KAMAZ ma 35 lat

KAMAZ ma 35 lat

KAMAZ_01

W dniu 16 lutego 1976 r. pierwsze samochody ciężarowe marki Kamaz zjechały z taśmy produkcyjnej. Od razu zostały dostarczone do Moskwy, aby być zaprezentowane delegatom Zjazdu Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego.

Do końca 1976 r., zmontowanych zostało 5000 samochodów ciężarowych w 4 różnych wersjach. Przed rokiem 1977 rozpoczęto eksport samochodów za granicę ZSRR. Po 5 latach, od rozpoczęcia produkcji uruchomiono drugą linię. W tym czasie zakład oferował już 8 modeli pojazdu, w tym na przykład: KAMAZ-5410 ciągnik siodłowy, KAMAZ-5511 wywrotka i auto z napędem na wszystkie koła KAMAZ -4310.

Pierwsze 11 lat historii KAMAZ nosiły nazwę "Epoki Lwa Wasiljewa" - na cześć pierwszego dyrektora generalnego. W 1987 r. nastały rządy drugiego dyrektora Wasilijewa Faustova. W tym czasie zakłady odnotowały duży postęp. Co roku wypuszczano nowe modele ciężarówek, w tym m.in. 3 podstawowe modele "Mustang" - rodziny pojazdów wojskowych. Wiele zaawansowanych konstrukcji i przełomowe pomysły projektantów KAMAZ z tego okresu nie mogły być jednak zrealizowane, ponieważ w kraju nie było odpowiedniego zaplecza technicznego, a niektóre z nich nie mogły być wykonane nawet z powodów politycznych. Część tych pomysłów doczekała się realizacji nieco później, bo dopiero na początku nowego wieku. Podczas minionych 35 lat, trzy pokolenia projektantów KAMAZ na czele z: Vladimirem Barunem, Ramilem Azamatovem i Danisem Valeevem opracowali ponad 1500 modeli.


KAMAZTrzeci dyrektor generalny Nikolay Bekh stanął na czele przedsiębiorstwa w momencie produkcji milionowego pojazdu. Stało się to w 1988 roku, kiedy w fabryce produkowano prawie 128 tysięcy sztuk rocznie. W ciągu 12 lat działalności, firma całkowicie pokryła wszystkie koszty, które zostały wydane na jego utworzenie. W ostatniej dekadzie stulecia, KAMAZ był jednym z pierwszych największych przedsiębiorstw państwowych w kraju. W 1990 roku KAMAZ został spółką akcyjną. W kwietniu 1993 r. pożar fabryki silników zniszczył całkowicie ten wydział. Informacja o Wyprodukowaniu 1,5-milionowego KAMAZ-a przeszła całkowicie bez echa. Kraj wchodził w okres głębokiego kryzysu gospodarczego. W 1998 r. miało miejsce nawet wstrzymanie produkcji na długie 9 miesięcy.

Na dobre, do pełnych mocy produkcyjnych zakłady KAMAZ powróciły dopiero w 2002 roku. Powołano "Zespół rozwoju i wzrostu gospodarczego", który został utworzony przez ówczesnego dyrektora generalnego Siergieja Kogogina. Zakład musiał spłacić wielomiliardowe długi, odnowiono obiekty wydziałów produkcji silników, usprawniono dystrybucję pojazdów tworząc sieć dilerów i serwisów, uruchomiono program leasingu fabrycznego.

KAMAZ stał się liderem w branży samochodów ciężarowych w Rosji. Przyjęto założenia programu state-of-the-art, w którym wykorzystywano technologię wiodących zachodnich producentów. Zaowocowało to m.in. bliską współpracą z niemieckim Daimlerem, który w 2009 r. stał się partnerem strategicznym.

Dzisiejsze ciężarówki KAMAZ radykalnie różnią się znacznie od tych z pierwszych lat produkcji. Modele 2010 będą produkowane do końca 2013 r. W roku 2014 KAMAZ zapowiedział mocną ofensywę technologiczną i wprowadzenie na rynek całkowicie nowej gamy ciężarówek.

Michał Bąk

fot. KAMAZ
Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL