Laureaci I edycji konkursu na pożyteczny wynalazek

Laureaci I edycji konkursu na pożyteczny wynalazek

17 czerwca 2011 r. , podczas uroczystej gali podsumowującej I edycję projektu edukacyjnego Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha, ogłoszeni zostali zwycięzcy konkursu na pożyteczny wynalazek.

Pierwszą nagrodę zdobył zespół Energo z Niepublicznego Gimnazjum nr 54 za projekt automatycznej podstawki pod doniczkę, przesuwającej się w stronę światła. Samonaświetlacz został nagrodzony ze względu na zaawansowany charakter projektu i pracę włożoną w jego przygotowanie. Zespół przygotował skomplikowany algorytm i opracował prototyp urządzenia. Drugie miejsce zajął zespół Nowocześni Gimnazjaliści z Gimnazjum nr 121 im. Wojciecha Zawadzkiego za projekt walizki z napędem elektrycznym, która ułatwia transport przedmiotów. Jury doceniło fakt, że projekt został zrealizowany kompletnie wraz z działającym prototypem. Trzecie miejsce zostało przyznane ex aequo  zespołowi Young Scientists z Gimnazjum nr 81 im.  Witolda Doroszewskiego za projekt automatycznej wyciskarki pasty do zębów oraz zespołowi Młode Kucharki z Gimnazjum nr 121 im. Wojciecha Zawadzkiego za projekt noża Hotsteal z podgrzewanym ostrzem ułatwiającym smarowanie zmrożonego masła.

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym gimnazjaliści mieli za zadanie opisać swój pomysł na wynalazek. Do konkursu przystąpiło 21 zespołów z warszawskich gimnazjów. Do II etapu zakwalifikowało się 10 zespołów, które miały miesiąc na przygotowanie projektów, makiet, prototypów lub prezentacji. Finałową dziesiątkę Jury oceniało pod kątem możliwości powszechnego użycia wynalazku, przyjaznego charakteru dla środowiska naturalnego, jakości i staranności wykonania oraz innowacyjności projektów. Celem Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha było pokazanie młodzieży jak fascynujące może być zastosowanie wiedzy technicznej w tworzeniu funkcjonalnych wynalazków, które są przyjazne dla środowiska. W marcu i kwietniu 2011 r. ponad 300 uczniów z 36 warszawskich gimnazjów wzięło udział w warsztatach kreatywnych prowadzonych przez studentów kół naukowych działających przy Politechnice Warszawskiej.

- Zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie programu edukacyjnego Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha, aby zainteresować młodzież gimnazjalną techniką i praktycznymi wynalazkami, obudzić w nich pasję i zainspirować do działania. Projekt wpisuje się doskonale w misję firmy Bosch, która od 125 lat popularyzuje myśl techniczną - produkty i usługi firmy Bosch poprawiają jakość życia ludzi. Mamy ogromną satysfakcję, że nasz program cieszył się tak dużym zainteresowaniem wśród warszawskich gimnazjów -  powiedziała Ewa Łukawska, Specjalista ds. Public Relations Robert Bosch


Organizatorem programu edukacyjnego Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha jest firma Robert Bosch, która w tym roku obchodzi jubileusz 125-lecia istnienia. Kampanię patronatem objął Jego Magnificencja Rektor Politechniki Warszawskiej - Włodzimierz Kurnik. Członkom zwycięskich zespołów, ich opiekunom oraz szkołom przyznano nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

 Nie spodziewałem się, że gimnazjaliści będą mieli tak wiele ciekawych pomysłów na przydatne wynalazki. Bardzo się cieszę, że młodzież interesuje się nauką i techniką. Rośnie nowe pokolenie inżynierów i jestem przekonany, że z wieloma z nich spotkam się na Politechnice Warszawskiej za kilka lat - powiedział przewodniczący Jury konkursu docent Jan Grabski z Politechniki Warszawskiej.

Źródło: Grupa Bosch