HMF: Ciekawa realizacja - pojazd do transportu szkła

HMF: Ciekawa realizacja - pojazd do transportu szkła

Żuraw HMF 1800-K3 z system przesuwnej plandeki zabudowany na podwoziu SCANIA 6x2 skierowany jest do grupy klientów zajmujących się transportem szkła wielkogabarytowego.

To niezwykle wyjątkowa branża, która potrzebuje ściśle specjalistycznego sprzętu służącego do przewozu m.in. szklanych tafli. 


Platforma z system przesuwanej plandeki wykonana przez firmę WESOB WECON w połączeniu z żurawiem hydraulicznym HMF 1800-K3 stanowi niezwykle ciekawy zestaw. Tak skonfigurowany pojazd umożliwia transport nietypowych ładunków wymagających specyficznych rodzajów stojaków oraz wolnej przestrzeni wokół rozładowywanego towaru. Dzięki możliwości całkowitego zsunięcia plandeki wraz z konstrukcją, w przód lub w tył zabudowy, dostęp do ładunku jest równie łatwy jak w przypadku typowej platformy ładunkowej - nie występują żadne elementy ograniczające jak np. konstrukcja plandeki.

Tego typu zabudowa o długości 6 500 mm połączona z żurawiem świetnie sprawdza się podczas tzw. wysokiego załadunku. Przy zsuniętej plandece zamontowany na tylnym zwisie żuraw 1800-K3 zapewnia sprawny załadunek/rozładunek, natomiast na czas transportu rozłożona plandeka zabezpiecza przewożony towar przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki sterowaniu radiowemu żurawia z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym INFOCENTER, operator może stać w najbardziej dogodnym miejscu w czasie pracy żurawia ze "szklanym ładunkiem", który (biorąc pod uwagę delikatną strukturę) musi być układany z niezwykłą dokładnością na całej długości skrzyni. Sterowanie radiowe wpływa również na precyzję ruchów żurawia, co jest wyjątkową zaletą przy podnoszeniu wielkogabarytowych szklanych tafli o rozmiarach dochodzących do 2900 mm, a w specjalnych konfiguracjach nawet 3000 mm. Inne zabezpieczenia ładunku to specjalne sprężyny plandeki, która podczas zsuwania nie opada w dół i w ten sposób nie dotyka ładunku. Sprawną i bezpieczną pracę żurawiem zapewnia system HDL (system ciężkiego udźwigu), który współpracuje ze sterowaniem radiowym i umożliwia dobór prędkości pracy w zależności od wagi podnoszonego ładunku (występują 4 rodzaje prędkości pracy od 100%-20%). Brak kąpieli olejowej w podstawie żurawia oraz technologia złączy spawanych to innowacyjne rozwiązania firmy HMF, które powodują, że duńskie żurawie są średnio lżejsze o 300-400 kg od konkurencyjnych dźwigów oferowanych na rynku. Uzyskana w ten sposób większa ładowność pojazdu jest nieocenioną zaletą podczas transportu szkła. Żuraw 1800 w wersji K3 pozwala na rozładunek towaru o masie 1460 kg w odległości nawet do 10,2 m, do tego zastosowane podwójne przeguby ósemkowe utrzymają charakterystykę udźwigu przy pracy na wysokości zachowując pełną stateczność. "Przeprost" względem ramienia głównego o 15 ◦ w górę umożliwia rozładunek ciężkich tafli szkła na niskich poziomach w wąskich miejscach. Duży komfort pracy zapewnia zamontowany na ramieniu żurawia reflektor roboczy (włączany i wyłączny przez pilot zdalnego sterownia), który przyda się w każdych warunkach atmosferycznych.

Szereg nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w żurawiu HMF (bezobsługowy system wysięgników teleskopowania, sześciokątne profile, system węży hydraulicznych prowadzonych wewnątrz wysięgników) znacznie obniżają koszty eksploatacji urządzenia dzięki czemu produkty HMF są szeroko wykorzystywane również w branży budowlanej, komunalnej i energetycznej gdzie kluczowymi cechami są niezawodność, wytrzymałość i funkcjonalność konstrukcji.


4trucks.pl / HMF Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL