Czym podróżują bolidy

Czym podróżują bolidy

mb_muzeum

Srebrne Strzały Mercedes-Benz w tym roku świętują 75. rocznicę swoich pierwszych zwycięstw na torach wyścigowych całego świata. Ich kierowcy stali się legendami. Nazwiska takie jak Rudolf Caracciola czy Manfred von Brauchitsch wciąż dzwonią w uszach entuzjastów sportów motorowych. Jednak oprócz wyścigówek, wrażenie robiły również samochody przewozowe. W przyszłym roku będą kolejny raz używane w wyścigach Formuły 1.

Dziś gdy przechodzi się przez szklane drzwi wewnątrz zabudowy pojazdu do transportu bolidów otwiera się całkiem nowy świat. Obszar służy jako sala do rekreacji i schronienia dla kierowców samochodów wyścigowych. W czystej kabinie jest miejsce na kask, buty i strój zawodnika. Można się tam relaksować popijając zimne napoje z lodówki. W przeszłości  Silver Arrows z 1930 i 1950 nie oferował takiego komfortu.

mb_muzeum2
Tak jak orkiestra składa się trzech muzyków, tak samo jest z tymi pojazdami, stojącymi przed muzeum Mercedesa w Stuttgarcie. Pierwszym muzykiem jest ciężarówka z 3-litrowym silnikiem - legendarny Mercedes-Benz Rennwagen z 1955 roku. W tle słychać potężny huk turbodiesla V8 z 2009 r. - to Mercedes-Benz Actros. Wszystko jest uzupełniane przez 4-cylindrowy silnik ciężarówki z 1930 roku. Mimo że ciężarówki wyglądają różnie i były wyprodukowane w różnych czasach to wszystkie spełniają jedno zadanie - wożenie samochodów wyścigowych.
Porównując 3 ciężarówki można stwierdzić, że dzieci są większe niż ich przodkowie. Wraz z naczepą, obecny model Actros ma 4 metry wysokości i 16,5 m długości. W porównaniu z tym olbrzymem, jego poprzednicy wyglądają jak zabawki.

mb_muzeum3

Jednym z poprzedników jest Mercedes-Benz Lo 2750 z 1930 roku. Pojazd ma łukowate błotniki, drewniany szkielet kabiny i święcący, chromowany „grill” z wielką gwiazdą, dumnie umieszczoną na górze. Numer „2750” nawiązuje do ładowności pojazdu, gdyż był on w stanie przewieźć 2,75 t ładunku.

mb_muzeum4

Dziś samochody transportowe Mercedes-Benz Actros przewożą pojazdy legend sportu, m.in. Lewisa Hamiltona, który w 2008 roku został mistrzem świata jeżdżąc dla Vodafone McLaren-Mercedes. Mimo młodego wieku 24. lat, Hamilton jest jednym z największych kierowców Formuły 1 wszech czasów. Wygrał 11 wyścigów Grand Prix. Transportują również samochody AMG Mercedes klasy C kierowców German Touring Car Championship (DTM) takich jak Paul Di Resta, Ralf Schumacher, Bruno Spengler czy Gary Paffett.

Kierowca współczesnej ciężarówki przewożącej samochody wyścigowe ma do dyspozycji imponujący zestaw przełączników i wyświetlaczy. Actrosa prowadzi się spokojnie i komfortowo. Na pokładzie znajduje się lodówka i wiele urządzeń poprawiających komfort jazdy m.in. klimatyzacja i ogrzewanie postojowe. Co więcej, wygodne łóżko zapewnia kierowcy komfort spania, do którego jest przyzwyczajony w domu. Rano przy porannej toalecie może używać lustra i wieszaka na ręczniki.

mb_muzeum6 mb_muzeum6a mb_muzeum6b

Podobnie jak samochody wyścigowe, Actros jest bardzo bezpieczny. Oprócz szerokiej gamy standardowych urządzeń bezpieczeństwa, można znaleźć systemy takie jak kontrola stabilności, kontrola toru jazdy, GPS jak również system kontroli odległości Active Brake Assist. Asystent hamowania awaryjnego automatycznie uruchamia manewr hamowania jeśli zderzenie jest bliskie. Żaden samochód wyścigowy nie ma takich technologii. Patrząc z perspektywy 1934 czy 1955 roku, elektroniczni asystenci to czyste science-fiction: Co dziś jest normalnością, kiedyś było nie do pomyślenia.
Actros pomieści na wyższym poziomie przyczepy dwa pojazdy wyścigowe. Na dole natomiast jest mnóstwo miejsca na skrzynki narzędziowe. Ciężarówki przewożące samochody wyścigowe w roku 2009 są cudowne z jednym wyjątkiem - nigdy już nie będą niebieskie.

mb_muzeum5
materiały: Daimler AG
Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL