Trucks Racing czyli ciężarówki na torze

Trucks Racing czyli ciężarówki na torze
Jarama_Championship
Już od samego rana, w pierwszą sobotę października, na tor Circuito del Jarama na północ od Madrytu zaczęły podążać tłumy fanów ciężarówek. Patrole miejscowej policji na motocyklach zwiastowały kolejne duże wydarzenie sportowe...

Rankiem było jeszcze chłodno, ale dzień zapowiadał się upalny. Prognozy pogody zapowiadały 25 stopni, jednak na Jaramie z pewnością będzie dzisiaj bardziej gorąco. Z pit-stopów dochodził już gwar ekip serwisowych, samochody w ciszy czekały na swój czas do wyjazdu. Na zapleczu spotykamy czterech polaków, którzy są mechanikami żółtych wyścigowych MAN-ów. Ogromne zaskoczenie, ale i jaka radość że w takim miejscu możemy porozmawiać z rodakami. Zanim rozpoczną się wyścigi jest jeszcze okazja popatrzeć na przygotowania przed startem i porozmawiać z zawodnikami. Miłą niespodzianką jest również mini zlot ciężarówek zabytkowych i amerykańskich trucków. Jak się później okazało, również i one będą mogły wyjachać na tor i dumnie paradować przy aplauzie publiczności Circuito Permanente del Jarama.

American_trucks Old_trucks American-Trucks

Jarama to 8 i ostatnia, w tym roku, z eliminacji FIA European Truck Racing Championship. Pierwsze biegi zaplanowano tuż przed południem. Wówczas to zawodnicy ustalą między sobą hierarchię, w której zostaną określone ich miejsca startowe. W nowym systemie kierowcy najpierw jadą bieg kwalifikacyjny niepunktowany, po którym najlepsza dziesiątka rusza ponownie - głównie po to, aby uzyskać dobry czas i kolejność ustawienia na starcie do biegu pucharowego. Pierwszy  główny wyścig ciężarówek rozpocznie się dwie godziny później. Do pokonania jest 12 okrążeń o długości 3,404 km każde. Tor ma 11 charakterystycznych punktów z czego 6 to zakręty po prawie 180 stopni. W tym roku do Mistrzostw Europy zakwalifikowało się 29 załóg. Według przepisów oficjalnie nie są to teamy fabryczne jednak wiadomo, że choćby poprzez dostawę podzespołów i jednostek napędowych koncerny wspierają poszczególne drużyny. Regulaminowy truck musi mieć oryginalną ramę, jednak wolno ją usztywnić. Kabina również musi być oryginalna, ale z pewnymi przeróbkami. Skrzynie biegów to seryjne ZF16, opony tylko gładkie fabryczne Goodyear. Gdy pada deszcz dodatkowo można opony poprzecznie naciąć.
Pomimo tego, że praktycznie walka rozgrywa się pomiędzy dwoma markami MAN i Renault, na torze widzimy również: Mercedesy, DAF'y, IVECO, Scanie i Volvo, Freightlinera, MACK'a i Pegaso. Pomimo dużych gabarytów pojazdów, kierowcy ciężarówek niczym nie ustępują w walce tym, którzy ścigają się samochodami osobowymi. Przedostatnią eliminację pod Smoleńskiem zdominowały „Renówki”. Te zawody są więc dużą mobilizacją dla MAN'a.

Championship_truck_racing Truck_Racing Truck_race

Rywalizacja jest ogromna, a widać ją najbardziej podczas przepychanek na zakrętach. Technika ścigania jest podobna: czasem mniej ważna jest prędkość wejścia w zakręt, co uzyskany zapas mocy i prędkość odejścia z zakrętu. Emocje grają tu dużą rolę i pomimo dużego doświadczenia, niektórym zawodnikom nie udaje się utrzymać samochodu w ryzach i wypadają poza łuk drogi. Należy również pamiętać, że każdy wyścig obserwują sędziowie, których wspomagają elektroniczne urządzenia kontrolne. Na przykład w ferworze walki łatwo przekroczyć maksymalną prędkość, która na Truck Race wynosi 160 km/h. Zawodnik otrzymuje wówczas punkty karne i pomimo, że jako pierwszy przekroczy linię mety, może spaść na dalszą pozycję. Po każdym wyścigu głównym przyznawana jest punktacja, która ostatecznie decyduje o zdobyciu tytułu mistrzowskiego. Pierwsza sobotnia gonitwa wystarczyła, aby wyłonić mistrza Truck Race Championship 2010. Zawodnikiem tym okazał się hiszpański kierowca, jadący czerwonym MAN'em z numerem 2, Antonio Albacete z zespołu Equipo CEPSA, który zdobył 350 punktów. Jego średnia prędkość na torze wynosiła ok. 112 km/h. Dalsze rozgrywki wyłoniły drugie i trzecie miejsce: 293 punkty zdobył Markus Bösiger jadący czarnym Renault Premium (nr 4) z zespołu MKR Technology, a Jochen Hahn na MAN'ie (nr 3) zajął 3 miejsce uzyskując 292 punkty. W klasyfikacji generalnej zespołów, w sezonie 2010, pierwsze miejsce zdobył MKR Technology - Renault Trucks (625 pkt), drugie Truck Sport Bernau (618 pkt), a trzecie Team Hahn Oxxo Racing (481 pkt).

MAN_truck_race Renaut_truck_race MAN_Truck_Racing

Tekst i foto: Michał Bąk


Truck Racing Championship 2010 - galeria zdjęć

Zobacz film

 


 


 


 

 Przeczytaj też:
Zmiany w zarządzie ACEA

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) wyznaczyło nowego prezesa, który będzie kierował działem autobusów i autokarów. Został nim Rudi Kuchta, który w MAN Truck & Bus pełni funkcję Senior Vice President Product & Sales Bus.

 

Iveco Poland przy współpracy z Ecobal rozpoczęło projekt sadzenia lasów w Polsce

Na zlecenie Iveco Poland, Ecobal posadzi łącznie 5000 nowych sadzonek drzew na powierzchni 1 ha.

Co dalej z IVECO?

CNH Industrial NV zawiesił negocjacje z chińską grupą FAW w sprawie sprzedaży producenta ciężarówek i autobusów IVECO.

 

IVECO chce mieć autonomiczne ciężarówki LNG

Producent ciężarówek firma IVECO planuje zintegrować autonomiczny system jazdy ze swoim modelem S-Way. W tym celu firma ogłosiła partnerstwo z amerykańskim start-upem Plus.

Rekordowe wzrosty sprzedaży ciężarówek

Rejestracje nowych samochodów ciężarowych w marcu 2021.

 

Scania dołącza do producentów oferujących asystenta bocznego skrętu i asystenta cofania

Nowością w ofercie jest Scania Preview Sentry Radar, asystent cofania do identyfikacji zagrożeń z tyłu pojazdu.

 

Najwyższy podnośnik koszowy znajduje się w Gdańsku

Dzięki podnośnikowi strażacy mogą skuteczne prowadzić działania ratowniczo-gaśnicze na wysokości 81 m.

 

Rejestracje ciężarówek w lutym 2021

Od początku 2021 roku przybyło 4462 nowe pojazdy użytkowe o DMC pow. 3,5 t. co oznacza wzrost o 28,1% r/r. W grupie samochodów ciężarowych rejestracji przybyło więcej o 32,7% w porównaniu z rezultatem w tym samym okresie 2020 r. a w grupie autobusów ubyło o 25%.

Afera szpiegowska u producentów ciężarówek. Co wyciekło ze Scania i Volvo?

W Szwecji 47-letni mężczyzna udający konsultanta został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL