MAN Truck & Bus Polska stawia na efektywność

MAN Truck & Bus Polska stawia na efektywność

MAN-Truck-Bus-Polska

Firmy sprzedające pojazdy ciężarowe zgodnie twierdzą, że 2011 rok można zaliczyć do udanych. Kolejne wzrosty w rankingach sprzedaży aut powyżej 6 t DMC świadczą o tym, że w branży panuje umiarkowany optymizm.

Nastroje nie są jednak radosne, gdyż niepewna przyszłość europejskiej gospodarki nakazuje wprowadzanie ostrożnych inwestycji i skrupulatne liczenie kosztów. Radykalnie zmienia się sposób podchodzenia do zakupów samochodów. Mało kto chce dziś ponosić ryzyko związane z posiadaniem olbrzymiej floty w obliczu niezbyt pewnego jutra. Klienci zaczynają inaczej patrzeć na inwestycje, zmienia się sposób realizacji umów. Dziś nie wystarczy tylko sprzedawać, rynek oczekuje kompleksowych rozwiązań, sztuką jest dostarczyć mu odpowiednich narzędzi.

TGX-EfficientLineRok 2011 firma MAN Truck & Bus Polska po kolejny zamknęła jako lider sprzedaży pojazdów ciężarowych, dostarczając 3448 pojazdów i uzyskując udział w rynku na poziomie 20,4%. Porównując te dane z wynikami roku poprzedniego spółka dostarczyła o połowę więcej pojazdów niż w 2010 roku. Dzięki dobrym wynikom sprzedaży MAN Truck & Bus Polska powiększył swój udział w rynku o 1,1%. Bardzo dobre wyniki spółka osiągnęła w TGS-budowlanysegmencie pojazdów klasy średniej oraz w segmencie podwozi ciężkich. W segmencie samochodów ciężarowych 6,1-10 t DMC MAN Trucks & Bus Polska zajmuje drugie miejsce ze sprzedażą 285 szt.(37,4% udział w rynku). W segmencie 10,1-15,9 t DMC MAN jest niekwestionowanym liderem od kilku lat. Sprzedaż ciężarówek klasy średniej wyniosła 553 szt., co pozwoliło uzyskać spółce 37,9% udział w polskim rynku. W segmencie podwozi ciężkich, powyżej 16 t DMC, MAN osiągnął sprzedaż na poziomie 873 szt. z udziałem 30,3%. Wynik ten pozwolił firmie uplasować się również na pierwszym miejscu. Nieco gorzej spółka wypada w rankingu sprzedaży ciągników siodłowych. W 2011 roku sprzedaż pojazdów spod znaku lwa wyniosła 1737 szt. (14,8% udziału w rynku). Zapewne dużą część tej sprzedaży stanowiły ciągniki siodłowe w wersji EfficientLine, które pojawiły się na naszym rynku wiosną tego roku. Dużym atutem MAN'a jest bez wątpienia wydłużenie gwarancji do 36 miesięcy, atrakcyjne kontrakty serwisowe, narzędzia finansowania pojazdów, usługi telematyczne oraz szkolenia ProfiDrive. Największymi klientami flotowymi MAN Truck & Bus Polska w 2011 roku były firmy: Jeronimo Martins (Biedronka), Mota Engil, Mostostal, Jakob International, Bilfinger Berger, Breviter, VOS oraz Maszoński Logistic.
Jako uzupełnienie warto wspomnieć, o dużych sukcesach MAN truck & Bus Polska w sektorze pojazdów specjalnych. W ubiegłym roku do PSP dostarczono 134 samochody pożarnicze (60% rynku) oraz sprzedano, na potrzeby służb komunalnych, 313 podwozi (40% udział w rynku).

Udziały rynkowe w Polsce w segmencie ciężarówek powyżej 6 t DMC:

- MAN - 20,4%
- DAF - 17,2%
- Volvo Trucks - 16,4%
- Mercedes-Benz - 16,2%
- Scania - 11,9%
- Renault Trucks - 8,6%
- IVECO - 7,7%

Piotr-Stanski-MAN-Truck Piotr Stański, dyrektor operacyjny Man Truck & Bus Polska:
- W roku 2012 chcemy przekonać klientów do tego, aby szczególnie w odniesieniu do  ciągników siodłowych zwrócili większą uwagę na ofertę MAN. Na pewno wiele uwagi  poświęcimy obsłudze After Sales, czyli sprzedaży części zamiennych i sposobom dystrybucji  tych części. Od roku 2009 oferujemy w ciągnikach siodłowych pakiet EfficientLine, który  z  biegiem czasu systematycznie wzbogacamy. W tym roku, w jego ramach, zaoferujemy  kontrakty serwisowe, atrakcyjne formy finansowania oraz rozwiązania telematyczne.Mamy  narzędzia do tego, aby nasza sprzedaż była jeszcze efektywniejsza i na pewno w roku 2012 będziemy z tych narzędzi korzystać.

MAN-TGM-Plog

Dobre wyniki odnotowano nie tylko w sprzedaży ale również w obszarze produkcji, która jest realizowana w trzech zakładach na terenie Polski. Produkcja pojazdów ciężarowych powstających w zakładach MAN w Niepołomicach wzrosła o 38% w stosunku do roku 2010 (6011 szt. w 2010, 8280 szt. w 2011). Również zakłady MAN Bus wyprodukowały 0 23% więcej autobusów (1267 szt. w 2010, 1566 szt. w 2011 + 700 podwozi), między innymNeoplan-Starlineri dzięki wprowadzonym w 2011 roku procesom optymalizującym produkcję. W zakładach MAN Bus w sierpniu 2011 roku rozpoczęto realizacje Projektu Premium - produkcji szkieletów luksusowych autokarów marki Neoplan Starliner.
W 2011 roku polscy klienci kupili 96 szt. autobusów. Było wśród nich 25 szt. autokarów turystycznych MAN Lion's Coach. Niewątpliwie ważnym wydarzeniem była prezentacja autobusu hybrydowego, która odbyła się w największych aglomeracjach miejskich. Do ciekawych kontraktów ubiegłego roku można zaliczyć dostawę 20 autobusów miejskich dla Świerklańca, a zakład komunikacji w Zamościu wzbogacił się o pierwsze z 12 autobusów MAN Lion's City zasilanych gazem ziemnym.
W roku 2011 otwarte zostały kolejne serwisy partnerskie MAN, w Grudziądzu oraz Rybniku. W roku 2012 rozpocznie się budowa kolejnych serwisów. W struktury MAN wejdą dwa nowe MAN Truck & Bus Center: w Krakowie oraz w prawobrzeżnej części Warszawy. Przy okazji warto wspomnieć, że początkiem roku 2012 rozpoczęła działalność akademia serwisowa MAN Academy. W jej ramach organizowane będą szkolenia techniczne jak również tzw. szkolenia "miękkie", przeznaczone dla pracowników sieci serwisowej MAN w Polsce oraz w całym Regionie Sprzedaży Wschód.MAN-Eff-PL
Jak wspomnieliśmy na początku, dziś nie wystarczy już sprzedawać... w dzisiejszych czasach szczególnie ważna wydaje się atrakcyjna oferta finansowania oraz opieki serwisowej przez cały czas eksploatacji pojazdu. Pokazuje to, jak zasadniczo zmienia się sposób oczekiwań klienta. Większość zapytań dotyczy nie ceny samochodów, lecz całkowitego kosztu utrzymania floty z możliwością późniejszego jej odkupu przez producenta. Temu celowi służy rozbudowa sieci serwisowej MAN, oferta sprzedaży wraz z kontraktem serwisowym (R+M) oraz profesjonalne szkolenia kierowców obniżające koszty eksploatacji pojazdów.

Michał Bąk

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL