Jaki olej do maszyn budowlanych?

Jaki olej do maszyn budowlanych?

beczka

Aby zapewnić bezawaryjną pracę  maszyn budowlanych, typu: koparki, spycharki, walce drogowe, wozidła, ładowarki kołowe, a także samochody ciężarowe,  należy w odpowiedni sposób zadbać o prawidłowy dobór środków smarnych. Dobranie oleju jest ,w przypadku takich maszyn, zdecydowanie trudniejsze niż w samochodach osobowych.

Szeroka oferta spółki Orlen Oil, czołowego producenta i dystrybutora środków smarnych do maszyn budowlanych w Polsce, obejmuje oleje silnikowe, przekładniowe, hydrauliczne, wielofunkcyjne, a także smary i płyny eksploatacyjne. Oleje posiadają aprobaty wszystkich wiodących producentów pojazdów: MAN, Mercedes, Scania, Volvo, Daf, Iveco, Tatra, Renault. Spełniają także wymagania najważniejszych producentów maszyn budowlanych takich jak: Caterpillar, Volvo, Komatsu, Case, Kubota, jak również producentów silników i przekładni stosowanych w ciężkim sprzęcie: Cummins, Deutz, MTU, ZF, Alison, Voith. Oleje przeznaczone są do nowoczesnych maszyn budowlanych wyposażonych w silniki spełniające normy emisji spalin Euro 5, 4, 3, 2, 1 oraz normy EPA Tier I i II.

- Najczęstszym powodem problemów z olejami są po prostu błędnie dobrane środki smarne. Warto przede wszystkim zwrócić szczególną uwagę na zalecenia producentów dotyczące klasy jakościowej i lepkościowej oleju, a także na normy i aprobaty, jakich wymagają niektórzy producenci maszyn. Dlatego najbezpieczniej jest odwołać się do rady specjalistów posiadających wiedzę olejową  - twierdzi Sebastian Żywczyk, kierownik Działu Motoryzacji Orlen Oil.

Najbardziej popularnym olejem silnikowym stosowanym z powodzeniem w sprzęcie budowlanym jest Platinum Ultor Plus 15W-40. To olej mineralny, wielosezonowy, nowej generacji,  przeznaczony do pracy w najbardziej obciążonych silnikach wysokoprężnych spełniających wymagania Euro 5 i EPA Tier I i II. W klasie lepkości 15W-40, spełnia najwyższe wymagania  jakości, posiadając równocześnie aprobaty wiodących renomowanych producentów.

W przypadku olejów przekładniowych i wielofunkcyjnych Orlen Oil proponuje skorzystać z najnowszych produktów firmy, będących jednocześnie nowościami 2010 r., którymi są oleje Platinum Gear LS 80W-90 oraz Platinum Multi UTTO 10W-30. Pierwszy z nich, to produkt  wielosezonowy, przeznaczony do eksploatacji w mechanicznych skrzyniach biegów pracujących w trudnych warunkach, a także odpowiedni do zastosowania w urządzeniach mechanicznych, wyposażonych w przekładnie z ograniczonym poślizgiem tzw. LS.  Spełnia wymagania wszystkich wiodących producentów skrzyń biegów, a ze względu na wysoką zdolność przenoszenia obciążeń jest rekomendowany do osi napędowych pojazdów,  do których producent zaleca olej klasy GL-5. Drugi, to nowej generacji i wysokiej jakości olej hydrauliczno - przekładniowy. Charakteryzuje się doskonałymi własnościami smarnymi, przeciwzużyciowymi i przeciwkorozyjnymi wymaganymi podczas intensywnej eksploatacji przekładni i układów hydrauliki.

- Rynek maszyn budowlanych będzie się nadal dynamicznie zmieniał. W życie wchodzą kolejne normy dotyczące emisji spalin, które to wymuszają na producentach zmiany technologiczne. Stawia się także kolejne, coraz trudniejsze wyzwania dotyczące eksploatacji. Środki smarne muszą też sprostać rosnącym wymaganiom, dlatego rozwój technologii olejów i smarów dedykowanych do ciężkiego sprzętu jest nieunikniony - reasumuje Sebastian Żywczyk.

materiały:  Orlen Oil

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL