Mobil numerem 1 na rynku olejów silnikowych

Mobil numerem 1 na rynku olejów silnikowych

Czterech na pięciu kierowców wymieniło w ostatnim roku olej silnikowy, a najczęściej wybieraną marką był Mobil - wynika z najnowszego raportu GIPA. Przy wyborze oleju silnikowego największą uwagę zwracamy nie na koszt zakupu,a odpowiednią jakość oleju, który ma decydujący wpływ na kondycję naszego samochodu.

Według najnowszego raportu GIPA, jednego z najbardziej wiarygodnych badań rynku motoryzacyjnego, polski rynek olejów silnikowych powiększył się w ostatnim roku o 6,5 proc. i wynosi 61 000 000 litrów. Olej silnikowy wymieniło 78,4 proc. kierowców. To o 1,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Dokładnie połowa kierowców zakupiła i wymieniła olej w serwisie motoryzacyjnym. Kolejne 18 proc. badanych również skorzystało z usług auto serwisu, jednak olej silnikowy kupiło samodzielnie. Co piąty kierowca bierze sprawę w swoje ręce - kupuje olej, a następnie sam dokonuje wymiany. Co dziesiąty  wymienia samodzielnie nabyty olej silnikowy, korzystając z pomocy znajomego. Właśnie ten sposób wymiany zyskał w ostatnim czasie najwięcej zwolenników, co odbiło się m.in. na mniejszej o 3 proc. liczbie klientów zlecających wymianę oleju w serwisach samochodowych.

W ciągu ostatniego roku tylko Mobil zwiększył swoje udziały w rynku olejów na uzupełnienie i wymianę, pozostając najczęściej wybieranym olejem silnikowym w Polsce (30 proc. kierowców). Jego największymi konkurentami są Lotos i Castrol - odpowiednio 23 i 22 proc. udziały w rynku olejów na uzupełnienie i wymianę. Pozostałe marki mogą pochwalić się co najwyżej 6 proc. udziałami w rynku. Przy wyborze oleju silnikowego największą uwagę zwracamy na jego jakość (59 proc.), cenę (49 proc.) i zaufanie do marki (48 proc.). Dopiero na dalszych pozycjach znajduje się porada mechanika lub sprzedawcy (28 proc.), zalecenia producenta (26 proc.) oraz to, czy stosowany olej pozwoli nam wydłużyć okresy serwisowe (24 proc.).

- Tegoroczne badanie GIPA potwierdza, że ExxonMobil potrafi odpowiedzieć na oczekiwania polskich kierowców, którzy przy wyborze naszego oleju stawiają na jakość i zaufanie do marki. Ciągłe prace nad udoskonalaniem naszych produktów, współpraca z warsztatami i tworzenie kompleksowej oferty przynoszą oczekiwane rezultaty.  Tytuł najczęściej wybieranego oleju silnikowego to powód do zadowolenia, a jednocześnie dobry motywator do dalszych działań. Chcemy być blisko naszego klienta, łamać błędne stereotypy na temat olejów silnikowych i spełniać coraz większe oczekiwania kierowców - mówi Ewa Jeżewska, specjalista ds. marketingu z ExxonMobil  Poland.


Statystyczne polskie auto ma obecnie 11,5 roku i jest warte nieco ponad 13 000 złotych. Większość samochodów jest napędzanych benzyną. 29 proc. aut posiada silniki wysokoprężne, a 17 proc. jest zasilanych gazem. Jeden z olejowych mitów mówi, że auto z instalacją gazową wymaga smarowania specjalnym olejem silnikowym. Jest to absolutna nieprawda. W ciągu ostatniego roku statystyczny samochód przejechał 14 385 km. Najwyższe przebiegi roczne, powyżej 15 000 km, miały auta zalane olejami Castrol i Mobil. Polacy decydują się na sprzedaż auta średnio po czterech i pół roku użytkowania.

Badanie GIPA zostało przeprowadzone w marcu i kwietniu 2011 r. na grupie 2693 użytkowników samochodów osobowych, odpowiedzialnych za utrzymanie i naprawę używanego pojazdu. Nie brano w nim pod uwagę pojazdów flotowych obsługujących firmy, administrację oraz taksówek. Dzięki metodologii, w tym wielkości próby, raporty GIPA określane są mianem jednych z najbardziej wiarygodnych badań rynku motoryzacyjnego.

Źródło: ExxonMobil Poland

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL