viaAUTO - jak z niego korzystać

viaAUTO - jak z niego korzystać

Urządzenia pokładowe viaAUTO umożliwiają kierowcom samochodów osobowych bezgotówkowe rozliczanie przejazdów wybranymi odcinkami autostrad państwowych, bez konieczności zatrzymywania się w punktach poborów opłat.

Aby w pełni skorzystać z zalet takiego systemu należy pamiętać o kilku zasadach, które skrócą czas przejazdu przez tzw. bramki na autostradzie.

Na początek - prawidłowa instalacja
viaTOLL- urzadzenie viaautoAby urządzenie pokładowe viaAUTO mogło prawidłowo działać, musi zostać właściwie zainstalowane. Na szczęście założenie go w samochodzie jest niezwykle proste. Do każdego urządzenia dołączony jest uchwyt wraz z samoprzylepną taśmą dwustronną. Przed przytwierdzeniem uchwytu do szyby, należy ją oczyścić dołączoną do zestawu ściereczką. Najlepszym miejscem do przytwierdzenia viaAUTO jest wewnętrzna powierzchnia przedniej szyby, w okolicach mocowania lusterka wstecznego. Szczegóły montażu są zawarte w instrukcji dołączonej do urządzenia.

Wybierz właściwy pas na autostradzie
Przy wjeździe na płatny odcinek autostrady zarządzanej przez GDDKiA kierowca samochodu wyposażonego w viaAUTO może wybrać dowolny pas ruchu. (nie dotyczy to pasa technicznego i pasa dla pojazdów o ponadnormatywnych gabarytach). Przy szlabanie nie musi pobierać biletu, gdyż anteny znajdujące się w Punkcie Poboru Opłat nawiązują łączność z urządzeniem pokładowym i gdy pojazd w nie wyposażony zbliża się do szlabanu, ten zostaje automatycznie otwarty. Podobnie wygląda to przy bramkach umieszczonych przy zjeździe z odcinka płatnego. Tam kierowca korzystający z urządzenia viaAUTO powinien skorzystać z pasa oznaczonego symbolem viaTOLL. W przypadku, gdy pasy te zostaną chwilowo wyłączone z ruchu, kierowca auta osobowego wyposażonego w urządzenie pokładowe może przejechać dowolnym innym pasem.

Ważne ostrzeżenia dźwiękowe
Urządzenie viaAUTO wydaje dźwięki zarówno przy wjeżdżaniu, jak i przy zjeżdżaniu z odcinka płatnego autostrady państwowej. Jeśli przy wjeździe kierowca usłyszy pojedynczy sygnał dźwiękowy, oznacza to, że może korzystać z systemu viaTOLL, a urządzenie pracuje prawidłowo. Podwójny sygnał wydany przez urządzenie viaAUTO przy wjeździe, oznacza zbyt niski poziom środków na koncie i konieczność skorzystania z manualnego systemu (dot. wyłącznie kont przedpłaconych). Podwójny sygnał dźwiękowy przy zjeździe, to znak, że opłata została pobrana, ale na koncie pozostało już niewiele środków. Ten sygnał mogą usłyszeć tylko kierowcy korzystający z kont przedpłaconych. Jeśli zaś urządzenie viaAUTO działa nieprawidłowo kierowca zostanie o tym poinformowany czterema sygnałami dźwiękowymi lub ich brakiem. W takiej sytuacji musi się on udać do dowolnego Miejsca Obsługi Klienta.

4Trucks.pl / Biuro viaTOLL

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL