Polski leasing doceniany w Europie Środkowo-Wschodniej

Polski leasing doceniany w Europie Środkowo-Wschodniej

Federacja Europejskich Stowarzyszeń Leasingowych Leaseurope podała, że w 2010 r. wzrost rynku leasingu w Polsce, przy wartości udzielonego finansowania na poziomie 27 mld zł, wyniósł prawie 21 proc. , podczas gdy średnia dla Europy była na poziomie niecałych 5 proc. Pod względem dynamiki rok do roku jesteśmy liderem regionu Europy Środkowo-Wschodniej i wiceliderem Europy .

Z danych opublikowanych przez Leaseurope wynika , że w Europie w 2010 r. sfinansowano środki trwałe o wartości prawie 880 mld zł, a więc jedynie o 4,6 proc. więcej niż w 2009 r. Ok. 60 mld zł tej wartości finansowania przypadło na firmy leasingowe z Europy Środkowo-Wschodniej. W naszym regionie wzrost był minimalny - jedynie 2 proc.

Po fatalnym 2009 r., w którym cały rynek leasingu w Polsce skurczył się o 30 proc., kolejne miesiące pokazywały poprawę sytuacji. W pierwszym półroczu 2010 r. leasingodawcy sfinansowali aktywa o łącznej wartości o 5 proc. większej niż w roku poprzednim, a po dwunastu miesiącach 2010 r. dynamika r/r wyniosła już prawie 21 proc. W 2011 r. jest coraz lepiej. W pierwszym kwartale tego roku wartość finansowania w leasingu wzrosła o ponad jedną czwartą w odniesieniu do pierwszego kwartału  2009 r. Wiele wskazuje na to, że pierwsze półrocze również zakończy się na dużym plusie, a w całym 2011 r. branża leasingowa może osiągnąć wzrost nawet powyżej 20 proc.

Siłą napędową leasingu w Polsce pozostają ruchomości, na które udzielono w 2010 r. o 23 proc. więcej finansowania niż w roku poprzednim. Jest to druga dynamika znacznie powyżej ogólnoeuropejskiej średniej wynoszącej +3 proc. Jeśli chodzi o leasing nieruchomości, to podczas gdy w całej Europie wzrost wyniósł ponad 15 proc., w Polsce odnotowano spadek (z wynikiem -23 proc., znajdujemy się w drugiej dziesiątce zestawienia).

- Eksperci Spółek Leasingowych BZ WBK uważają, że przyrosty osiągane przez naszą branżę to sygnał trendu i choć w kolejnych półroczach będą one coraz mniej spektakularne, to - o ile polska gospodarka nie zostanie mocno zachwiana w kontekście zawirowań na rynkach globalnych - trend wzrostowy powinien być trwały. W czasie kryzysu wyniki sprzedaży polskich firmy leasingowych spadały, ale szybko też wróciły na ścieżkę przedkryzysowego wzrostu. Dynamika na poziomie 21 proc. na tle blisko 5 proc. wzrostu całej Europy świadczy przede wszystkim o potencjale inwestycyjnym polskich przedsiębiorstw i całej gospodarki. W innych krajach tego nie widać, przynajmniej, jeśli za barometr przyjmiemy wyniki leasingu- komentuje Wojciech Nowacki, prezes Zarządu BZ WBK Finanse & Leasing.

Źródło:  Spółki Leasingowe BZ WBK

Przeczytaj też:
Polski rynek leasingu na 6. miejscu w Europie

Europejski rynek leasingu w pierwszej połowie br. osiągnął 9,2 proc. dynamikę przy 140,5 mld euro wartości inwestycji sfinansowanych w tym okresie. Nowy Zarząd Dyrektorów Leaseurope

Leaseurope, organizacja reprezentująca 44 europejskie stowarzyszenia leasingowe oraz związki działające w obszarze wynajmu krótko- i długoterminowego, powołała na 2-letnią kadencję, nowy Zarząd Dyrektorów. 20 lat leasingu w Polsce - Raport Związku Polskiego Leasingu

W ostatnich 20 latach leasing w Polsce istotnie zyskał na znaczeniu. W parze z leasingiem najczęściej ubezpieczenie

Korzystne usługi dodatkowe to, w ocenie polskich firm, jeden z podstawowych motywów korzystania z leasingu. Od pick-upa odliczysz cały VAT!

Od stycznia 2011 r. przedsiębiorcy stracili możliwość pełnego odliczenia VAT od samochodów z kratką. BZ WBK Leasing: Nie przeGAP ubezpieczenia

BZ WBK Leasing, przy współpracy towarzystwa ubezpieczeniowego Genworth Financial, od 18 lipca br. proponuje swoim klientom ubezpieczenie GAP. Leasingobiorco, koniecznie przeczytaj umowę!

Leasing, oprócz licznych zalet, jest umową, która zobowiązuje przedsiębiorcę do przestrzegania określonych warunków. Leasing w 2011 r.

Według danych Związku Polskiego Leasingu za 2011 r. rynek leasingu w Polsce wzrósł o 14 proc. r/r. Zgodnie z prognozami przedstawicieli Spółek Leasingowych BZ WBK wartość wyleasingowanych środków trwałych przekroczyła 31 mld zł. Ponad połowę wyleasingowanych aktywów stanowiły pojazdy (54 proc.), a jedną trzecią maszyny i urządzenia (35 proc.).

Firmy leasingowe wypracowały solidny wzrost

Daniel_Mrozek_-_600

Według danych Związku Polskiego Leasingu za trzy kwartały 2011 r. firmy leasingowe sfinansowały środki trwałe o łącznej wartości ponad 22 mld zł, co w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku daje wzrost na poziomie 23 proc. Motorem rynku pozostają ruchomości, a w szczególności samochody osobowe oraz maszyny i urządzenia budowlane i rolnicze.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL