Samochód specjalny - Volvo serii C3

Samochód specjalny - Volvo serii C3
Volvo_C3

Mało kto wie, że kiedyś szwedzkie Volvo było również jednym z głównych producentów samochodów terenowych. W 1928 roku inżynierowie Volvo opracowali konstrukcję pierwszej ciężarówki specjalnie przeznaczonej na potrzeby wojska.


Dziś, w wielu fabrykach samochodów, pojazdy wojskowe stanowią oddzielny dział produkcji. Kiedyś były to po prostu seryjne auta, adoptowane na potrzeby sektorów specjalnych. Do wyjątków zaliczyć można tu C3, seryjnie produkowany pojazd z napędem na wszystkie koła.
Volvo C3 było produkowane, zarówno w wersjach cywilnych i wojskowych o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5-5,5 t. Wiele służb wykorzystywało bowiem samochody terenowe do wykonywania własnych zadań. Takie służby jak: energetyka, straż pożarna, czy firmy budujące drogi od dawna zgłaszały zapotrzebowanie na samochody potrafiące poruszać się w trudnym terenie.

Gdzie najlepiej sprawdzić i przy okazji zareklamować pojazd off-roadowy? Wielki rozgłos C3 zdobyło uczestnicząc w rajdzie Paryż-Dakar. W styczniu 1983 roku, dwa 3,5-t Volvo C303 wzięły udział w tym arcytrudnym rajdzie. Jeden z pojazdów prowadzony przez: Hasse Henriksson, Ingemar Östeberg i John Granäng, wygrał rajd o długości 10 tys km prowadzony w ciężkich pustynnych warunkach, w większości w dzikim terenie bez regularnych dróg. Wydarzenie to miało miejsce pod koniec okresu produkcji C3 i dało początek dla rozwoju innych lekkich konstrukcji ciężarówek Volvo produkowanych później.

Volvo-C3

Całkowita liczba wyprodukowanych Volvo C3 była ograniczona, szczególnie ze względu na stosunkowo wysoką cenę. Specyfikacja techniczna pojazdu kreśliła go, jako mocno zaawansowaną 6-cylindrową konstrukcję z dość skomplikowanym układem przeniesienia napędu. Na przykład, aby zwiększyć prześwit i dzielność w terenie, przednie i tylne koła C3 znajdowały się poniżej osi.

Przeznaczeniem C3 był transport ludzi i lekkich ładunków. Szersze zastosowanie ciężarówki powiększyło gamę zadań i możliwości wykorzystania. Po odpowiedniej zabudowie pojazd mógł służyć też jako pogotowie ratunkowe lub podwozie dla specjalistycznych pojazdów wojskowych. Producent typował go jako następcę specjalistycznych P2304/L3304/L3314/L3315.

Głównym odbiorcą C3 było szwedzkie wojsko, które poprosiło o zaprojektowanie pojazdu dla swoich potrzeb. Volvo C3 było jednak sprzedawane także na zewnątrz dla sił zbrojnych innych krajów w wersjach dostosowanych do szczególnych wymagań tych odbiorców.

Volvo-C303 Volvo_C303 C303

 

 

Michał Bąk
zdjęcia: Volvo Trucks

 


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL