Naczepy Feber - nowości 2012

Naczepy Feber - nowości 2012

Feber-wywrotka_lid

Podczas gdy na rynku działają potentaci wytwarzając wielkoseryjne partie, mniejsi producenci znajdują zbyt produkując tzw. pojazdy niszowe.

Niewątpliwą zaletą mniejszych serii specjalistycznych naczep są ciekawe projekty, coraz to nowe wyzwania oraz co jest najważniejsze - wyższa rentowność produkcji.
W ubiegłym roku 20% produkcji Febera trafiło na rynki Niemiec i Skandynawii. W roku 2011 wyeksportowano 70 pojazdów osiowych i 50 zabudów. Były to małe partie pojazdów o bardzo ciekawych konstrukcjach do transportu kruszyw, materiałów sypkich, owoców. Dzięki temu rodzimy dział konstrukcyjny stale się rozwija, a część nowatorskich pomysłów trafia również do szerszej produkcji.

 

Witold-Kmieciak-Feber-4TWitold Kmieciak, Prezes Zarządu Feber Sp. z o.o.
- Rynek skandynawski jest naszą dużą szansą i na pewno będziemy rozwijać ten kierunek eksportu. Coraz więcej naczep wywrotek sprzedajemy również dla branży rolniczej pod transporty zbóż i rzepaku. Sektor spożywczy pozwala nam  utrzymać stały poziom produkcji niezależnie od koniunktury w drogownictwie.

W oparciu o doświadczenia z rynków zagranicznych Feber modernizuje również swoje seryjne pojazdy. Przykładem dynamicznego rozwoju konstrukcji są naczepy wywrotki, które są w stanie konkurować z wyrobami największych producentów na Zachodzie. Naczepa wywrotka model 2012 to owoc wielomiesięcznej pracy działu konstrukcyjnego pod kierownictwem Leszka Kiedosa, dyrektora technicznego Feber.

Wywrotka 2012
Produkt przemyślany pod wieloma względami jest również wynikiem konsultacji branżowych i  opinii na temat funkcjonalności pojazdu. Drugim zasadniczym celem firmy była jak największa modułowość konstrukcji. Takie działanie daje oszczędności związane z wykorzystaniem materiałów oraz nakładami robocizny. Idąc tym śladem Feber znacznie poszerzył paletę długości ram (7,5-10,5 m), dzięki czemu odpowiednią ramę można dopasować do każdej kubatury muldy.
Należy podkreślić że różne wielkości ram, a także rozmiary muld uzyskuje się wykorzystując właśnie elementy modułów.
Ważną nowością jest zmiana zabudowy sworznia królewskiego w podwoziu. Dzięki takiej innowacji pojazd ma mniejszy promień zawracania, co daje również mniejszy promień zataczanego łuku (wychodzenie szyi za obrys ciągnika).
Z punktu widzenia ergonomii uproszczono czynność zdejmowania i mocowanie koła zapasowego naczepy. Optymalizacji uległy: chlapacze, błotniki i zderzak tylny wywrotki, dzięki czemu pojazd jest przystosowany do współpracy z każdym rodzajem rozściełacza. Nowa tylna klapa z blachy dla Muld typu Half-Pipe zyskała większą sztywność, jest lżejsza i bardziej szczelna. Nowa naczepa wywrotka ma również zmienione elementy stabilizujące muldę na ramie a także wprowadzono nową lżejszą oś wywrotu.

Feber-wywrotka Feber-wywrotka-centralka Feber-wywrotka-sworzen

 

Wywrotka typu BOX
Odpowiednie dopasowanie długości skrzyni muldy jest ważną cechą tego typu pojazdu użytkowego, gdyż pozwala przewieźć np. jak największa ilość europalet (dotyczy modeli z klapo-drzwiami i drzwiami). Zwielokrotnienie wymiarów standardowej europalety oznacza stabilność ładunku w czasie przyspieszania i hamowania oraz, przy całkowitym wypełnieniu ładunkiem, brak potrzeby mocowania towarów spaletyzowanych.
Wprowadzając modułowość konstrukcji starano się jednocześnie uzyskać jak najmniejszą wagę naczepy. Dla przykładu: wywrotka z aluminiową muldą typu BOX o kubaturze 25 m3 (ze stalową ramą) waży obecnie 4910 kg i może przewieźć ładunek o masie 29 090 kg.
Ważną cechą produktu jest też dopasowanie wysokości muldy do wysokości załadunku, która wymagana jest dla różnych modeli ładowarek. Zastosowanie paneli równoległych do ściany skośnej pozwoliło usztywnić konstrukcję przy jednoczesnym obniżeniu masy. Ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie tych samych kątów pochylenia ściany przedniej i klapy tylnej. Kąt pochylenia 20 stopni ułatwia zsyp ładunku, eliminując jego przyleganie do ścian muldy. Zmiana kąta pochylenia przedniej ściany wymogła na konstruktorach zmodernizowanie pomostu roboczego, balkon zyskał nieco inny kształt, a dodatkowo jest on zabezpieczony antykorozyjnie powłoką KTL.
Konstruktorzy Febera precyzyjniej dopasowali mechanizmy zamknięcia klapo-drzwi. Nowe systemy haków zamykających oraz napinających pozwalają na łatwiejsze otwieranie  drzwi. Nowy portal w systemie klapo-drzwi jest lżejszy i bardziej szczelny. Inną ważną cechą tego elementu jest możliwość szybkiego wypięcia belki górnej, co umożliwia ładowanie naczepy wózkiem widłowym od tyłu. W pojazdach przystosowanych do transportu ziarna odświeżono konstrukcję zsypów zbożowych. Wprowadzono drobne techniczne zmiany usprawniające ergonomię obsługi szybrów zbożowych. Naczepy mają również opcję dodatkowego wyposażenia w demontowalne leje zbożowe.

Feber-naczepy_4 Feber-naczepy_8 Michal-Wisniewski-Leszek-Kiedos
Feber-naczepy_9 Feber-naczepy_3 Feber-naczepy_1
Feber-naczepy_7 Feber-naczepy_5 Feber-naczepy_6

Firma Feber, która jest częścią Grupy Inter Cars, to silny gracz posiadający duży potencjał handlowy. Sieć kilkudziesięciu punktów sprzedaży części zamiennych, jaką dysponuje Inter Cars, poszerza swoją działalność o oferty sprzedaży naczep. Wybrani dystrybutorzy, po profesjonalnym szkoleniu, zostali upoważnieni do prowadzenia działalności handlowej także w zakresie sprzedaży pojazdów użytkowych Feber. Cel jaki temu przyświeca jest prosty: klient nie musi jeździć dziesiątki kilometrów, aby obejrzeć produkt -  ma go na miejscu w swoim województwie a nawet powiecie. Ciekawym pomysłem i bardzo pomocnym narzędziem pracy dla handlowców jest konfigurator naczep. Program komputerowy jest  o tyle pożyteczny, że w prosty sposób w zależności od potrzeb i wymagań klienta  jest w stanie wskazać optymalny pojazd i określić jego wagę oraz cenę. Konfigurator naczep jest programem intuicyjnym i łatwym w obsłudze. Z pewnością ułatwi on pracę nie tylko sprzedawcy ale także w sposób bardziej przekonywujący przedstawi klientowi cechy zamówionego pojazdu.

Cometto Legras Feber-Szwecja

Z istotnych nowości roku 2012 należy odnotować fakt, że Feber oprócz naczep wywrotek, przyczep oraz krótkoseryjnych pojazdów niestandardowych chce zaistnieć także w innych segmentach rynku.
Cel ten zostaje realizowany poprzez współpracę z innymi producentami posiadającymi w swojej ofercie pojazdy wyskospecjalistyczne. I tak od tego roku sieradzki producent oferuje naczepy niskopodwoziowe firmy Cometto oraz naczepy z ruchomą podłogą firmy Legras. Jak wiadomo obaj zagraniczni producenci pojazdów to potentaci w swoich dziedzinach, mający za sobą szereg lat doświadczeń. Wykorzystując te zalety Feber wspiera ich działania na polskim rynku starając się jednocześnie pozyskać nowych klientów.


Michał Bąk
(c)4Trucks.plfacebook_100x100 twitter_logo youtube_logo 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL