RAPORT: Ranking najwolniejszych miast w Polsce

RAPORT: Ranking najwolniejszych miast w Polsce

Przygotowania do Euro 2012 oraz liczne remonty drogowe sparaliżowały ruch samochodowy w polskich miastach.

Niektóre z nich spadły w rankingu najwolniejszych miast na jeszcze gorsze pozycje niż przed rokiem. Które z nich są teraz najwolniejsze? Gdzie jeździ się najszybciej? Serwis Korkowo.pl prezentuje najnowszy raport z polskich dróg.

Najgorzej wygląda sytuacja we Wrocławiu i Warszawie. W promieniu do dwóch kilometrów od ścisłego centrum średnia prędkość w godzinach szczytów komunikacyjnych to 28-29 km/h. Niewiele szybciej można przejechać przez centrum Poznania i Krakowa - tu prędkościomierze wskazują średnio 30 km/h. Nieco lepiej wygląda sytuacja na drogach Szczecina, Łodzi i Rzeszowa - średnie prędkości w centrach tych miast oscylują w granicach 32-33 km/h. Najlepiej na tle polskich aglomeracji wypada Białystok i Gdańsk z wynikiem 36 i 39 km/h.

Zmiany na lepsze?
Jeszcze pół rok temu najwolniejszym polskim miastem był Poznań, ze średnią prędkością nieprzekraczającą w centrum 19 km/h. Najszybciej w tej strefie jeździło się za to w Rzeszowie i Białymstoku. Zaledwie pół roku później do grona "najwolniejszych" dołączyły kolejne dwa Miasta-Gospodarze Euro 2012 - Warszawa i Wrocław. Tytuł "najszybszej" z polskich aglomeracji otrzymał Kraków. Jak jeździ się polskim kierowcom na kilkanaście godzin przed EURO? Czy przygotowania i liczne remonty poprawiły sytuację drogową w największych polskich miastach? Wygląda na to, że tak. Choć czołówka rankingu nie zmieniła się i niechlubne tytuły najwolniejszych miast kolejny raz przypadły Wrocławiowi, Warszawie i Poznaniowi, pocieszający jest fakt, że znacząco wzrosły średnie prędkości w ich centrach.

Poznań
Sytuacja na poznańskich ulicach znacznie się poprawiła. Można zaobserwować tendencję wzrostową prędkości w czasie porannego (6.00-9.00) i popołudniowego (16.00-18.00) szczytu komunikacyjnego w ścisłym centrum. Jeszcze rok temu średnia prędkość w godzinach porannych wynosiła 19km/h, w grudniu 2011 - 16km/h, aktualnie wzrosła do 30km/h. Najniższe prędkości osiągali kierowcy jeszcze pół roku temu niezależnie od odległości od centrum Poznania. Nieco dynamiczniej, tj. ze średnią prędkością 38km/h, jeździ się teraz
w odległości 2-5km od centrum. To wynik znacznie lepszy niż rok czy pół roku temu. Im dalej od centrum tym jeździ się szybciej. W odległości 5-10km i 10-15km od centrum średnia prędkość oscyluje w przedziale 44-50km/h.

Gdańsk
Obecnie w ścisłym centrum miasta kierowcy poruszają się ze średnią prędkością 39km/h w czasie porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego. Nieco dalej, tj. w odległości 2-5km, średnia prędkość jest porównywalna i wynosi 37km/h. W promieniu 5-10km od centrum samochody przyśpieszają do 47km/h. To duża poprawa w porównaniu z sytuacją drogową z 2011 roku. Wtedy samochody poruszały się najwolniej w godzinach szczytów komunikacyjnych w ścisłym centrum. W promieniu 2-5km od niego średnia prędkość wyniosła 26km/h w grudniu i 40km/h w maju 2011. Obecnie najszybciej jeździ się na obrzeżach Gdańska (10-15km od centrum) - średnio 49km/h.

Wrocław
Aktualnie w ścisłym centrum Wrocławia kierowcy poruszają się ze średnią prędkością 28km/h. To najwyższa średnia prędkość osiągnięta w tej strefie w porównaniu z raportami z maja i grudnia zeszłego roku. Nieco dalej od centrum, w odległości 2-5km, prędkość wzrasta do 38km/h. Nadal najszybciej jeździmy po obrzeżach miasta - ze średnią prędkością
w przedziale 53-55km/h. To zdecydowanie lepiej niż pół roku temu, ale porównywalnie z sytuacją sprzed roku. Najgorzej było w grudniu 2011 - w każdej z badanych stref kierowcy osiągali najniższe prędkości.

Warszawa
Z raportu serwisu Korkowo.pl z maja 2012 wynika, że sytuacja drogowa w Warszawie poprawiła się. W godzinach porannego i popołudniowego szczytu przez ścisłe centrum można jechać średnio 29 km/h. Nieco lepiej jest w odległości 2-5 km od centrum. Tutaj prędkość z jaką poruszają się kierowcy wynosi 38 km/h, a na obrzeżach miasta w promieniu do 15 km od ścisłego centrum zaledwie 42 km/h. Ta sytuacja jest lepsza od grudnia zeszłego roku.

Dane zostały zebrane przez serwis Korkowo.pl, który monitoruje sytuację na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w tysiącach pojazdów poruszających się po ulicach Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Rzeszowa, Łodzi, Krakowa, Szczecina, Białegostoku, w godzinach od 06:00 do 22:00 w okresie 01-31.05.2012. W promieniu do 2 kilometrów od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-10km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miast. W analizie nie wzięto pod uwagę danych z pojazdów poruszających się po autostradach A1, A2, A4, które przechodzą w sąsiedztwie kilku z analizowanych miejscowości.

 

4trucks.pl / creandi.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL