro 6 o pojemności 7,7 litra, 10,7 litra i 12,8 litra. Ich moc wynosi od 175 kW (238 KM) do lżejszych zastosowań przy pojedynczych składach aż do 375 kW (510 KM) do ciężkich samochodów ciężarowych z naczepą lub ciągników siodłowych z naczepą w wymagających warunkach topograficznych.
Szczególnie kompaktowy i lekki jest nowy 6-cylindrowy silnik rzędowy Mercedes-Benz OM 936. Wśród zastosowanych innowacyjnych rozwiązań technicznych warto wymienić: maksymalne ciśnienie wtryskowe o imponującej wartości 2400 barów lub pierwszy na świecie regulowany wydechowy wałek rozrządu. Silnik Mercedes-Benz OM 936 jest dostępny w pięciu wersjach mocy i momentu obrotowego:
- 175 kW (238 KM) przy 2200 obr./min - moment obrotowy 1000 Nm w zakresie 1200-1600 obr./min
- 200 kW (272 KM) przy 2200 obr./min - moment obrotowy 1100 Nm w zakresie 1200-1600 obr./min
- 220 kW (299 KM) przy 2200 obr./min - moment obrotowy 1200 Nm w zakresie 1200-1600 obr./min
- 235 kW (320 KM) przy 2200 obr./min - moment obrotowy 1300 Nm w zakresie 1200-1600 obr./min
- 260 kW (354 KM) przy 2200 obr./min - moment obrotowy 1400 Nm w zakresie 1200-1600 obr./min  

Również nowy sześciocylindrowy silnik rzędowy, OM 470 o pojemności 10,7 litra zalicza się już do silników klasy heavy duty. Bazuje on na rozwiązaniach zastosowanych w serii OM 471, takich jak system wtryskowy X-Pulse. Ten kompaktowy silnik jest wydajny, a przy tym o wiele lżejszy niż jego poprzednik. Silnik OM 470 jest dostępny w czterech wersjach:
- 240 kW (326 KM) przy 1800 obr./min - moment obrotowy 1700 Nm w przy 1100 obr./min
- 265 kW (360 KM) przy 1800 obr./min - moment obrotowy 1800 Nm w przy 1100 obr./min
- 290 kW (394 KM) przy 1800 obr./min - moment obrotowy 1900 Nm w przy 1100 obr./min
- 315 kW (428 KM) przy 1800 obr./min - moment obrotowy 2100 Nm w przy 1100 obr./min

Najwyższy poziom techniki motoryzacyjnej w nowym Antosie reprezentuje przedstawiony w 2011 r. 6-cylindrowy silnik szeregowy Mercedes-Benz OM 471. Jest on dostępny w następujących wersjach mocy i momentu obrotowego:
- 310 kW (421 KM) przy 1800 obr./min - moment obrotowy 2100 Nm w przy 1100 obr./min
- 330 kW (449 KM) przy 1800 obr./min - moment obrotowy 2200 Nm w przy 1100 obr./min
- 350 kW (476 KM) przy 1800 obr./min - moment obrotowy 2300 Nm w przy 1100 obr./min
- 375 kW (510 KM) przy 1800 obr./min - moment obrotowy 2500 Nm w przy 1100 obr./min

Wszystkie silniki są zgodne z normą emisji spalin Euro 6. Dysponują wtryskiem typu common rail i systemem odprowadzania spalin. Oczyszczanie spalin następuje w technologii SCR z wtryskiem AdBlue, jak również podłączonym katalizatorem oksydacyjnym i filtrem cząstek stałych.
Maksymalna wydajność jest oczywista w przypadku nowej generacji silników BlueEfficiency Power. Wszystkie silniki zapewniają najwyższą trwałość i niezawodność, wysoką kulturę pracy, niskie zużycie paliwa, AdBlue i oleju silnikowego, jak również dbałość o środowisko oraz długie okresy międzyprzeglądowe, które wynoszą do 120 000 km do wymiany oleju.

PowerShift 3 dla wszystkich
Przeniesienie napędu następuje przez w pełni zautomatyzowaną przekładnię Mercedes PowerShift 3, z ośmioma lub dwunastoma biegami. Nowy Antos umożliwia połączenie bardzo kompaktowych silników, jak np. OM 936, z wielostopniowymi przekładniami, co korzystnie wpływa na warunki jazdy, również w razie pełnego załadunku samochodów ciężarowych lub ciągników siodłowych z odpowiednimi zespołami napędowymi, zoptymalizowanymi pod kątem ładowności.
Szczególnie ważne w transporcie dystrybucyjnym, który wiąże się z częstym poruszanie się w przestrzeni miejskiej i potrzebą manewrowania na wąskich stanowiskach rozładunkowych, jest przekładnia z funkcją pełzania: przy włączonym biegu kierowca może regulować prędkość pojazdu wyłącznie poprzez pedał hamulca. Zautomatyzowane przekładnie można w razie potrzeby obsłużyć manualnie za pomocą obsługiwanej intuicyjnie dźwigni przekładni kierowniczej.

Wysoki poziom bezpieczeństwa
Wszystkie znane z modelu Actros systemy bezpieczeństwa są również dostępne w nowym Antosie do transportu dystrybucyjnego. Wyposażenie seryjne obejmuje elektroniczną regulację systemu hamowania EBS z hamulcami tarczowymi, skuteczny hamulec silnikowy, system ABS i system kontroli trakcji ASR, a także system regulacji stabilności.
Wyposażenie opcjonalne obejmuje: nowy, równie lekki i silny retarder wodny, hamulec silnikowy wysokiej mocy High Performance Brake oraz asystenta utrzymania odległości z funkcją Stop-and-Go. Dodatkowo dostępny jest również asystent utrzymania pasa ruchu oraz wyjątkowy Active Brake Assist 3 najnowszej generacji, który w razie stojących przeszkód rozpocznie gwałtowne hamowanie.
Asystent kontroli uwagi nieustannie sprawdza funkcje uwagi kierowcy na podstawie różnych parametrów, również w przypadku dezaktywacji asystenta utrzymania pasa ruchu. W razie nadmiernej dekoncentracji wysyłane są wizualne i akustyczne sygnały, aktywowany jest również asystent utrzymania pasa ruchu.Antos podwozia
Wersje nowego Antosa są tak różnorodne jak obszary ich zastosowania. Oferta obejmuje podwozia w jedenastu rozstawach osi od 3700 mm do 6700 mm w schemacie co 300 mm. Obok podwozi dwuosiowych można zamówić też wersję trzyosiową z osią wleczoną, w tym również z ogumieniem bliźniaczym.
Ponieważ wiele pojazdów wykorzystywanych w transporcie dystrybucyjnym posiada specjalne zabudowy, nowy Antos również został do tego przygotowany. Podwozie ma szeroką ramę (834 mm) zapewniającą stabilną dynamikę jazdy. Perforowany raster ramy w odstępach 50 mm na długości i wysokości, zmienne przedłużenie ramy i indywidualna pozycja poprzecznicy końcowej - to wszystko sprawia, że Antos może zostać optymalnie zabudowany, w zależności od potrzeb, a dzięki wspornikom w zdefiniowanych miejscach i ujednoliconym miejscom podłączeń układów elektroniczych jest on niemalże ideałem.
Wraz z nowym Antosem firma Mercedes-Benz wprowadziła w ciężkim transporcie dystrybucyjnym modele dopasowane do zastosowania w komunikacji specjalnego rodzaju. Wersja Loader obejmuje pojazdy o zoptymalizowanej ładowności. Osiągają one rekordy w przypadku ciężaru własnego pojazdu oraz ładowności.
Zaletą wersji Volumer jest niższa o 80 mm — niż dostępna do tej pory - krawędź załadunku. Klienci mogą wybierać spośród dużej oferty wersji kabin kierowcy, jak również różnej wielkości zbiorników paliwowych, zależnie od tego, czy zależy im na powierzchni ładunkowej, czy na zasięgu.

Antos ciągnik siodłowy
Ciągniki siodłowe są dwu- i trzyosiowe z rozstawami kół od 2650 mm do 4000 mm. Antos Loader jako pierwszy ciągnik siodłowy o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej 40 ton nie przekracza granicy sześciu ton masy własnej, nawet z silnikiem zgodnym z normą Euro 6. Antos w wersji 1835 LS z kabiną kierowcy ClassicSpace, aluminiowymi kołami i ogumieniem supersignal na osi tylnej waży ok. 6000 kg. Nawet z większym sześciocylindrowym silnikiem szeregowym OM 470 zgodnym z normą emisji spalin Euro 6, o mocy do 315 kW (428 KM) ciągnik siodłowy waży ok. 6400 kg. Dzięki temu Antos zyskuje bardzo dobrą pozycję wśród konkurencyjnych pojazdów i nawet w porównaniu z samochodami ciężarowymi zgodnymi z normą Euro 6 nowy Loader pozostaje liderem.
Udało się to osiągnąć dzięki konsekwentnemu stosowaniu rozwiązań służących obniżeniu masy pojazdu, w tym stopni wejściowych z aluminium, lekkich szyb czolowych i wykładzin podłogowych, akumulatorów o zmniejszonej pojemności, połączonego zbiornika na paliwo i AdBlue, jak również wielu innych dodatkowych elementów.

Premiera nowej ciężarówki ze stajni Daimlera odbędzie się w październiku br. podczas Wystawy Pojazdów Użytkowych IAA w Hanowerze. Wprowadzenie na rynek Mercedesa Antosa nie wstrzyma produkcji Mercedesa Axora, którego produkcja na pewno potrwa do 2014 roku.

(MB)
Daimler AG

Przeczytaj też:
Mercedes-Benz Actros - rok pracy bez żadnej awarii

Firma PD Ports mająca swoje lokalizacje w 11 brytyjskich portach przeprowadziła testy samochodów w celu wybrania najbardziej optymalnej marki dla swoich zadań.

Bezpieczna ciężarówka Mercedes-Benz

Dziewięć na dziesięć z tych osób zdaje sobie sprawę z ograniczonej widoczności kierowców ciężarówek. 

Elektryczne ciężarówki z państwowym wsparciem

Federalne Ministerstwo Środowiska wysyła elektryczne ciężarówki do pierwszych 10 firm celem przeprowadzenia praktycznych testów.

Nie musisz kupować Mercedesa żeby mieć kamerę...

MirrorCam oferowany w najnowszym Actrosie wzbudził duże zainteresowanie. Bezlusterkowy Mercedes oficjalnie zapoczątkował seryjny montaż zewnętrznych kamer zastępujących lusterka.

Rejestracje samochodów ciężarowych - znowu padają rekordy

We wrześniu 2018 roku zarejestrowano 3169 pojazdów użytkowych pow. 3,5 t. To więcej o 12,7% niż przed rokiem i więcej o 40,8% niż w sierpniu br.

Rejestracje samochodów ciężarowych - po sierpniu br.

Zakończył się drugi miesiąc z rzędu wakacyjnego obniżenia rejestracji samochodów ciężarowych.

Bus of the Year 2019

Na targach IAA w Hanowerze przyznano również tytuły Autobus Roku 2019.

Nowy Actros - ciężarówka prawie autonomiczna

Mercedes-Benz Trucks wprowadza, nowym Actrosie, standardową możliwość jazdy częściowo zautomatyzowanej ‒ nowy system Active Drive Assist, który potrafi hamować, przyspieszać i kierować pojazdem.

Jubileusz produkcyjny

Milion silników dla Daimler Trucks

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL