Open Source - jakość w gratisie?

Open Source - jakość w gratisie?

Projekty open source podbijają rynki informatyczne. Obecnie, wraz z rosnącą popularnością, ich tworzeniem zajmują się nie tylko ludzie anonimowi ale również firmy.

Powstają grupy, których łączy wspólny cel - stworzyć dzieło, z którego będą mogli korzystać inni, bez opłat, bez rejestracji, z możliwością swobodnego użytkowania, kopiowania, edycji, uzupełniania. Często działają w czasie wolnym, bez wynagrodzenia.

Open Source jest to otwarte oprogramowanie, którego idea to swobodny dostęp do niego dla wszystkich jego uczestników. Czyli praktycznie każdy ma prawo do legalnego oraz darmowego uruchamiania, kopiowania, rozpowszechniania, analizowania, modyfikowania, a także ulepszania czy rozbudowy istniejących już produktów.

Darmowe systemy wspomagające również zarządzanie przedsiębiorstwem zyskują uznanie i zaufanie u coraz większej liczby przedsiębiorstw takich ja Toyota, Axa, Cisco, Yanosik i wiele innych.

Tak powstają również mapy Open Source. Są tworzone bezpośrednio przez użytkowników,a więc zawierają informacje najbardziej dla nich przydatne, często unikalne. Powstaje produkt dedykowany, a dzięki dużej liczbie twórców przydatny dla szerokiego grona odbiorców, mający wiele różnych zastosowań.

Bardzo ważną cechą tworzonych społecznie map jest ich elastyczność i krótki czas reagowania na zmiany występujące w rzeczywistości. Na przykład oddawana do użytku nowa droga czy most może pojawić się na mapie już w dniu otwarcia. Ponadto remontowana droga, która została wyłączona z ruchu będzie oznaczona na mapie nawet w dniu jej zamknięcia, co jest szczególnie ważne dla mobilnych użytkowników mapy.


Inną, dynamicznie zmieniającą się grupą danych jest warstwa obiektów użyteczności publicznej - sklepów, restauracji, banków, obiektów usługowych. Użytkownik korzystający z takiej mapy, poruszający się po nieznanym terenie, będzie wiedział gdzie może zjeść lub udać się na zakupy czy do kina.

- Mapy komercyjne nie mogą pochwalić się takim stopniem aktualności jak mapy tworzone społecznościowo. Dlatego podczas wyboru mapy stosowanej w naszej aplikacji przeważył argument aktualnych danych, które są praktycznie na bieżąco aktualizowane - mówi Olga Barańczyk przedstawiciel firmy Neptis operatora systemu Yanosik.pl


Polski społecznościowy projekt mapowy UMPpcPL szczegółowo przedstawia teren kraju, ale jest obecnie rozszerzany o obszar Europy. Podobnym projektem jest OpenStreetMap, produkt pierwotnie angielski, obejmujący swoim zasięgiem cały świat.


4trucks.pl / Open Source

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL