Samochody ciężarowe Mercedes-Benz - podsumowanie roku

Samochody ciężarowe Mercedes-Benz - podsumowanie roku

Mercedes-Actros

W 2010 roku Mercedes-Benz sprzedał  6009 pojazdów dostawczych i ciężarowych. Stanowi to wzrost o ponad 7,2% względem roku 2009. Największy wpływ na taki dobry rezultat miał skokowy wzrost sprzedaży samochodów ciężarowych (43%).


Polski rynek w roku 2010 odbił się po okresie kryzysu i jego wartość wzrosła o ponad 45%. Został on zdominowany przez większe koncerny takie jak Mercedes-Benz. Również ta firma zyskała na poprawie koniunktury sprzedając o ponad 43% pojazdów więcej. Przyczyniła się do tego odświeżona wersja Axora i Atego, które pojawiły się na rynku w końcu 2010 roku. Największy wzrost Mercedes-Benz odnotował w segmencie ciągników siodłowych (86,8%). Dzięki temu firma osiągnęła poziom niemal 14% udziału w rynku. Szczególnie dobre wyniki osiągnięto w segmencie 6-16 t, w ramach którego sprzedano 563 samochodów - o 64,1% więcej niż rok temu. Ze wzrostem udziału w rynku o 3,8% do poziomu 29,3% Mercedes Benz został ostatecznie wiceliderem w Polsce.

- To był burzliwy rok. Zwiększenie udziału w rynku samochodów użytkowych to głównie zasługa samochodów ciężarowych (1861 pojazdów). Oznacza to realny wzrost udziału w rynku o niemal 2%. Polska stała się w ten sposób w rankingu Mercedes-Benz czwartym największym rynkiem zbytu w Europie - powiedział Heiko Schulze, dyrektor sprzedaży i marketingu samochodów  użytkowych Mercedes-Benz.

Nowości pojawiły się w sektorze samochodów specjalnych. Powstały nowe punkty sieci  dealerskiej sprzedające i obsługujące Unimoga (8 nowych stacji). Pojawiły się zmodyfikowane wersje Zetrosa przystosowanego do utrzymywania zimowego dróg (możliwość zamontowania pługu). Rozszerzona oferta wraz z utrzymaniem najwyższej jakości dały bardzo dobre efekty sprzedażowe. Liczba sprzedanych pojazdów specjalnych (Zetros, Econic i Unimog) wzrosła ze 190 w 2009 roku do 303 w 2010 (sam tylko sprzedaż samochodów dla straży pożarnej wzrosła o ponad 60% - do 207 szt).

- Rok 2010 był bardzo dobry. Sprzedaż Mercedes-Benz okazała się dużo większa niż szacowano na początku roku. Skutecznie wykorzystaliśmy poprawę sytuacji w transporcie międzynarodowym. Szczególnie cieszy nas ciepłe przyjęcie nowych modeli Atego i Axor. Nie bez znaczenia pozostaje także dalsza rozbudowa sieci dealerskiej samochodów ciężarowych - podsumowuje Sławomir Kwiatkowski, dyrektor działu sprzedaży i marketingu samochodów ciężarowych Mercedes-Benz.

W ubiegłym roku firma Daimler AG mogła poszczycić się dwoma ważnymi nagrodami: Mercedes-Benz Atego i Atego BlueTec Hybrid zostały samochodem roku na Międzynarodowej Wystawie Samochodów Użytkowych IAA w Hanowerze (Truck of the Year 2011) oraz model Atego BlueTec Hybrid otrzymało wyróżnienie nagrodą Green Commercial of the Year.

Fuso Canter
W 2010 roku, wobec znacznego skurczenia się rynku, sprzedaż Fuso Canter spadła do poziomu 189 pojazdów. Mimo to, w ujęciu całego rynku marka zwiększyła swoje udziały o 5,6%, co pokazuje to, iż lepiej poradziła sobie z kryzysem niż konkurencja. W roku 2010 oferta Fuso Canter poszerzyła się o nowego Cantera z wąską kabiną. Dzięki swoim rozmiarom jest on szczególnie przydatny do dystrybucji w pełnych wąskich uliczek centrach miast. Nowy produkt  zaprezentowano także branży komunalnej - od ubiegłego roku dostępne są zabudowane na podwoziu 7-tonowym kontenery śmieciowe.

- Rok 2010 należy uznać za udany - wspólnie z siecią dealerską udało się nam zdobyć i utrzymać zaufanie klientów. Mimo ciężkiej sytuacji na rynku, zwiększyliśmy w nim swój udział. Klienci docenili podstawowe cechy Fuso Cantera, takie jak wysoka jakość wyrażająca się m.in. nowoczesnymi silnikami spełniającymi normę EEV (wyższą od Euro 5), sztywne ramy oraz duże możliwości zabudowy - mówi Paweł Góras, dyrektor sprzedaży Fuso Canter.

Serwis
Rok 2010 był rokiem dalszej pracy nad rozszerzaniem usług serwisowych Mercedes-Benz. Odbyły się też liczne promocje na części zamienne. W ramach stałego dopasowywania oferty do rosnących oczekiwań użytkowników pojazdów ciężarowych rozszerzono ofertę o nowy pakiet mobilnościowy "TruckMobility". Jest to obecnie najbardziej kompleksowy tego typu pakiet na rynku. Zapewnia on możliwie najszybsze przywrócenie mobilności w razie awarii. W skład oferty wchodzą takie usługi jak całodobowy serwis, holowanie czy błyskawiczna naprawa. Klient może rozszerzyć pakiet o dalsze elementy jak nocleg w hotelu czy pomoc przy kontaktach z policją i administracją.

Plany na 2011
- W 2011 chcemy umocnić się na osiągniętej w ub. roku pozycji rynkowej. Szczególnie zależy nam na tym w segmencie samochodów ciężkich i ciągników siodłowych - tu oczekujemy dalszego wzrostu sprzedaży. Rynek moim zdaniem dalej będzie się rozwijać, zwłaszcza w kontekście planów wprowadzenia opłat autostradowych dla samochodów ciężarowych, które mają zostać wprowadzone w połowie roku. Będziemy kontynuować naszą strategię i pokazywać klientom zalety naszych produktów zgodnie z naszą zasadą, że Mercedes-Benz to ciężarówki, którym możesz zaufać (Trucks you can trust) - mówi Sławomir Kwiatkowski, dyrektor działu sprzedaży i marketingu samochodów ciężarowych Mercedes-Benz.


materiały: Mercedes-Benz Polska

 


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL