Nowy Volkswagen Crafter

Nowy Volkswagen Crafter

Nowy-Volkswagen-Crafter

Wyostrzona stylistyka, zoptymalizowane wnętrze, oszczędne a jednocześnie mocne silniki TDI najnowszej generacji oraz znacznie obniżone zużycie paliwa i koszty eksploatacji - oto cechy nowej wersji największego dostawczaka spod znaku VW.Przód nadwozia, z poziomymi liniami osłony chłodnicy podąża za aktualnym DNA designu marki znanym z Caddy, Amaroka i serii T5. We wnętrzu zastosowano nowe i wytrzymałe materiały. Opcjonalne, specjalnie wyprofilowane elementy poszycia drzwi tworzą drugi podłokietnik poprawiający komfort jazdy. Zmieniona została również deska rozdzielcza, która jest teraz jeszcze bardziej czytelna.
Nowe Craftery wyposażone są seryjnie we wskaźnik zalecający zmianę przełożenia na optymalny bieg, który ułatwia oszczędną jazdę.

Crafter_insideNowe detale na zewnątrz: Oprócz zmodyfikowanego przodu nadwozia i seryjnych lakierów – białego Candy i pomarańczowego Leuchtorange - nowego Craftera charakteryzują przede wszystkim nowe rozwiązania funkcjonalne. Nowością w ofercie jest na przykład pakiet "na długie trasy". Przeznaczony jest on dla wszystkich tych Crafterów, które są używane głównie do transportu dalekobieżnego i jazdy po autostradzie. Pakiet ten obejmuje długie przełożenia, tempomat, opony zoptymalizowane pod kątem oporów toczenia oraz wskaźnik ciśnienia w oponach. Zmodyfikowana została również deska rozdzielcza. Nowością są zegary z białym podświetleniem i wskazaniem optymalnego biegu (przy manualnej skrzyni biegów), trzystopniowa zamiast dwustopniowej regulacja ogrzewania siedzeń, nowa dźwignia zmiany biegów oraz logo VW na kierownicy.

Lżejsze jednostki napędowe
Zamiast stosowanych dotychczas pięciocylindrowych silników z turbodoładowaniem o pojemności 2,5 litra, teraz Volkswagen montuje we wszystkich wersjach z 6-biegową przekładnią manualną 4-cylindrowe silniki wysokoprężne o pojemności 2,0 litra z wtryskiem Common Rail oraz doładowaniem turbo lub bi-turbo.
Dzięki nowym jednostką napędowym udało się obniżyć wartości spalania i emisji CO2 nawet o 33%, a koszty paliwa i obsługi do 25%. Równocześnie poprawiły się inne ważne parametry: ciężar użytkowy, w zależności od silnika, zwiększył się o prawie 10%.

O tym, jak oszczędne są nowe silniki świadczy Crafter z silnikiem 2.0 TDI o mocy 120 kW/163 KM z BlueMotion Technology: zużywa on tylko 7,2 l/100 km (emisja CO2 189 g/km), co oznacza redukcję spalania o 3,6 litra w porównaniu z jego poprzednikiem. Silnik ten, zastosowany w podobnej konfiguracji także w Amaroku i T5, dzięki doładowaniu bi-turbo rozwija maksymalny moment obrotowy 400 Nm (+ 40 Nm), dostępny już od 1.800 obr./min i gwarantujący w każdej sytuacji doskonałą siłę ciągu.

Wyjątkowa oszczędność i duże rezerwy mocy charakteryzują także dwa pozostałe warianty dwulitrowego TDI. W porównaniu z pięciocylindrowymi jednostkami o pojemności 2,5 litra i z taką samą mocą maksymalny moment obrotowy nowego silnika jest dostępny przez szerszy zakres prędkości obrotowych. W przypadku wersji 80 kW, 300 Nm jest do dyspozycji między 1.500 a 2.500 obr./min. W wersji 100 kW jest to 340 Nm (+ 10 Nm) dostępnych między 1.600 a 2.500 obr./min. Wartości zużycia paliwa i emisji spalin są takie same zarówno dla wersji 80 kW jak i 100 kW. Jednostka TDI z BlueMotion Technology w najoszczędniejszej konfiguracji samochodu zużywa zaledwie 7,6 l/100 km (Crafter Kombi) lub 7,9 l/100 km (Crafter skrzyniowy).

Również dzięki znacznie lżejszym czterocylindrowym silnikom oraz innym rozwiązaniom udało się zmniejszyć ciężar własny nowego Craftera w prawie wszystkich wersjach, co wpłynęło na zwiększenie jego ładowności. W niektórych wariantach wzrosła ona nawet o 90 kg, czyli prawie 10%. Dla wielu firm
jest to niezwykle istotny czynnik.

Wszystkie 2-litrowe warianty silnika mogą być rozszerzone seryjnie o dodatkowe wyprowadzenie przystawki odbioru mocy. Duże znaczenie dla firm zajmujących się montażem wyposażenia specjalistycznego ma interfejs do układu elektronicznego samochodu, który można dowolnie programować. Pozwala on na wprowadzenie licznych, indywidualnych opcji sterowania funkcjami elektronicznymi.

Wszechstronność zastosowań
Nowy Crafter oferuje trzy klasy masy pojazdu: 3,0, 3,5 i 5,0 t DMC; trzy rozstawy osi: krótki, średni i długi oraz cztery podstawowe typy nadwozia: furgon, Kombi, skrzyniowy oraz podwozie. Furgon i Kombi są dostępne z trzema wysokościami dachu, a furgon także z przedłużonym zwisem nadwozia. Specjalne miejsce zajmuje bus Hannover, którym może podróżować nawet 19 pasażerów.

Volkswagen-CrafterPodstawę oferty Craftera tworzy pięć odmiennych wersji nadwozia. Do wyboru jest Crafter jako Kombi z dziewięcioma miejscami siedzącymi, bus z miejscami dla 19 osób, furgon oraz wersja skrzyniowa, a także samo podwozie z pojedynczą lub podwójną kabiną przygotowane do dalszej, specjalistycznej zabudowy. Do tego dochodzą trzy różne rozstawy osi: 3.250 mm (krótki), 3.665 mm (średni) i 4.325 mm (długi).

W zależności od rodzaju nadbudowy i rozstawu osi dopuszczalna masa całkowita Craftera wynosi od 3.000 kg (Crafter 30) poprzez 3.500 kg (Crafter 35) do 5.000 kg (Crafter 50). Na życzenie masa całkowita poszczególnych modeli może być zwiększona lub zmniejszona, na przykład w przypadku Craftera 30 do 2,8 t. Ładowność wersji furgon sięga od 681 kg (Crafter 30 z krótkim rozstawem osi i normalnym dachem) do 2.735 kg (Crafter 50 ze średnim rozstawem osi, normalnym dachem i 6-biegową przekładnią manualną). Crafter w wersji skrzyniowej może transportować prawie 2,8 tony ładunku.

Volkswagen Samochody Użytkowe oferuje transportową wersję Craftera w trzech wysokościach i czterech długościach. Skrzynia ładunkowa może mieć osiem stopni pojemności:
od 7,5 m3 w kompaktowym, mierzącym tylko 5,24 m długości i 2,42 m wysokości furgonie z krótkim rozstawem osi i normalnym dachem, aż do 17,0 m3 w największej wersji. Większej pojemności nie oferuje żaden inny samochód w tym segmencie. Najbardziej pojemny Crafter z długim rozstawem osi, przedłużoną o dodatkowe 40 cm skrzynią oraz superwysokim dachem ma 7,34 metra długości i 2,99 metra wysokości.

Dla przedsiębiorstw i rzemieślników, a także firm kurierskich oprócz samej wielkości istotne są także wymiary wewnętrzne skrzyni ładunkowej. Także w tej dziedzinie nowy Crafter wyróżnia się. Długość przestrzeni ładunkowej wynosi od 2.600 mm do 4.700 mm, w zależności od wersji karoserii. Ta ostatnia wartość nie ma sobie równych w tej klasie aut. Jednocześnie przedział ładunkowy rozciąga się na wysokość od 1.650 mm przy normalnym dachu, 1.940 mm przy wysokim dachu aż do 2.140 mm przy dachu superwysokim. Zapewnia to wyjątkową przestronność, a w wersji z wysokim dachem pozwala także na wyprostowanie się dorosłej osoby w przedziale ładunkowym, co docenią nie tylko kierowcy samochodów rozwożących przesyłki, lecz także wszyscy rzemieślnicy, którym auto służy jako mobilny warsztat.

Ważne kryterium szczególnie dla firm zajmujących się transportem to możliwość przewożenia europalet. W największej wersji Crafter pomieści nawet pięć palet w rzędzie, na szerokość wejdą dwie obok siebie. Również załadunek jest bardzo łatwy dzięki szeroko otwierającym się tylnym drzwiom skrzydłowym o szerokości przejścia 1.565 mm. Na życzenie mogą się one otwierać pod kątem 270 stopni, co jest szczególnie przydatne przy rampach załadunkowych. Ładunek można wkładać także przez bardzo szerokie boczne drzwi z prawej strony, których szerokość otworu, w Crafterze ze średnim i długim rozstawem osi, wynosi 1.300 mm a wysokość 1.820 mm. Na przykład europalety mogą być wkładane przy użyciu wózka widłowego także w poprzek skrzyni bagażowej. Na życzenie można otrzymać drugie rozsuwane drzwi po stronie kierowcy.

CrafterCrafter w wersji skrzyniowej już dawno zdobył uznanie jako wytrzymały, a jednocześnie nowoczesny i korzystny finansowo partner. Także ten wariant nadwozia Volkswagen oferuje z trzema rozstawami osi i trzema klasami masy całkowitej od 3,0 t przez 3,5 t do 5,0 t oraz z ładownością do 2.793 kg. Ponadto skrzyniowego Craftera można zamawiać z pojedynczą lub podwójną kabiną. Na tylnej kanapie czterodrzwiowej kabiny przewidziano seryjnie miejsce dla czterech osób. Z przodu, dzięki opcjonalnej podwójnej kanapie, mogą podróżować trzy osoby. Kaski, narzędzia, napoje itp. można przechowywać w licznych schowkach i kieszeniach.

W zależności od wersji kabiny i rozstawu osi skrzyniowy Crafter ma różne długości wewnętrzne skrzyni ładunkowej. Najkrótsza skrzynia przy podwójnej kabinie i krótkim rozstawie osi mierzy 2,7 m, natomiast w przypadku pojedynczej kabiny i długiego rozstawu osi długość skrzyni wynosi aż 4,3 metra. Szerokość w przypadku Craftera 30 i Craftera 35 to 2,03 metra, Crafter 50 ma skrzynię ładunkową o szerokości 2,13 m. Zatem powierzchnia skrzyni ładunkowej wynosi nawet 9,2 m2.

VW-CrafterDoskonałą podstawą dla firm zajmujących się zabudową specjalną jest Crafter z samym podwoziem i kabiną. Podobnie jak w przypadku wersji skrzyniowej, także tutaj Volkswagen oferuje trzy różne rozstawy osi (3.250 mm/3.665 mm/4.325 mm) i podwójną lub pojedynczą kabinę. Dopuszczalne ciężary całkowite dla podwozia wynoszą od 3,0 t (Crafter 30) do 5,0 t (Crafter 50). Nacisk na przednią oś może wynosić 1.850 kg, na tylną 3.500 kg.

Bus Hannover
Specjalnym wariantem Craftera Kombi jest wersja bus, nazwana Hannover od głównej siedziby firmy Volkswagen Samochody Użytkowe. W zależności od rozstawu osi busem tym może podróżować 13, 16 lub 19 pasażerów. Ergonomicznie zaprojektowane siedzenia przewidują we wszystkich potrójnych rzędach siedzeń wygodne przejście. Zupełnie z tyłu zamontowana jest czteroosobowa kanapa. Jako opcja dostępna jest skórzana tapicerka siedzeń. Wszyscy pasażerowie busa Hannover korzystają z trójpunktowych pasów bezpieczeństwa. Tylna kanapa może zostać całkowicie wymontowana - uzyskuje się w ten sposób miejsce na bagaż wkładany wygodnie przez szerokie, tylne drzwi skrzydłowe.

Innowacyjne rozwiązania
Opony "Supersingle" na tylnej osi nowego Craftera, o wymiarach 285/65 R 16 C, pozwalają na uzyskanie większej szerokości między nadkolami. W porównaniu z wersją z podwójnymi oponami zwiększyła się ona z 978 mm do 1.228 mm, jest zatem wystarczająco duża, aby między nadkolami zmieściła się w poprzek europaleta. W Crafterze 35 z podwyższoną do 3,88 t masą całkowitą, w wersji furgon i pojedynczymi oponami odległość między nadkolami wynosi nawet 1.350 mm. Szerokość taką doceniają nie tylko firmy spedycyjne.

Crafter-nowyBlueMotion Technology to dbający o środowisko pakiet technologii obejmujący m.in. system Start- Stop, rekuperację (odzyskiwanie energii), tempomat oraz dłuższe przełożenie. Pakiet ten będzie dostępny dla wszystkich Crafterów z czterocylindrowym TDI. Wszystkie silniki TDI 2.0 l z turbodoładowaniem spełniają surową normę Euro5 oraz kryteria jeszcze bardziej surowej klasyfikacji EEV (Enhaced Environmental Friendly Vehicle). Norma ta jest obecnie najbardziej wymagającym europejskim standardem emisji substancji szkodliwych dla samochodów ciężarowych i autobusów.

Szczególnie interesującym rozwiązaniem jest interfejs układu elektronicznego tego wariantu Craftera, który producenci specjalistycznych nadwozi mogą dowolnie programować. Oferuje on liczne opcje indywidualnego sterowania funkcjami elektronicznymi. Na przykład w Crafterze z wywrotką można ograniczyć maksymalną prędkość pojazdu podczas procesu podnoszenia skrzyni do 5 km/h. Jednocześnie wywoływana jest odpowiednia prędkość obrotowa silnika, włączane są światła awaryjne, wyciszane radio i aktywowany dźwiękowy sygnał ostrzegawczy.

Opcjonalnie Crafter może być wyposażony w dodatkowe wyprowadzenie przystawki odbioru mocy ze skrzyni biegów, które udostępnia stałą moc 28 kW przy 2.500 obr./min oraz maksymalny moment obrotowy 140 Nm w zakresie 1.000 do 1.200 obr./min. Dla wszystkich czterocylindrowych wariantów, jako wyposażenie dodatkowe, dostępny jest także drugi alternator o mocy nominalnej 140 A oraz kompresor chłodzący.
Bezpłatna 3 letnia gwarancja producenta (do przebiegu 250.000 km) jest dużym atutem dla klientów, którzy używają Craftera do celów służbowych. Ceny netto nowych Crafterów oscylują w przedziale 76-126 tys PLZ.

(MB)
materiały: Kulczyk Tradex


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL