Naczepowy biznes

Naczepowy biznes
pict2654

Polski producent naczep i zabudów do pojazdów ciężarowych po raz kolejny zaprosił dziennikarzy branżowych, aby przedstawić swoje dokonania z ostatnich miesięcy. Po okresie dużej stagnacji spółka powoli odzyskuje rynki wschodnie oraz systematycznie zwiększa sprzedaż w kraju.

Jeszcze przed rokiem Wielton mógł pochwalić się 60-procentowym eksportem naczep. Po gwałtownym obniżeniu popytu na usługi transportowe sprzedaż spadła i spółka, podobnie jak inni producenci pojazdów, znalazła się w trudnej sytuacji. To co można było uznać, w tamtym czasie, za godne podziwu to fakt, że nie zaprzestano inwestowania w firmę, dzięki czemu wprowadzano na rynek coraz to nowe modele naczep i zabudów. Nie zrezygnowano również z podtrzymywania kontaktów handlowych w rejonach, które uznano za priorytetowe. Dziś widać już pierwsze efekty tych działań – Rosja zamawia specjalne naczepy o podwyższonej ładowności do przewozu węgla.

Wielton liderem
Jeszcze rok temu statystyki zarejestrowanych naczep w Polsce wykazywały 10,5-procentowy udział polskiego producenta w rynku. Pierwsze miejsca zajmowały pojazdy firm zachodnich, które są bardzo dobrze znane polskim przewoźnikom. Dziś sytuacja wygląda inaczej: pierwszy Wielton następnie Schmitz-Cargobull, Krone, Koegel, Sommer…Według CEPiK w okresie II-XI 2009 udział rynkowy pojazdów z Wielunia wynosił 22,9 procent. Największym zainteresowaniem klientów cieszyły się naczepy wywrotki, zarejestrowano ich 658 szt. Na drugim miejscu znalazły się naczepy skrzyniowo-plandekowe i kurtynowe (228 szt.), w dalszej kolejności plasują się naczepy podkontenerowe i naczepy do transportu maszyn.

pict2296

Istotną rolę w finansowaniu zakupu naczep odegrała bliska współpraca Wieltonu z VB Leasing. Wspólny program Wielton Finance, który niespełna rok funkcjonuje na rynku spotkał się z dużym zainteresowaniem klientów. W okresie od kwietnia do października 2009 r. Wielton wspólnie z VB Leasing sfinansował zakup aż 47 procent naczep.

Coraz lżejsze
W ofercie Wieltonu znajdziemy również zabudowy na podwoziach samochodów ciężarowych. Hitem sezonu są tylnozsypowe half-pipe oraz 3-stronne zabudowy wywrotki z hydroburtą (10-19 m3). Wyroby z nowej linii uzyskały homologacje producentów ciężarówek i mogą być montowane zarówno w nowych samochodach jak i używanych.      Nie sposób pominąć nowości, jakie w ostatnim okresie Wielton wprowadził na rynek. Nowa wywrotka aluminiowa NW 33 to produkt, który łączy w sobie cechy nowoczesności, niskiej masy własnej i dużej wytrzymałości. Śledząc zmiany, jakie zostały poczynione na przestrzeni ostatnich miesięcy trzeba stwierdzić, że jest to chyba najbardziej zaawansowany technologicznie produkt, który zszedł ostatnio z desek kreślarskich wieluńskich inżynierów. Zmiany widać już z przodu.

pict2336 pict2314 pict2307

Podest mocowany zamiast do ściany przedniej jest teraz zamontowany do podwozia - wyeliminowano w ten sposób pęknięcia ściany związane z ruchem wibracyjnym platformy. Przednia ściana została pochylona pod kątem 20 stopni, a do jej górnej krawędzi zamocowano hydrauliczny siłownik firmy Hyva. Mniejsze opory, jakie musi pokonać siłownik, mocowany w górnej części skrzyni, podnosząc muldę pozwolił na zastosowanie układu hydraulicznego o innych parametrach. Mniejszy siłownik to także niższa o 100 kg jego waga. Aby jeszcze bardziej "odchudzić" naczepę przeprojektowano ramę tak, że przednia jej część jest węższa i zamocowana do niej platforma ze sworzniem królewskim również jest teraz mniejsza. Mniej użytej, przy budowie, stali to kolejny zysk masowy dla nowej wywrotki. Naczepa aluminiowa, ze stalowymi felgami, o pojemności skrzyni  ładunkowej 33 m3 waży teraz 5600 kg. Obniżenie masy własnej nie osłabiło pojazdu, a wręcz przeciwnie pozwoliło na zastosowanie dodatkowych innowacji. W tylnej części wzmocniono obrzeża skrzyni, a jej tylna uchylna klapa została wykonana z jednego kawałka materiału. Dla poprawy obsługi pojazdu mechanizm zasuwający plandeką na skrzynię załadunkową umieszczono w dolnej części naczepy.

pict2302 pict2322 pict2311

Oferta Wieltonu stanowi nie tylko produkcję masową. Coraz częściej poszukuje się nisz, które z czasem przekształcają się w bardzo intratne kontrakty. Ostatnim projektem inżynierów wieluńskiej fabryki jest przyczepa pod kontenery rolkowe. Przejęcie rynku po nieistniejącym już dzisiaj Polkonie było impulsem dla rozwinięcia się firmy również w branży pojazdów komunalnych. Pod tym kątem zmodernizowano także naczepę wywrotkę do przewozu złomu. Pojazd w wersji "strong" został wykonany tak, aby sprostać najtrudniejszym zadaniom. Burty naczepy stanowi wysokogatunkowa blacha (Hardox) o grubości 4-5 mm, której arkusze (bez spoin podłużnych) stanowią boki muldy. Półokrągły kształt boków ze skośnymi wzmocnieniami daje skrzyni załadunkowej większą sztywność i zwiększa odporność na uszkodzenia podczas za- lub rozładunku. Wyeliminowanie łączonych blach przy zastosowaniu odpowiedniej ich grubości pozwoliło obniżyć masę naczepy do 8880 kg. Nowością są także dwuskrzydłowe symetryczne drzwi, które mają teraz zabezpieczenia boczne.


Tekst i Fot. Michał Bąk

 


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL