Neoplan Starliner – Projekt Premium

Neoplan Starliner – Projekt Premium

Neoplan_lid

Od sierpnia br. MAN Truck & Bus zmodernizował proces produkcji swojego flagowego autokaru. Pierwsza część budowy przypadła polskim zakładom MAN w Starachowicach druga odbywa się w Niemczech w Plauen.

 


Zmiany w produkcji Neoplanów zostały podyktowane poprawą ochrony antykorozyjnej dla autokarów klasy premium. Starachowice dysponują nowoczesną linią kataforezy, która jest najskuteczniejszym sposobem ochrony przed utlenianiem się powierzchni stalowych. Ale to nie wszystko. W ramach Projektu Premium Starachowice budują kompletne szkielety autokarów Starliner i Cityliner.

Proces przygotowania Starachowic pod produkcję Neoplanów rozpoczął się jednak dużo wcześniej. Rok wcześniej rozpoczęto przebudowę i dostosowywanie linii spawalniczej oraz zatrudniono i przeszkolono nowych pracowników. Od stycznia 2011 zaczęto przenosić komponenty z poprzedniego miejsca produkcji z firmy Bozankaya w Niemczech. Próby technologiczne procesu kataforezy zaczęto wykonywać w lutym br. W ramach projektu przeprowadzono próbnie malowanie 6 korpusów Neoplanów w instalacji KTL. Wprowadzenie korpusów większych pojazdów niż dotychczas malowane autobusy miejskie wymagało zwiększenia udźwigu trawersów i suwnic, które transportują szkielety do kąpieli kataforetycznej.W lipcu osiągnięto pełną integrację, która umożliwiła  całkowite rozpoczęcie produkcji. Ten ważny moment dla starachowickiego zakładu miał miejsce dokładnie w poniedziałek 29 sierpnia 2011. W tym dniu w obecności całej załogi i wielu zaproszonych gości uruchomiono seryjną produkcję szkieletów autobusowych klasy premium. W pierwszej hali odbywa się budowa szkieletów dachu, komponentów podłogowych, w drugiej przy pomocy specjalnej ramy wzorcowej powstają szkielety ścian bocznych, w trzeciej i czwartej hali, gdzie znajdują się wypalarki laserowe, giętarki, frezarki i  piły produkuje się części z profili, produkcja części z blach odbywa się w hali piątej, w szóstej hali znajduje się linia spawalnicza H60, w której poszczególne komponenty składa się i spaja ze sobą. Gotowy szkielet przechodzi kontrolę techniczną i trafia na linię ochrony antykorozyjnej.
System KTL jest wykorzystywany do powlekania przedmiotów o dużych gabarytach lub skomplikowanych kształtach. Szkielety lub karoserie samochodowe są idealnym materiałem to tego typu malowania. Poddane procesowi kataforezy przedmioty zanurza się w kąpielach specjalnych roztworów przy jednoczesnym podłączeniu napięcia. Proces malowania kataforetycznego obejmuje następujące etapy: odtłuszczanie, fosforanowanie, nakładanie powłoki antykorozyjnej, wygrzewanie pomalowanych powierzchni. Plan dla 140-osobowej załogi obejmuje wykonanie 1,6-2 korpusów dziennie.

MAN-Starachowice_3 MAN-Starachowice_4 MAN-Starachowice_5
MAN-Starachowice_6 Starachowice_Kataforeza Bedmet

Zanim gotowy szkielet Neoplana trafi do Plauen musi przebyć 800-kilometrową drogę. Ponieważ przewóz szkieletu podlega przepisom o transporcie ponadnormatywnym, dlatego wykonuje się go w nocy z góry wytyczonym szlakiem.
Przygotowanie zakładu w Niemczech pod Projekt Premium wymagało wcześniejszych zabiegów. Od połowy ubiegłego roku rozpoczęto organizację procesów logistycznych, które w tym przypadku odgrywają bardzo ważną rolę. Nowa organizacja produkcji wymagała, aby na czas zgrać dostawy poszczególnych komponentów, zwłaszcza szkieletów, które są kluczowym elementem procesu. Organizację produkcji rozpoczęto już w tym roku. Najważniejsze zmiany dotyczyły wydziału lakierni oraz montażu. W Niemczech zostają zamontowane poszycia boczne, odbywa się lakierowanie, wyposażenie w elementy układu napędowego oraz uzbrajanie nadwozia. W Plauen  na produkcji zatrudniono 385 osób, które pracują w 10 brygadach.
W ubiegłym roku fabrykę opuściło 87 Starlinerów i 297 Citylinerów. Dzięki nowej organizacji produkcji i zaangażowaniu polskiego zakładu plany niemieckiego koncernu na rok 2011 wynoszą 108 Neoplanó Starlinerów i 411 Citylinerów.

Neoplan_Plauen_1 Neoplan_Plauen_2 Neoplan_Plauen_3
Neoplan_Plauen_4 Neoplan_Plauen_5 Neoplan_Plauen_6

Michał BąkWyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL