Scania Polska – jest się czym pochwalić...

Scania Polska – jest się czym pochwalić...

ScaniaRtopline

Scania Polska, jako pierwsza firma ciężarówkowa, podsumowała ubiegły rok. W szesnastym roku działalności spółki dużo się działo i z pewnością warto powrócić do tych wspomnień.


Największym wydarzeniem dla szwedzkiego producenta było, z pewnością, wprowadzenie na nasz rynek największych mocy silników w Scania R. Już na początku roku pierwszy klient, firma PTZ Stefan Dynerowicz, odebrał wymarzoną V8 730 KM. Nieco później, w czerwcu, Scania V8 znalazła kolejnego nabywcę, którą była firma Pol-Mack. Pierwsza połowa roku stała również pod znakiem nowości. Scania, jako pierwsza firma ciężarówkowa, pokazała jeżdżący pojazd z nową jednostkę napędową spełniającą normę emisji spalin Euro 6. Już w maju odbyły się jazdy testowe nowymi ciągnikami, które wzbudziły spore zainteresowanie dziennikarzy i wywołały szerokie dyskusje w branży na temat ekologii w transporcie.
Ekologia to
Scania-V8-730jedno, a ekonomika to drugie. Jak dotąd nikomu nie udało się skutecznie pogodzić tych dwóch aspektów. Ubiegły rok, u wszystkich producentów ciężarówek,  stał pod znakiem poprawy efektywności transportu. Tą drogą poszła również Scania prezentując nowy znacznie ulepszony system telematyczny FMS. Za nową usługą monitorowania wydajności kierowcy i pojazdu poszło wprowadzenie ekonomicznej wersji ciągnika siodłowego serii Scania-test-tourR o nazwie Ecolution.
Nowe cięż
arówki pojawiające się na rynku, to nie tylko powiększenie taboru przewoźników, lecz także w przyszłości  większy popyt na usługi serwisowe oraz większy obrót częściami zamiennymi.
W trosce o poprawę obsługi klienta w 2011 roku Scania Polska otworzyła kolejne cztery nowe punkty serwisowe: w Białymstoku, Siedlcach, Toruniu i Kaliszu. Jak wiemy serwis to nie tylko sprzedaż części lecz również wykwalifikowani mechanicy. W 2011 odbył się 7. konkurs dla kadry serwisowej Scania Top Team. W eliminacjach krajowych, spośród 4000 mechaników, zwyciężył serwis Scania z Krakowa.

Mijający rok to okres dynamicznego wzrostu sprzedaży. W Polsce sprzedaż ciężarówek powyżej 16 t powiększyła się o około 60 procent. Do listopada 2011 r. Scania Polska dostarczyła na rynek 1890 szt. nowych pojazdów. W statystykach przeważają ciągniki siodłowe, zmalała sprzedaż podwozi (288 szt.). Ważną pozycję w sprzedaży aut stanowiły samochody używane. Dilerzy Scania Polska sprzedali w tym czasie 3650 używanych ciężarówek. Z roku na rok poprawia się tendencja do zakupu samochodów młodszych. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się pojazdy 2 i 3 letnie.

Pawel-Paluch-Scania- W 20011 roku Scania obchodziła 100 produkcji autobusów. W czerwcu przekazaliśmy 6 autokarów Scania Touring do obsługi polskiej prezydencji w UE. Mamy ambitne plany jeśli chodzi o sprzedaż w Polsce tego modelu i dlatego swoje działania w 2012 roku koncentrujemy właśnie na autobusach tego segmentu. W tym roku pojawi się w Polsce autokar 3-osiowy, którego premiera miała miejsce w 2011 roku. Przed nami również światowa premiera autobusu Scania Citywide. Jest to nowy typoszereg autobusów, który obejmuje Typoszereg Scania Citywide obejmuje autobusy miejskie i podmiejskie niskopodłogowe i niskowejściowe, dwu- i trzyosiowe, a także przegubowe - mówi Paweł Paluch, dyrektor marketingu Scania Polska.

Warto zaznaczyć, że swoje efektywne działania Scania Polska zawdzięcza m.in. programowi SRS - Scania Retail System, który pozwala spojrzeć na działalność poprzez pryzmat analizy wykorzystania pracownika i ich zadań. Odpowiedni dział zajmujący się SRS poprzez swoich trenerów dąży do skrócenia czasu trwania poszczególnych procesów eliminując przy okazji marnotrawstwo. Okazuje się, że przy odpowiednim wykorzystaniu rad i potencjału własnych pracowników można tak zoptymalizowScania-ecolutionać działania aby dana czynność była mniej uciążliwa. SRS działa wszędzie. Oznacza to, że jego skuteczność sprawdza się nie tylko w serwisie, przy naprawie pojazdów, ale również podczas planowania działań sprzedażowych samych pojazdów.Miss-Scania

W nowym roku Scania Polska zapowiada kilka interesujących prezentacji. Nie będzie, jak co roku, Test Tour pojazdów budowlanych, w zamian jednak planowane są indywidualne prezentacje dla zainteresowanych klientów nowej serii P o zmodyfikowanym wyglądzie i nowym układzie napędowym. W tym roku również wielkie wydarzenie: 5. edycja Young European Truck Driver - konkurs dla młodych kierowców chcących sprawdzić swoje umiejętności. Będą to jazdy sprawnościowe zestawem złożonym z naczepy Schwarzmuller oraz ciężarówce Scania. Główną nagrodą dla zwycięzcy europejskiego finału YETD, który odbędzie się w Szwecji, jest oczywiście nowy ciągnik siodłowy Scania R. Tym razem finał 5. edycji konkursu odbędzie się podczas zlotu  tuningowanych ciężarówek - Master Truck.

Michał Bąk


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL