ASTRA HD 8 - więcej niż budowlany

ASTRA HD 8 - więcej niż budowlany
Iveco_Astra

Wiosenne prezentacje pojazdów budowlanych, których w tym roku było całkiem sporo, kończy wejście na rynek nowej marki. Należąca, od 1986 roku, do IVECO ASTRA oficjalnie debiutuje, na polskim rynku. Premiera samochodu ciężarowego odbyła się podczas kieleckiej Autostrady. Współpracę z polskimi klientami ASTRA zdecydowała się rozpocząć od pojazdu do jazdy w trudnym terenie. Model HD 8 wesprze ofertę budowlanych IVECO Trakkerów.

ASTRA_panelASTRA Veicoli Industriali (Anonima Sarda Trasporti) powstała w roku 1946 w Cagliari we Włoszech. W 1951 roku została przeniesiona do Piacenzy. W roku 1986 IVECO zakupiło 100 procent akcji ASTRA. Fabryka specjalizuje się w budowie pojazdów specjalnych. Trzy działy produkcji dostarczają samochody dla wojska, wozidła przegubowe i sztywnoramowe oraz samochody ciężarowe.

Na polski rynek trafi ASTRA HD 8, która jest 4-osiowym podwoziem z 3 osiami napędowymi. Pojazd ten konstrukcyjnie przystosowany jest do wykonywania ciężkiego transportu, producent umożliwia jednak klientowi pewną dowolność w konfiguracji ram, zawieszenia i układów napędowych. Ciekawostką jest dwuosobowa kabina, której konstrukcję stanowi stalowy szkielet pokryty wysoko wytrzymałym tworzywem.  

ASTRA_Italo_Palmerini
Italo Palmerini, Export Sales Area Manager

- Synergia między ASTRĄ a IVECO ma na celu umocnienie tych marek. Polski rynek jest dla nas rynkiem strategicznym, dlatego chcemy tu sprzedawać nasz najlepszy produkt ASTRĘ HD 8x6. ASTRA to samochód przeznaczony do bardzo ciężkich prac. Jeśli klient poszukuje takiego typu pojazdu to z pewnością powinien kupić ASTRĘ.


Pod podłogą
ASTRA_podwoziePodstawą konstrukcji pojazdu są dwie podłużnice o rozstawie 820 mm połączone ze sobą nitowanymi poprzeczkami. ASTRA 8x6 występuje w różnych rozmiarach ramy. Podstawowym parametrem doboru odpowiedniego, dla klienta, samochodu jest długość podwozia, które występuje w 7 wariantach. Rozmiar ramy wynika z rozstawu wewnętrznych osi. Najmniejszy rozstaw wynosi 2350 mm - co daje całkowitą długość pojazdu - 8715 mm. Najdłuższa ciężarówka mierzy 10765 mm, przy rozstawie osi 4100 mm. Tak duży wybór długości ram/podwozi daje możliwość precyzyjnej konfiguracji pojazdu do każdego rodzaju zadania. Wysokość podestu na którym może być zamocowana zabudowa jest słała i wynosi dla każdej (nieobciążonej) wersji 1254 mm.
Samochód stworzony do jazd terenowych musi charakteryzować się również innymi parametrami. Prześwit HD8 wynosi 379 mm. Jest to najwyższa wartość spośród dostępnych wersji ASTRY, dla porównania ASTRA 6x6 ma prześwit mniejszy o 65 mm. Inną ważną informacją są kąty zejścia i natarcia. Jak przystało na rasową off-roadową ciężarówkę nasz bohater całkiem nieźle radzi sobie z nierównościami terenu. Jego dzielność potwierdza kąt natarcia 37 procent, zaś kąt zejścia wynosi 28 procent.
Zawieszenie pojazdu stanowią resory paraboliczne z drążkami stabilizatora na 1 i 4 osi. Za dopłatą  resory mogą być wzmocnione lub zawieszenie wzbogacone o dodatkowe stabilizatory na 2 i 3 osi. Warto wspomnieć, że w konfiguracji 8x6 napęd jest przekazywany na 1, 3 i 4 oś. W warunkach terenowych zaletą 1 osi napędowej jest to, że wyznaczając ślad toruje drogę pozostałym. Napędem na tylne osie steruje specjalny układ, który rozdziela moment obrotowy na koła.
ASTRA_przod ASTRA_tyl ASTRA_zawieszenie

Układ napędowy
IVECO do napędu swoich pojazdów wykorzystuje silniki Cursor. Tą drogą poszła również ASTRA stosując sprawdzoną jednostkę napędową Cursor 13. Cursor 13 napędza budowlanego IVECO Trakkera i długodystansowego Stralisa. Rzędowy 6-cylindrowy silnik o pojemności 12 882 cm3 jest regulowany na 4 moce: 324 kW (440 KM), 353 kW (480 KM), 382 kW (520 KM) oraz 412 kW (560 KM). Jednostki te, przy 1900 obr./min osiągają najwyższe momenty obrotowe, które wynoszą odpowiednio: 2200, 2300, 2400 i 2500 Nm. Ekonomiczny zakres pracy silnika zawiera się w przedziale 1000-1440 obr./min (silnik 560 KM 1000-1690 obr./min). Tak wysokie osiągi silnika możliwe są dzięki zastosowaniu elektronicznego wtrysku paliwa, 4 zaworów na cylinder i turbosprężarki o zmiennej geometrii. Cursor 13 spełnia normę czystości spalin Euro 5 w technologii SCR. Pojazd standardowo jest wyposażony w zbiornik na AdBlue o pojemności 45 l.
ASTRA-KABNapęd z silnika na koła przekazywany jest za pośrednictwem manualnej lub zautomatyzowanej (12-biegowa Eurotronic) skrzyni przekładniowej. Z pewnością w trudnym terenie bardziej przydatna okaże się 16-biegowa skrzynia manualna ZF, która występuje w 2 wariantach: dla silnika 440 KM jest to ZF 16 S 2220 TO o przełożeniu głównym 1:4:229-1:6,588 (przełożenie mostu 1:1,0); dla pozostałych jednostek – ZF 16 S 2520 TO o przełożeniu głównym 1:4:229-1:6,588 (przełożenie mostu 1:1,6). Dla lepszej dzielności w terenie pojazd wyposażono w 2 biegi wsteczne.
Wiele podzespołów wykorzystywanych do budowy ASTRY HD8 pochodzi z IVECO Trakkera. Unifikacja podzespołów została przeprowadzona z myślą o dostępności części zamiennych oraz możliwości korzystania z rozbudowanej sieci serwisowej włoskiego producenta. Na dzień dzisiejszy trudno powiedzieć jak nowy pojazd przyjmie się na polskim rynku. Producent planuje sprzedać ich w tym roku jeszcze około 50 szt. O jego sukcesie z pewnością zadecyduje cena, o inne rzeczy możemy być spokojni, wszak to rodzina IVECO.

Michał Bąk

 

ASTRA_200

ASTRA HD 8x6 - zobacz zdjęcia

 

ASTRA-IVECO_100

ASTRA HD8 - Zobacz  film


 

 


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL