Praktyczne porady dla kibiców podróżujących po polskich drogach

Praktyczne porady dla kibiców podróżujących po polskich drogach

Opłaty drogowe

Obowiązkiem opłaty za przejazd po polskich drogach objęte są:
• pojazdy o DMC > 3,5 tony – opłaty są dla nich obowiązkowe na autostradach płatnych, drogach ekspresowych oraz wybranych drogach krajowych - kierowcy tych pojazdów mają obowiązek zarejestrować się w elektronicznym systemie poboru opłat viaTOLL i wyposażyć pojazd w urządzenie do poboru opłaty elektronicznej
• pojazdy posiadające powyżej 9 miejsc siedzących (łącznie z siedzeniem kierowcy) niezależnie od ich Dopuszczalnej Masy Całkowitej i podlegają obowiązkowi opłat w systemie viaTOLL na sieci dróg płatnych. Jeśli więc podróżujesz takim pojazdem, który ma 9 miejsc siedzących pamiętaj, że przed wjechaniem na sieć dróg płatnych, objętych systemem viaTOLL, musisz się zarejestrować i zainstalować urządzenie viaBOX.

Pojazdy lekkie
Pojazdy lekkie o DMC ≤ 3,5 tony – dla nich opłaty są obowiązkowe na autostradach - zarówno na odcinkach koncesyjnych, jak i państwowych. W przypadku autostrad zarządzanych przez GDDKiA kierowcy tych pojazdów mogą wybrać czy będą korzystać
z elektronicznego systemu poboru opłat czy z manualnego.

Co to jest DMC?
DMC - (dopuszczalna masa całkowita) to maksymalna masa pojazdu i jego załadunku. Informacja o DMC pojazdu znajduje się w dowodzie rejestracyjnym. W praktyce to właśnie DMC decyduje o tym, czy pojazd podlega obowiązkowi rejestracji w systemie viaTOLL czy nie (patrz powyżej).

System manualny vs. elektroniczny?
Elektroniczny system poboru opłat pozwala wnosić opłatę za przejazd bez potrzeby zatrzymywania się na bramkach poboru opłat. Proces opłaty ten odbywa się wtedy automatycznie, a więc kierowca nie musi posiadać przy sobie ani gotówki, ani kart płatniczych / flotowych.
Dodatkową zaletą korzystania z urządzenia viaAUTO jest możliwość skrócenia czasu podróży dzięki temu, że kierowca nie musi stać w kolejce do punktów manualnego poboru opłat.

Jak zacząć korzystać z systemu viaTOLL dla pojazdów lekkich?
Aby zacząć korzystać z systemu viaTOLL dla pojazdów o DMC ≤ 3,5 tony wystarczy zakupić urządzenie pokładowe viaAUTO (dostępne w Miejscach Obsługi Klienta), a następnie zainstalować je w pojeździe.

Gdzie kupić viaAUTO?
viaAUTO jest dostępne w Miejscach Obsługi Klienta zlokalizowanych przy autostradzie A2 (Kościelec) oraz A4 (m.in. Mikołów, Orzesze Zawiść, Rachowice, Oleśnica Mała), a także
w wybranych miastach położonych przy płatnych odcinkach autostrad (Wrocław, Stryków, Mogilany, Ożarów Mazowiecki, Opole, Katowice, Komorniki).

Więcej na www.viaTOLL.pl


4trucks.pl / viaTOLL

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL