Najmocniejsza na rynku

Najmocniejsza na rynku

scania-r-v8_lid

Wiosenna premiera nowej wersji Scanii R nie była zaskoczeniem, gdyż wyścig mocy pomiędzy firmami ciężarówkowymi trwa od lat. Tu mamy jednak do czynienia z czymś więcej. Na rynek weszła kolejna generacja kultowej "V8”"- zwanej popularnie "królową szos".

Gdy pod koniec lat 60. standardem były samochody ciężarowe napędzane 250-konnymi silnikami, Scania wypuściła na rynek ciężarówkę o mocy 350 KM. Mając w ofercie najmocniejszy silnik przeznaczony do samochodu ciężarowego długo jeszcze szwedzki producent nie musiał obawiać się zagrożenia ze strony konkurencji. Ów czas przemian technologicznych determinowany był zapotrzebowaniem na bardziej pojemne zestawy drogowe oraz na pojazdy do transportów ciężkich. Rozwój wysokiej mocy silników nastąpił wtedy, gdy trwały już prace nad nowoczesnymi kabinami wagonowymi, w których jednostka napędowa mieściła się pod podłogą. Konstruktorzy Scania-Vabis musieli sprostać wyzwaniom koncepcji nowoczesnego design, jednak 8-cylindrowe silniki rzędowe nie mieściły się pod podłogą kabiny. W sposób naturalny zwrócono więc uwagę na jednostkę w układzie "V".


Inna niż wszystkie
PICT5664Dzisiejsza Scania V8 to jednak zupełnie inny pojazd niż pierwsze LB140. Oprócz doskonałych osiągów ciężarówka ta zaskakuje nietuzinkowym wzornictwem. Wielu właścicieli Scania V8 upiększają swoje pojazdy na różne sposoby. Akcenty te widać na zewnątrz i we wnętrzu. Od września 2010 r. wszystkie samochody ciężarowe Scania V8 otrzymają nowy design, który wyróżni je spośród pozostałych seryjnych ciężarówek Scania. Tworząc nową bazę producent nadal pozostawi użytkownikom dużo pole do popisu w budowaniu swojego wizerunku. Standardowo każda V8 otrzyma chromowane wykończenia przedniego panela - wloty powietrza, symbol V8 oraz atrapę chłodnicy w kolorze czarnym Brilliant o specjalnej strukturze siatki. V8 ma także specjalnie zaprojektowany wylot rury wydechowej z osłoną w chromie. Za dopłatą otrzymamy również reflektory ksenonowe w czarnych obramowaniach.
Dyskretne szczegóły V8, na zewnątrz kabiny, w żadnym stopniu nie zapowiadają tego co zobaczyć można w jej wnętrzu. Niebywałe połączenie dobrego smaku, luksusu z funkcjonalnością - oto pierwsze wrażenia, gdy zasiądzie się za sterami Scania V8 730 KM. Niczym w sportowym VW GTI pedały hamulca, sprzęgła i gazu otrzymały metalowe nakładki z gumowymi wstawkami. PICT5668Oczywiście gdyby ktoś zapomniał, że ma do czynienia z "królową szos" - przypomną mu o tym emblematy "V8”"umieszczone w różnych miejscach kabiny - na zagłówkach skórzanych foteli, na desce rozdzielczej, na progach drzwi, czy też na wyświetlaczu gdy jest on w stanie bezczynności.
Co z pewnością wyróżnia Scanię 730 od pozostałych nawet słabszych wersji V8 to seryjna drewniana kierownica. Jej koło zostało wykonane z czarnego drewna i częściowo pokryte skórzanymi wstawkami. Niebywała precyzja i estetyka tego elementu sprawia, że pojazd sprawia wrażenie, zamiast ciężarówki, komfortowej limuzyny. Ważny przy tym jest fakt, że kierownica jest bardzo przyjemna w dotyku i nie powoduje nadmiernego pocenia się dłoni.

Pięćset czy siedemset trzydzieści...
PICT5769Scania V8 występuje w różnych konfiguracjach mocy. Legitymując się normą czystości spalin Euro 3 Scania oferowała klientom silniki regulowane na moce: 500 i 580 KM. Wprowadzając Euro 4 rozwinięto gamę jednostek do: 500, 560 i 620 KM. Spełniając obecnie wymaganą normę czystości spalin Euro 5, Scania oferuje silniki o mocy: 500, 560, 620 i 730 KM (730 KM spełnia również normę EEV 1). W silniku 730 KM otwory cylindrów zostały powiększone ze 127 do 130 mm,  dając pojemność skokową 16,4 l. Cechą charakterystyczną szwedzkich silników XPI jest to, że osiągają wysokie moce przy stosunkowo niskich obrotach wału korbowego, uzyskując tym samym zadowalające wyniki w zużyciu paliwa (Scania 730 KM - 1254 obr/min. przy prędkości 85 km/h). Podobnie, jak w jednostkach rzędowych wysokie ciśnienie wtrysku paliwa uzyskuje się poprzez układ common-rail, który dostarcza mieszankę do cylindrów pod średnimPICT5776 ciśnieniem roboczym 1800 barów (maksymalne ciśnienie wynosi 2400 barów). Wysokie temperatury spalania są możliwe dzięki zastosowaniu w głowicy specjalnego układu chłodzenia. Dodatkowo silnik Scania doładowywany jest przez układ VGT (turbosprężarka o zmiennej geometrii) z siłownikiem elektrycznym. Ciśnienie doładowania i prędkość turbiny jest zmieniane w znacznym stopniu niezależnie od obrotów silnika, co daje np. lepszą reakcję silnika (moment obrotowy) na niskich obrotach oraz szybsze przełączanie biegów. Warto przy tym zaznaczyć, że Scania R 730 standardowo jest wyposażona w pełni zautomatyzowaną skrzynię biegów Opticruise (8-, 12-, lub 12+2-biegów) lub w wersji z pedałem sprzęgła. W pełni zautomatyzowany Opticruise można przełączyć w tryb automatyczny, manualny, power i manewrowy.

Jazda w trybie ECO

PICT5694Scania jest jedynym producentem ciężarówek, który w swoich pojazdach montuje układ wspomagający kierowcę podczas prowadzenia samochodu. Bynajmniej nie chodzi tu o systemy biernego lub czynnego bezpieczeństwa, bo takie tu również występują, lecz o unikalny system Scania Driver Support. Prowadząc zestaw można na wyświetlaczu odczytać, jak komputer ocenia nasze umiejętności w zakresie ekonomicznej jazdy. Zasiadając za sterami najmocniejszych ciężarówek z pewną obawą podchodziłem do oceny elektronicznego trenera, gdyż mając świadomość tak dużej mocy pod pedałem gazu, trudno było oprzeć się pokusie, aby nie "przydusić". Na chwilę wyłączyliśmy więc czujne oko Driver Support i postanowiliśmy sprawdzić jak radzi sobie 40 ton na 20% podjazdach. Trasa testowa przebiegała przez malownicze górzyste tereny okolicy Trewiru (Niemcy), gdzie znajduje się niezliczona ilość plantacji winorośli. Trudno jest słowami wyrazić doznania z jazdy najmocniejszą V8. Kierując R 730 ma się wrażenie, jakby naczepa była pusta. Pojazd zupełnie nie odczuwa obciążenia, dziarsko przyspieszając pod górę. Z pewnością jest to również zasługą sprawnie działającego Opticruise, który w porę wybierze najbardziej optymalny bieg. Aby lepiej zobrazować charakter pracy nowych V8 pokusiliśmy się o porównanie, przy pełnym obciążeniu, ciężarówek 500, 560, 620 i 730 KM. Jadąc 85 km/h tą samą drogą pod duże wzniesienie, na tym samym kilometrze trasy, w trybie Opticruise NORMAL, zapamiętaliśmy wartości dla poszczególnych wersji Scania V8: Scania 500 KM - bieg 10/1242 obr/min; Scania 560 KM - bieg 10/1242 obr/min.; Scania 620 KM - 11/1199 obr/min.; Scania 730 KM - bieg 10/1064 obr/min. Okazało się, że zapas mocy w jednostkach V8 jest tak duży, że w tych samych warunkach drogowych, jadąc w trybie Opticruise POWER zachowujemy takie same przełożenie i obroty silnika.PICT5717
Doskonałe wykonanie wnętrza kabiny i imponujące osiągi Scanii V8 nie pozwalają pozbyć się myśli, dla kogo jest przeznaczony taki pojazd. Niezależnie od upodobań klientów i zasobności ich portfeli, są dziedziny transportu, gdzie często wykorzystuje się najmocniejsze "konie pociągowe". Należy pamiętać o tym, że Scania to szwedzka firma, a tam po drogach publicznych poruszają się m.in. zestawy 25 metrowe o DMC 60 ton. W Skandynawii mocne silniki to norma, w innych krajach europejskich Scania V8 to rodzynek, który będzie budzić respekt i czasem tylko rozmarzone miny kierowców...

 

Michał Bąk

 

Scania_film

Scania V8 drive - zobacz film

 

Scania R 730 Euro 5 – dane techniczne

Silnik: Scania DC 16 21, pojemność 16,4 l, moc 537 kW (730 KM) przy 1900 obr/min., moment obrotowy 3500 Nm przy 1000-1350 obr/min., zasilanie Scania XPI - max ciśnienie 2400 barów, doładowanie - Scania VGT, układ wydechowy Scania SCR, hamulec silnikowy 320 kW przy 2400 obr/min., skrzynia biegów Opticruise 12+2 biegi z overdrive GRSO925R, zawieszenie przednie - resory paraboliczne, zawieszenie tylne - 4 poduszki powietrzne, wysokość ramy - 890 mm/951 mm przód/tył, szerokość ramy 770 mm, masa własna 7865 kg.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL