Opony ciężarowe w górę

Opony ciężarowe w górę

continental-4trucks

Branża oponiarska może zaliczyć 2011 r. do udanych.

W ubiegłym roku sprzedaż opon ciężarowych na polskim rynku wzrosła o 9,8% w stosunku do roku 2010. Właściciele samochodów ciężarowych kupili od stycznia do grudnia ponad 860 tys. nowych opon, z czego prawie 30% stanowiła opony w rozmiarze 385/65R22.5.
W tym samym okresie europejski rynek skurczył się o 1,1%.Kolejny rok z rzędu producenci opon odnotowali w Polsce wzrost sprzedaży opon do pojazdów ciężarowych. Największą dynamikę wzrostu sprzedawanego ogumienia zanotowano w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Przez cały 2011 r. nowych nabywców znalazło ponad 860 tys. opon i było ich więcej o 76,8 tys. sztuk.

Dużymi wzrostami obrotów rozpoczął się również ubiegły rok na całym rynku europejskim. Przez pierwsze półrocze dwucyfrowe wzrosty dawały nadzieję na zamknięcie roku sporym zwiększeniem sprzedaży. Ostatecznie producenci opon sprzedali w Europie 11,8 mln opon - o 139 tys. szt. mniej niż przed rokiem. Rekordowy wzrost zanotowano w Rumunii, gdzie nowych nabywców znalazło o 23% opon więcej. Największe spadki obrotów, bo aż o ponad 10% nastąpiły w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Grzegorz-Jeziak-Contonental-4trucksGrzegorz Jeziak, Truck Tires Manager Continental Opony Polska
- Branża transportowa, a co za tym idzie rynek opon ciężarowych jest bardzo silnie powiązana z koniunkturą panującą na światowych rynkach. Lepsze nastroje panujące na początku roku w największych gospodarkach przyniosły dwucyfrowe wzrosty sprzedaży opon. Osłabienie koniunktury w drugim półroczu doprowadziło do minimalnego skurczenia się rynku w Europie. Podobna tendencja może utrzymać się również w 2012 r. Jeżeli Polska utrzyma dotychczasowy wzrost gospodarczy możemy liczyć na utrzymanie sprzedaży na podobnym poziomie, co w ubiegłym roku. Natomiast w skali całego kontynentu spadek może sięgnąć nawet 10%.


W styczniu i lutym 2012 roku najwięksi producenci opon sprzedali o 28% mniej opon niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. W Polsce po pierwszych dwóch miesiącach spadek sprzedaży wyniósł 7%.

4trucks.pl / Continental Opony Polska


facebook_100x100 twitter_logo youtube_logo
Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL