Mercedes-Benz Polska - ambitne plany

Mercedes-Benz Polska - ambitne plany

Mercedes-Benz-Truck

W roku 2011 zarejestrowano 6621 pojazdów dostawczych i ciężarowych Mercedes-Benz. Stanowi to wzrost o ponad 12% względem roku 2010. Największy wpływ na taki dobry rezultat miał duże wzrosty sprzedaży samochodów ciężarowych, w segmencie ciągnikó siodłowych siegające niemal 100%.


Samochody dostawcze Mercedes-Benz
W roku 2011 rynek średnich i ciężkich samochodów dostawczych odbił się po spadku w roku 2010. Zarejestrowano 28 190 pojazdów, co oznacza wzrost o 9,3%. Rok ten okazał się bardzo dobry również dla działu aut dostawczych Mercedes-Benz. Firma utrzymała 3. miejsce na rynku. Epokowym sukcesem było wygranie największego przetargu, w 16-letniej historii firmy w Polsce, czyli 600 Sprinterów dla oddziałów prewencji Policji ((ze względu na osobny rejestracje auta te nie zostały wliczane do statystyk CEPiK). Pierwsze Sprintery policyjne rozpoczęły mundurową służbę już w październiku 2011, pozostałe zostaną wydane do końca kwietnia br. Ważnym elementem strategii firmy było otwarcie sieci Van Center. Są to dedykowane sprzedaży samochodów dostawczych salony Mercedes-Benz (do końca ub. roku powstało ich już 20). Van Center to - poza nowym brandingiem i lepszą identyfikacją - przede wszystkim jeszcze bardziej profesjonalna obsługa.Z dużym zainteresowaniem klientów spotkała się również zmodyfikowana formuła leasingowa - Lease and go, zapewniająca kompleksową obsługę (jedna umowa dot. Sprzedaży samochodu, serwisu oraz ubezpieczenia). Taka umowa jest gwarancją bezpieczeństwa m.in. kosztów, które pozostają stałe przy wszystkich ratach. Tease&Go to pierwsza tego typu oferta na rynku, co świadczy o innowacyjności Mercedes-Benz także w dziedzinie umów serwisowych, których w 2011 roku podpisano 877 (o 132% więcej niż w 2010). Łącznie w roku 2011, zarejestrowano w Polsce 3756 samochodów dostawczych Mercedes-Benz (nie wliczając pojazdów policyjnych). Wśród nich znalazły się pierwsze egzemplarze wprowadzonego na rynek w 2011 roku ekonomicznego i ekologicznego Sprintera napędzanego na gaz LPG. Do sprzedaży trafiło także usportowione Viano Avantgarde. Wszystkie Vito i Viano standardowo wyposażone zostały w jeszcze doskonalszy system Blueefficiency, zaś Sprinter otrzymał możliwość zainstalowania systemu FleetBoard.


Samochody ciężarowe Mercedes-Benz

W 2011 roku rynek samochodów ciężarowych kontynuował wzrosty, zyskując 46,4% osiągając poziom 16 347 nowych rejestracji. Również firma Mercedes-Benz zyskała na dobrej koniunkturze - w 2011 roku zarejestrowano 2727 nowych ciężarówek tej marki, w porównaniu do 1861 w roku poprzednim.

Heiko_Schulze_MBPHeiko Schulze, dyrektor sprzedaży i marketingu samochodów użytkowych Mercedes-Benz
- To był ważny rok dla rynku samochodów ciężarowych. Wzrósł on w Polsce o niemal 50%, co było dla producentów dużą szansą, ale i wyzwaniem. Dostosowaliśmy ofertę do oczekiwań Klientów proponując produkty najwyższej jakości oraz pamiętając że w czasach kryzysu wyjątkowo istotna dla nabywców jest cena. Dzięki temu udało nam się osiągnąć sukces, najbardziej widoczny w segmencie ciągników siodłowych - sprzedano ich niemal dwa razy tyle co w zeszłym roku, zwiększając udział w rynku o ponad 2 punkty procentowe.

Mercedes-Benz odnotował największy wzrost w segmencie ciągników siodłowych - aż o 95,5%. Dzięki temu, udział firmy w rynku wzrósł do rekordowych 16%, dając jej w tej kategorii trzecie miejsce. Taką samą pozycję przy 15,1% udziałów MB zdobył w segmencie ciężkich podwozi >16t. W 2011 roku zarejestrowano ich 414 - o 19,3% więcej niż w roku poprzednim.
Zdecydowanie wydarzeniem roku była premiera Actrosa czwartej generacji. Mercedes-Benz Actros, jako pierwszy jest oferowany z silnikiem spełniającym normę emisji spalin Euro 6. Dzięki zastosowanym technologiom, pojazd ten uzyskał prestiżowy tytuł Truck of the Year 2012.
O dobrej sytuacji w segmencie samochodów specjalnych świadczą takie wydarzenia, jak sprzedaż pierwszych w branży dystrybucyjnej Econiców napędzanych na gaz ziemny. Dobrze prezentuje to najnowsze trendy w branży transportowej, na które Mercedes-Benz odpowiada oferując nowe, przyjazne środowisku technologie.
W segmencie 3,5-8 t. rok 2011 wiązał się z niewielkimi wzrostami pojazdów. W Polsce zarejestrowano w tym czasie 138 nowych Canterów. Najważniejszym wydarzeniem roku 2011 dla Fuso była premiera nowego Cantera. Wyróżnia go innowacyjna, dwusprzęgłowa przekładnia Duonic. Pojazd dostępny jest również w trzech zróżnicowanych wersjach silnikowych, zaś o jego uniwersalności świadczy szeroka rozpiętość DMC od 3,5 do 7,5 t. Premiera ta na pewno wpłynęła negatywnie na sprzedaż, ponieważ niektórzy klienci wstrzymali się z zakupem w oczekiwaniu na nowy model.Autobusy Mercedes-Benz
Rok 2011 był dla spółki EvoBus Polska rokiem rekordowym. Ogółem sprzedano 219 autobusów, w tym: 39 szt. autokarów turystycznych (11 Tourismo, 16 Tourismo M/2, 6 Tourismo L, 4 Travego, 2 Tourino), 30 szt. pojazdów Setra 1xS415 GT, 5xS415 GT-HD, 8xS416 Gt-HD/2, 1xS416 GT-HD 6x2, 5xS417 GT-HD 6x2, 3x419 GT-HD 6x2, 1 x  S417 HDH 6x2, 4 x S 431 DT, 2 x S 412 UL oraz 150 szt. autobusów miejskich: Conecto LF (4 szt. MZK Bydgoszcz, 4 szt. MPK Kielce, 10 szt. ZKM Gdansk, 6 szt. MZK Starogard, 10 szt. MZK Bielsko Biała, 3 szt. DLA Wrocław, 10 szt. MZK Zielona Góra)), Conecto LF G (12 szt MZK Bydgoszcz, 12 szt. ZKM Gdańsk, 3 szt. MZK Zielona Góra), Citaro (8 szt. MPK Kraków, 10 szt. MPK Katowice) i Citaro G (7 szt. MZK Bielsko-Biala, 9 szt. MPK Kraków, 15 szt. PKM Katowice, 27 szt. ZTM Lublin).

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników sprzedaży i udziału w rynku, jaki osiagneliśmy w ubiegłym roku. Przed nami kolejne wyzwania i ciekawe wydarzenia branżowe: Mistrzostwa Euro 2012 w Polsce będzie obsługiwało 30 autokarów Setra, szykujemy się również do premiery nowego typoszeregu Setry CC 500 - mówi Anna Winiarska, odpowiedzialna za PR i marketing w EvoBus Polska.

Mercedes-Benz Polska - plany na 2012 rok
- W bieżącym roku najważniejszym wydarzeniem zdecydowanie będzie premiera nowego członka rodziny samochodów dostawczych Mercedes-Benz, w segmencie małych vanów. Jest to odpowiedź na nowe potrzeby rynku związane ze zwiększającym się natężeniem ruchu w miastach i wzrastającymi cenami paliw. W 2012 roku chcemy się także skoncentrować na dalszej profesjonalizacji sieci rozwijanej pod szyldem Van Center. Jesteśmy przekonani, że dalszy wzrost sprzedaży zapewni nam polityka wychodzenia do klienta, która pozwoli nam lepiej dostosowywać się do jego potrzeb - podkreśla Grzegorz Sawicki, dyrektor sprzedaży i marketingu samochodów dostawczych Mercedes-Benz Polska.

- W oparciu o bardzo dobre przyjęcie nowego Actros przez rynek, w 2012 roku planujemy dalsze wzrosty sprzedaży - zarówno w liczbach bezwzględnych, jak i pod względem udziałów rynkowych. Po sukcesie w segmencie ciągników siodłowych, chcemy również umocnić naszą pozycję na rynku podwozi.Oprócz, Ciężarówki Roku 2012, w nowym roku chcemy również zaproponować klientom nowe produkty, jeszcze lepiej dostosowujące naszą ofertę do ich potrzeb. Nie należy także zapomnieć, iż cały czas w sprzedaży pozostaje Actros III generacji, z którym przez ostatnie lata związało się wielu Klientów i który jest przez nich nadal chętnie kupowany. Warto dodać, że istotnym elementem naszej strategii pozostaje też stałe rozwijanie produktów okołopojazdowych takich jak kontrakty serwisowe, czy systemy telematyczne, wśród których szczególne sukcesy odnosi FleetBoard -
mówi Sławomir Kwiatkowski, dyrektor działu sprzedaży i marketingu samochodów ciężarowych Mercedes-Benz.

- W 2012 roku planujemy nadal systematycznie zwiększać nasz udział w polskim rynku. Z całą pewnością pomoże nam w tym nowy CanterTF, który opcjonalnie może być wyposażony w automatyczną  dwusprzęgłową skrzynię biegów Duonic oraz pojazd z napędem 4x4 -
zapowiada Igor Kaczorkiewicz, szef sprzedaży Samochodów Specjalnych Mercedes-Benz i Fuso Canter.

(MB)
materiały: MB Polska, EvoBus Polska


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL