DAF Trucks u progu nowej rzeczywistości

DAF Trucks u progu nowej rzeczywistości
daf_logo

Rok 2009 z całą pewnością zapisze się jako rok jednego z największych w nowożytnej historii kryzysu na rynkach finansowych. Sprawdziły się najczarniejsze scenariusze dotyczące negatywnego wzrostu PKB dużych gospodarek światowych, spadków produkcji i wzrostu bezrobocia. W starciu z efektami bardzo optymistycznego podejścia do polityki zakupowej w roku 2007 i na początku 2008 zaowocowało to redukcją zapotrzebowania na nowe pojazdy wynoszącą 60% w segmencie powyżej 16t DMC oraz prawie 50% w segmencie 6-16 t DMC.

W segmencie pojazdów najcięższych (powyżej 16 ton DMC) dostarczono do polskich klientów prawie 6 i pół tysiąca nowych pojazdów ciężarowych i prawie 1700 w segmencie lekkim (6-16t) wobec 16 tyś i prawie 3 i pół tysiąca odpowiednio w roku 2008. Oznacza to, że rynek ciężkich pojazdów uplasował się pomiędzy wynikami 2002 a 2003 r., podczas gdy rynek pojazdów lekkich nie odnotował tak niskiego poziomu sprzedaży przez ostatnie 10 lat. Marka DAF, wzorem lat ubiegłych, została liderem segmentu najcięższych pojazdów ciężarowych dostarczając 1239 nowych pojazdów do polskich klientów, co dało udział w rynku na poziomie 19,5 %. Pomimo że rok miniony należał z pewnością do najtrudniejszych w naszej branży, jak również w historii DAF, wszyscy możemy być dumni, że udało nam się przekuć ogromne wyzwania w wiele wspaniałych osiągnięć, w tym znaczący udział w rynku polskim.

Nieustanna walka
Liczba rejestrowanych ciężarówek w Europie spadła o 50%, a ponieważ rejestrowane były głownie pojazdy stokowe z zapasów dealerów, trzeba zakładać, że ogólna liczba zamówień w branży w 2009 roku spadła o 70 do 80% w porównaniu z rokiem 2008. Wolumen produkcji na rok 2009 był o 70% niższy niż w roku 2008. Ze względu na masowe anulowania wypełniony portfel zamówień DAF Trucks błyskawicznie się skurczył z ponad 50 000 do niecałych 7000 sztuk. Cały rok 2009 naznaczony był nieustanną walką, aby zdobyć zamówienia wystarczające na kontynuowanie produkcji. Rok 2009 zdecydowanie wymagał od DAF-a wyjątkowej elastyczności. Pomimo tak wielu przeciwności firma osiagnęła rekordowy udział w rynku europejskim zostając po raz kolejny liderem w dostawie ciężkich ciągników siodłowych.
Kluczem do sukcesu naszej firmy jest profesjonalna sieć dealerów składająca się z ponad tysiąca punktów sprzedaży i usług, z czego jedynie niewielka część to placówki należące do firmy. Nasza polityka zakłada współpracę z niezależnymi dealerami – prawdziwymi przedsiębiorcami będącymi blisko klienta.

Rosną serwisy
Dilerzy DAF widzą perspektywę rozwoju i korzyści wynikające z pozycji marki na rynku, co przekłada się na rozwój inwestycji. Tylko w roku 2009 oddano do użytku kolejne 4 nowe obiekty serwisowe.  
Na terenie Lubelszczyzny od kwietnia 2009 działa obiekt serwisowy firmy DAF należący do Grupy Wanicki. Serwis znajduje się w Świdniku, przy 614 kilometrze drogi Zamość - Chełm , kilometr od granicy. Warsztat ma 4 przelotowe, w pełni wyposażone stanowiska obsługowo-naprawcze o szerokości 6 m i długości 27 m. Na dwóch z nich znajdują się kanały robocze, a jedno przygotowane jest pod montaż uniwersalnego podnośnika stemplowego. Serwis prowadzi działalność w zakresie napraw bieżących samochodów ciężarowych i osobowych, przeglądów okresowych, naprawy i kalibracji tachografów cyfrowych, naprawy i montażu agregatów chłodniczych, montażu urządzeń do poboru myta za korzystanie z autostrad w Niemczech - Toll Collect.
Wiosną 2009 r. rozpoczął działalność szósty autoryzowany serwis DAF firmy DBK w Koszalinie. Obiekt serwisowy usytuowany jest w miejscowości Kretomino, koło Koszalina i znajduje się przy drodze krajowej przy trasie wylotowej z Koszalina na Szczecinek, Bydgoszcz i Piłę. Warsztat ten ma cztery w pełni wyposażone stanowiska obsługowo-naprawcze oraz Okręgową Stację Kontroli Pojazdów. Zajmuje 600 m2. W najbliższej przyszłości serwis DAF będzie świadczył również usługi w zakresie legalizacji tachografów oraz montażu Toll Collect. Serwis wyposażony jest w najnowsze urządzenia niezbędne do przeprowadzania napraw pojazdów na najwyższym poziomie tj. nowoczesny komputer diagnostyczny DAVIE, pozwalający na diagnozowanie pojazdów marki DAF oraz magazyn części zamiennych o powierzchni 300 m2. Warsztat, jak każdy autoryzowany serwis firmy DAF, przeznaczony jest do obsługi wszystkich marek pojazdów ciężarowych przyczep i naczep oraz autobusów.
Drugi nowy oddział DBK, niedaleko Szczecina został przeniesiony do całkowicie nowego obiektu w Radziszewie. W nowym budynku znajduje się stacja serwisowo diagnostyczna samochodów ciężarowych z zapleczem biurowo socjalnym i magazynem części. Podobnie jak serwis w Koszalinie budynek wyposażony jest we wszystkie urządzenia, niezbędne do obsługi serwisowej samochodów ciężarowych i dostawczych oraz ich diagnostyki. Serwis samochodów ciężarowych stanowi oddzielną bryłę z siedmioma stanowiskami naprawczymi i jednym diagnostycznym. Znajduje się tu również myjnia i lakiernia, stanowisko do napraw blacharskich, urządzenie do prostowania ram i kabin, profesjonalny serwis ogumienia, centralny system dystrybucji olejów wraz z monitoringiem oraz hydrauliczne podnośniki podpodłogowe.
Czwartym serwisem uruchomionym w roku 2009 jest obiekt serwisowy firmy WTC, mieszczący się w Ozimku koło Opola, dysponujący 4 stanowiskami przejazdowymi i pełnym wyposażeniem umożliwiającym naprawę pojazdów wszystkich marek.

wanicki-swidnik


Jakie plany
Operatorzy transportu informują o niewielkim wzroście popytu na transport, głównie w północno-zachodniej Europie. Jednakże znaczącego ożywienia na rynku Unii Europejskiej oczekuje się nie wcześniej niż w ostatnich miesiącach 2010 roku. Wciąż utrzymują się zagrożenia ekonomiczne, które mogą spowolnić ożywienie rynku ciężarówek. Należą do nich zakończenie pakietów stymulacyjnych, wzrost bezrobocia w Europie i wynikająca z tego stagnacja wydatków konsumpcyjnych.

- Tak naprawdę nie spodziewamy się znaczącego ożywienia rynku przed końcem 2010 roku. Zgodnie z prognozami wolumen rynku w Unii Europejskiej będzie porównywalny z wolumenem z roku 2009. Jednakże zapasy dealerów w ciągu kilku miesięcy wrócą do normalnego poziomu, przewidujemy także, że w ciągu roku będziemy mogli znów zwiększyć produkcję. Utrzymają się jednakże nadwyżki zdolności produkcyjnych w naszej branży, w wyniku czego nacisk na marże wciąż będzie silny. Aby utrzymać produkcję, musimy nadal koncentrować się na zamówieniach krótkoterminowych - mówi Zbigniew Kołodziejek, Marketing Manager DAF Trucks Polska.

Dzięki odpowiednim zdolnościom produkcyjnym zarówno w Eindhoven, jak i Leyland oraz wdrożonym lub opracowywanym działaniom widać jednak szanse na dalszy wzrost udziału DAF w rynku. Będzie temu sprzyjać większe zainteresowanie małymi i specjalistycznymi ciężarówkami.

Plany na 2010 rok zakładają dalsze zwiększenie udziału w rynku Unii Europejskiej do 10% w segmencie 6-15 ton i 15,5% w segmencie powyżej 15 ton. Główne cele w zakresie rozwoju produktów w latach 2009 i 2010 są związane z projektami silników i pojazdów spełniających wymogi przyszłych przepisów w dziedzinie emisji. Projekt silnika EPA’10 realizowany w Ameryce Północnej znajduje się w końcowej fazie i obecnie na rynek północnoamerykański wprowadzany jest MX (rozpoczęcie produkcji planowane jest na czerwiec 2010).

W Europie realizowany będzie projekt Euro 6, który jest największym projektem w zakresie rozwoju produktu w całej historii DAF. Euro 6 SCR / EGR i technologia filtrowania cząsteczek stałych, ma ogromny wpływ na cały pojazd i wymaga szeroko zakrojonych prac naukowo-badawczych.
Na rynku pojawią się też inne udoskonaleńa produktów, zwłaszcza w dziedzinie osi i zawieszenia, co pomoże osiągnąć cel w zakresie udziału w rynku w segmencie ciężarówek kompaktowych i specjalistycznych.

daf_og

 

 

(MB)

materiały: DAF Trucks


artykuły powiązane:

DAF LF z nowym silnikiem

Najlżejszy w klasie - DAF LF

DAF XF105 w wersji dla nieletnich truckerów

PACCAR podsumował trzeci kwartał

Nagroda specjalna DAF dla firmy ACC Logistic

ESA Adventure - nowy program DAF

DAF LF - kolejna ewolucja

 


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL