Nowe spojrzenie na Wielton

Nowe spojrzenie na Wielton

wielton-kurtyna-4truckspl_lid

Każdy nowy model naczepy to duże wydarzenie w branży. Producenci pojazdów użytkowych nie zmieniają tak często produktów, jak ma to miejsce w przypadku aut osobowych. Ale jeśli decydują się na ten krok - wówczas zmiany są rewolucyjne.Doświadczenia w budowie naczep nabiera się latami. W tym czasie pojazdy pokonują wiele tysięcy kilometrów, a do producenta napływają uwagi o ich eksploatacji. Wielton posiada spore doświadczenie w projektowaniu pojazdów. Poprzez własny dział konstrukcyjny samodzielnie opracowuje i wykonuje prototypy naczep.
Transport ewoluuje - zmieniają się priorytety. To co niegdyś było ciężkie i budziło zaufanie poprzez solidną konstrukcję, dziś odchodzi w przeszłość. Głównym celem dla konstruktorów jest obecnie obniżenie wagi pojazdu i możliwość przewiezienia jak największej masy lub objętości ładunku. Oczywiście nie są to jedyne uwarunkowania, liczy się również aerodynamika, łatwość obsługi, niezawodność i cena produktu. Idąc tym tropem prześledźmy pokrótce zmiany jakie zaszły w popularnej wieltonce w edycji na 2012 rok:

Mniejsza masa, wyższa wytrzymałość
Masa poprzedniego modelu wynosiła 6600 kg, obecnie waga naczepy wraz z wyposażeniem to 6160 kg (bez wyposażenia 6020 kg). Nowa konstrukcja ramy pozwoliła znacznie obniżyć masę pojazdu bez pogorszenia jej stabilności. Rama wykonana ze stali w gatunku S700. Obrzeża boczne walcowane i spawane laserowo. Lżejsza wzmocniona ściana przednia, wykonana z laminatu poliestrowo-szklanego z żelkotem, spełniająca wymogi VDI.

Estetyka
Zastosowanie lekkich i wytrzymałych materiałów kompozytowych pozwoliło nie tylko obniżyć wagę lecz również poprawić design pojazdu. Zmianie uległ kształt belki, do której przymocowane są tylne światła naczepy oraz boczne panele pełniące funkcję odboju przeciw rowerowego. Zmianie poddano również boczne słupki czyniąc je bardziej aerodynamicznymi.

Funkcjonalność
To mocny atut nowej naczepy z Wieltonu. Konstruktorzy postawili przede wszystkim na większą poręczność pojazdu. I tak znajdziemy w niej nowe skrzynki narzędziowe, składaną samoblokującą drabinkę, rollstopy, bardziej funkcjonalne zamki wielton-ogrodowicz-golec-4trucksplryglujące tylne drzwi z osłonami zawiasów, odboje promowe oraz skrzynkę na gaśnicę i na dokumenty. Najważniejsze zmiany jednak kryją się wewnątrz naczepy. Przede wszystkim pojazd zyskał więcej przestrzeni. Dzięki zmniejszeniu przedniej części szyi możliwe było obniżenie całości. Sworzeń królewski dostosowano do wysokości siodła 1100 mm a kubatura kurtyny wzrosła o 2m3. Inną ważną modyfikacją były prace zmierzające do większego uszczelnienia naczepy. Wprowadzono nowe bardziej ergonomiczne gumowo-silikonowe uszczelki oraz poprawiono szczelność górnej części pojazdu. Składany dach naczepy został wyposażony w kołnierze, które przy pomocy zatrzasków zachodzą na przednią i tylną ścianę pojazdu. Górna część tylnego portalu wieńczy specjalny daszek, którego zadaniem jest odprowadzenie wody poza tylne drzwi. Unikalnym rozwiązaniem inżynierów Wieltonu są podłużne uszczelki obrzeża na styku plandeki i podłogi.
Ważną cechą nowej wieltonki jest wzmocniona podłoga o grubości 30 mm. Główną jej cechą jest zwiększenie dopuszczalnego nacisku na oś wózka widłowego do 7200 kg.
Wprowadzenie nowej naczepy nie wpłynie na jej cenę. Podwyżkę o 500 euro można tłumaczyć dodatkowym wyposażeniem oraz podniesieniem standardu pojazdu. Wielton stawia na bezpieczne produkty i stąd certyfikat Bezpieczny ładunek zgodnie z normą VDI 2700 EN12195-1.

wielton-kurtyna-4truckspl_1 wielton-kurtyna-4truckspl_2 wielton-kurtyna-4truckspl_3
wielton-kurtyna-4truckspl_4 wielton-kurtyna-4truckspl_naczepa wielton-kurtyna-naczepa-4truckspl
Michał Bąk
4trucks.pl


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL