Scania Test Tour 2010

Scania Test Tour 2010
scania-tour-test-2010_lid
Początek roku to czas tradycyjnie już zarezerwowany dla transportu budowlanego. Jako pierwsza w tour po kraju wyruszyła Scania. W kilku największych ośrodkach odbyły się prezentacje ciężarówek przystosowanych do pracy w trudnym terenie. Przedstawiciel szwedzkiego producenta - Scania Polska - udostępnił do jazd testowych najbardziej popularne pojazdy, które jako sprawdzone konstrukcje doskonale radzą sobie na wszelkiego typu budowach. Na podwoziach Scania zamontowano zabudowy czołowych polskich producentów, które podobnie jak marka samych ciężarówek mają uznaną renomę w branży. W tym roku terenową dzielność pokazały również pożarnicze wozy bojowe z firmy Pojazdy Specjalistyczne Zbigniew Szczęśniak. W trudnym terenie idealnie sprawdza się koncepcja zastosowania ramy pośredniej, na której zabudowa - z ciężkim ładunkiem p.poż - dzielnie wytrzymuje naprężenia.

Tegoroczne targi Bauma 2010, bedą miejscem wielu premier m.in. pojazdów ciężarowych. W tym roku również Scania przygotowała szereg nowości. Samochód ciężarowy, który jest łatwy w prowadzeniu, przyciąga dobrych kierowców. W rezultacie następuje poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, spadają koszty paliwa i napraw, a wydajność transportu wzrasta. Niedawno wprowadzono wiele nowych funkcji i rozwiązań w kabinie, które jeszcze bardziej zwiększają atrakcyjność pojazdu dla kierowcy.

Automat ze sprzęgłem i bez
Wcześniej w modelu R oraz P w wersji dystrybucyjnej, teraz również dla podwozi budowlanych. Nowy układ Scania Opticruise jest dostępny w wersji z automatycznym sprzęgłem lub w wersji z pedałem sprzęgła. W pełni zautomatyzowana wersja układu jest wyposażona w elektrohydrauliczny siłownik sprzęgła, zapewniający wyjątkowo precyzyjne sterowanie sprzęgłem. Opracowano również całkowicie nową strategię zmiany biegów i wprowadzono kilka dodatkowych funkcji ułatwiających jazdę. Opticruise to m.in. nowa strategia zmiany biegów, której działanie polega na dążeniu do utrzymania prędkości aż do szczytu wzniesienia, bez strat w zużyciu paliwa. Oprogramowanie dostosowujące strategię zmiany biegów do stylu jazdy, obciążenia pojazdu i nachylenia drogi.
Zautomatyzowany układ zmiany biegów zapewnia liczne korzyści kierowcom i właścicielom pojazdów. Oprócz poprawy komfortu jazdy oraz wyeliminowania konieczności obserwacji prędkości obrotowej silnika i zmiany biegów, Scania Opticruise umożliwia kierowcy całkowite koncentrowanie się na kierowaniu pojazdem i obserwacji innych uczestników ruchu. Nauka obsługi układu trwa krótko, a jej rezultatem jest efektywny i konsekwentny styl jazdy. Ponadto, wskutek mniejszego tempa zużycia eksploatacyjnego wzrasta trwałość zarówno sprzęgła, jak i innych podzespołów układu napędowego. Układ Scania Opticruise dostępny w 8-, 12- oraz 12+2-biegowych skrzyniach biegów - w ostatnim przypadku również z nadbiegiem.

scania-test scania-budowlane scania-ciezarowki

Łatwiejsza obsługa
Większość pojazdów budowlanych Scania jest wyposażonych w blokady mechanizmów różnicowych i układ przeciwpoślizgowy (ASR). Wszystkie elementy sterujące funkcjami mającymi wpływ na przyczepność kół napędowych - blokada mechanizmu różnicowego, układ przeciwpoślizgowy i zmiana rozkładu obciążenia osi - są zgrupowane w jednym, intuicyjnym w obsłudze module deski rozdzielczej, umieszczonym w łatwo dostępnym miejscu. Pośrodku panelu znajduje się obrotowy przełącznik blokad mechanizmów różnicowych, umożliwiający włączanie poszczególnych blokad we właściwej kolejności, przy zachowaniu jak najlepszej kierowalności pojazdem. Naciśnięcie przełącznika obrotowego powoduje wyłączenie układu przeciwpoślizgowego. Z obydwu stron przełącznika obrotowego znajdują się przyciski podnoszenia osi wleczonej lub zmiany rozkładu obciążenia pomiędzy osie składowe osi wielokrotnej (zespolonej). Przełącznik obrotowy może mieć od jednej do czterech pozycji załączenia, zależnie od konfiguracji napędu. Kolejność włączania blokad w poszczególnych pozycjach, w zależności od konfiguracji napędowej wygląda następująco: I - zwykle uruchamia blokadę mechanizmu różnicowego osi tylnej, II - blokada międzyosiowa osi tylnych + blokada mechanizmów różnicowych osi tylnych, III - blokada mechanizmu różnicowego osi przedniej i tylnej, IV - blokada mechanizmu różnicowego osi przednich i tylnych w połączeniu z blokadami międzyosiowymi. Każde kolejne przekręcenie pokrętła w prawo włącza poszczególne układy pojazdu od najprostszych do najbardziej zaawansowanych. Stan blokady mechanizmu różnicowego jest sygnalizowany na wyświetlaczu w zestawie wskaźników. Sygnalizacja ta jest trójstopniowa: włączanie w toku, blokada włączona, wyłączanie w toku. Ekran blokad mechanizmów różnicowych pozostaje widoczny, dopóki którakolwiek z blokad jest włączona lub trwa jej włączanie albo wyłączanie. Włączenie napędu przedniej osi i niskiego biegu w skrzynce rozdzielczej sygnalizują krótkie komunikaty. Po upływie kilku sekund na wyświetlaczu ponownie pojawia się ekran blokad mechanizmów różnicowych.

scania-tur scania-trucks scania-p

Inteligentny układ przeciwpoślizgowy (TC)
Scania udoskonaliła działanie układu przeciwpoślizgowego (układu kontroli trakcji) w pojazdach z elektronicznie sterowanym układem hamulcowym (EBS). Po naciśnięciu obrotowego przełącznika blokad mechanizmów różnicowych włącza się tzw. terenowy tryb działania układu przeciwpoślizgowego, sygnalizowany pojawieniem się symbolu na wyświetlaczu (po uprzednim krótkim komunikacie, patrz ilustracja). Żeby umożliwić doświadczonym kierowcom "poszukiwanie" maksymalnej przyczepności kół, stopień dopuszczalnego poślizgu jest obecnie zależny od pozycji pedału przyspieszenia, tzn. im mocniej wciśnięty pedał, tym większy dopuszczalny poślizg.

Lepsze właściwości jezdne
Wyposażenie dodatkowe pojazdów 6x4 i 8x4 obejmuje progresywne resory paraboliczne, zwiększające komfort i własności trakcyjne w terenie podczas jazdy bez ładunku. Większa podatność zawieszenia oznacza większą przyczepność kół. Dzięki mniejszemu tarciu wewnętrznemu, wzrasta również trwałość zawieszenia. Wszystkie osie ze zwolnicami w piastach kół zostały wyposażone w sztywniejsze półosie napędowe. Jednocześnie w osiach o największej nośności zastosowano większe przełożenie zwolnic. Zmiany te pozwalają uzyskać większą przyczepność kół i zmniejszyć ryzyko ich buksowania. Lekkie osie Scania ze zwolnicami w piastach kół są obecnie dostępne także w pojazdach 4x4. W celu zwiększenia prześwitu i przyczepności kół, podwozia przeznaczone pod zabudowę wywrotką o dużej ładowności wyposaża się w nowe czopy nośne zawieszenia i wysoko zamocowane siłowniki hamulcowe.
Dzięki zastosowaniu większego ("wolniejszego") przełożenia zwolnic, istnieje możliwość uzyskania większego maksymalnego całkowitego przełożenia osi napędowej - 7,50 (wcześniej 6,50) - co powoduje dalsze zredukowanie naprężeń we wszystkich podzespołach układu napędowego, zwłaszcza w ciężkich warunkach eksploatacji, np. górnictwie.
Ofertę rozszerzono o nową, 32-tonową oś podwójną ze zwolnicami w piastach kół. Dzięki temu aktualna oferta osi ze zwolnicami w piastach kół obejmuje osie zespolone o nośności 19, 21, 26, 30 i 32 ton. Osie te są lekkie i wytrzymałe. Charakteryzują się zwartymi obudowami przekładni głównych i zapewniają bardzo duży prześwit. Są dostępne z zawieszeniem na resorach półeliptycznych lub parabolicznych. Zmodyfikowana wersja lżejszej osi pełni funkcję przedniej osi napędowej.

Scania-test-tour-2010 scania-wywrotka ciezarowki-scania

Przystawki obioru mocy w różnych miejscach
Dostępne są przystawki odbioru mocy napędzane od skrzyni biegów, montowane w różnych pozycjach i posiadające różne przełożenia. W ofercie znajdują się przystawki montowane z boku stosowane w wywrotkach, montowane z tyłu przystawki wolnoobrotowe znajdujące zastosowanie w pojazdach do transportu dłużycy drzewnej oraz montowane z tyłu i z boku przystawki podwójne stosowane np. do napędu dużych żurawi wymagających zasilania dwuobwodowego. Na życzenie są dostępne inne konfiguracje przystawek odbioru mocy. Przystawki odbioru mocy napędzane od silnika, wykorzystywane do napędu np. zabieraków hakowych i betonomieszarek, mogą być mocowane na silniku lub kole zamachowym. Dzięki umieszczeniu napędu mechanizmu rozrządu z tyłu jednostki napędowej, odbiór mocy odbywa się w jednej strefie, tzn. w pobliżu obudowy sprzęgła. Przystawki tego typu działają niezależnie od sprzęgła i skrzyni biegów.

Podwozie pod wywrotkę
Im wcześniej pojazd budowlany zacznie zarabiać pieniądze dla swojego właściciela, tym lepiej. Minimalizacja czasu dostawy pojazdu często ma decydujące znaczenie dla rentowności firmy. Scania oferuje wiele opcji fabrycznego przygotowania podwozia, w celu skrócenia czasu zabudowy i zapewnienia najwyższej niezawodności działania. Oferta opcji ułatwiających zabudowę pojazdu została znacznie rozszerzona. Dla wielu typów zabudów są dostępne fabryczne wykonane zestawy utworów mocujących w podłużnicach ramy.
Istnieje możliwość zamówienia i zamontowania bezpośrednio w fabryce różnego rodzaju wsporników mocujących i poprzecznic ramy, np. poprzecznic zamykających i belek holowniczych (w tym belek montowanych pod ramą). Dostępnych jest kilka wariantów złącz przyczepy, osłon lamp tylnych, świateł roboczych, dodatkowych reflektorów, świateł ostrzegawczych. Nowe opcje fabrycznych zestawów przygotowawczych umożliwiają skrócenie do minimum czasu, w którym pojazd przebywa w firmie zabudowującej, a jednocześnie zapewniają równie wysoką jakość elementów nośnych zabudowy i podwozia.
Warto podkreślić, że Scania Polska od lat współpracuje ze znanymi polskimi producentami zabudów. Dzięki tej ugruntowanej współpracy poszczególne rodzaje zabudów są wykonywane ściśle według wymogów technicznych Scania. Skraca to znacznie okres montażu zabudowy i zapewnia fabryczną homologację zabudowy.

scania-wywrotki wielton-naczepy case

 

 

(MB)

materiały: Scania Polska


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL