W powietrzu, na torach i po drogach

W powietrzu, na torach i po drogach

lid

 

Przewóz tej samej jednostki ładunkowej różnymi środkami transportu nazywamy transportem intermodalnym. Wiadomo, że każdy rodzaj środków transportu wymaga innych uwarunkowań, co w konsekwencji znacznie różni je od siebie. Są jednak elementy, które łączą samoloty, kolej i ciężarówki. Szukając wspólnego mianownika udaliśmy się na lotnisko w Lipsku, które jest miejscem stycznym dla tych trzech środków transportowych.


Lotnisko na szlaku
Port lotniczy Lipsk/Halle wybudowano w 1927 roku. Lokalizacja na terenie niemieckiej Saksonii nie była przypadkowa. Jeszcze 800 lat temu, przebiegały tędy szlaki handlowe zmierzające w kierunku Hamburga lub na Wschód. W czasach NRD (do 1990 r.) lotnisko w Lipsku straciło na znaczeniu, jego funkcja polegała głównie na obsłudze gości targowych, po zakończeniu imprez lotnisko zamykano. Okres przemian ustrojowych w Niemczech spowodował wzrost zainteresowania Lipskiem, jako ośrodkiem transportowym. Sprzyjający klimat do inwestycji, jaki stworzyły sąsiadujące ze sobą miasta, doprowadził do rozpoczęcia przebudowy lotniska. Rok 1997 to okres rozpoczynający gruntowną rozbudowę obiektów. W tym czasie powstały nowe budynki do obsługi ruchu pasażerskiego. W roku 2000 powstał drugi pas startowy, którego długość wynosi 3600 m. Przełom, a jednocześnie nowy impuls dla dalszych inwestycji, nastąpił w 2005 roku - kiedy to DHL Express Europe zdecydowała się na budowę terminala przeładunkowego dla ruchu towarowego. Stało się wtedy jasne, że lotnisko w Lipsku zacznie pełnić jedną z najważniejszych funkcji transportowych nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie. Rok 2007 był okresem intensywnych zmian mających na celu obsługę, w ruchu ciągłym, zarówno samolotów pasażerskich jak i dużych transportowców. W dalszym ciągu powiększano infrastrukturę lotniskową m.in. przebudowano dwa pasy startowe tak, że stały się one w pełni niezależne. Dziś port lotniczy Lipsk/Halle jest największym pracodawcą w regionie, co przekłada się także na dużą obsługę pasażersko-towarową. W 2008 r. odprawiono 4,32 mln pasażerów oraz przewieziono 442750 ton ładunków. Dziś Lipsk jest trzecim, co do wielkości lotniskiem cargo w Niemczech, a jego atutami są: bezpośrednie położenie przy głównych autostradach A9 i A14 oraz dworzec kolejowy, przez który codziennie przejeżdża 16 pociągów klasy Intercity.

pict1914 pict1601 pict1953

DHL wybrała Lipsk
Na terenie lotniska zupełnie niezależnie działa terminal przeładunkowy i sortownia paczek największej firmy kurierskiej. Sortownia przesyłek lotniczych na lotnisku Lipsk/Halle jest obecnie jedną z trzech najważniejszych, w globalnej sieci DHL Express. Dwie pozostałe to Willmington (USA) i Hong Kong).Geneza tego faktu miała miejsce w 2005 roku, gdy kierownictwo Deutsche Post World Net postanowiło zainwestować ok. 300 mln euro w budowę sortowni DHL. Na początku 2007 r., po wybudowaniu magazynu rozpoczęły się testy lotniska pod kątem sprawnej obsługi przesyłek drobnicowych. Pomyślnie zdany egzamin zaowocował podjęciem decyzji o przeniesieniu lotów DHL z Kolonii do Lipska/Halle. Już w marcu 2008 r. przeniesiono do Lipska kolejne zlecenia z poprzedniej sortowni przesyłek lotniczych DHL w Brukseli. Obecnie sortownia ta obsługuje codziennie 60 transportowców, które odlatują do głównych ośrodków handlowych na świecie.

pict1958 pict1561 pict1619

Systemy wymienne Krone
Na lotnisku Lipsk/Halle obok magazynu DHL można zauważyć kontenery oczekujące na załadunek w powietrzny rejs. Krone - niemiecki producent naczep i zabudów do pojazdów ciężarowych ma w swojej ofercie także zabudowy wymienne. Ten typ zabudów idealnie sprawdza się m.in. wtedy, gdy firma kurierska dysponuje zróżnicowanymi środkami transportu. W latach 2007-2008 Krone wyprodukowało 10 631 szt. zabudów wymiennych (rekord padł w 2006 r. kiedy to fabrykę opuściło ponad 11 tys. zabudów). Jak mówią przedstawiciele fabryki jest to obecnie najlepszy biznes, a przede wszystkim „rozwiązanie przyszłości”.
Jak już wspomnieliśmy lotnisko w Lipsku ma doskonałe połączenie drogowo-kolejowe i stąd idea wykorzystania, przez DHL trójmodalnego systemu transportowego. W 2009 r. w ramach programu Krone Innovationsoffensive pojawiły się na rynku unowocześnione produkty Krone, w tym również zmodernizowane zabudowy wymienne.
Air Cargo Box WK 7,3 STG to kontener, który jest wykorzystywany m.in. przez DHL w transporcie lotniczym. Cechą charakterystyczną jest wzmocniona konstrukcja skrzyni, która pozwala na przemieszczanie w pełni załadowanego kontenera. Dzięki specjalnym uchwytom, w dolnej belce zabudowy, możliwe jest przemieszczanie kontenera również za pomocą wózka widłowego. Podłoga skrzyni jest wpuszczana w szyny i została wyposażona w pneumatycznie uruchamiane rolki (w dwóch sekcjach) ułatwiające przesuwanie ładunku. Nowością jest podłogowy hamulec, w razie potrzeby blokuje on palety przed niekontrolowanym przesunięciem. Urządzenia te są uruchamiane pneumatycznie za pomocą instalacji zasilanej z zewnętrznego kompresora lub od ciągnika siodłowego. Air Cargo Box’y mogą być wyposażone w tzw. Multi Switch, czyli system lekkich przegród do mocowania przesyłek drobnicowych. Aluminiowe poprzeczki mocowane w dowolnym miejscu skrzyni stanowią przegrodę dla ładunków w kartonach.
Ładowność techniczna Air Cargo Box wynosi 12 100 kg (obciążenie podłogi 5460 kg), a jego masa własna to 3900 kg. Serwisowaniem zabudów wymiennych Krone zajmuje się firma Brüggen SWAP Service, która tylko w samych Niemczech posiada 27 punktów naprawczych. Firma ta w 2009 roku zawarła ponad 4500 kontraktów serwisowych na konserwację i remont boksów transportowych.

pict1664 pict1626 pict1682

 

tekst i foto: Michał Bąk

 

 

 

 


Przeczytaj też:
Dania zakazała transportów naczep na pociągach

Po tym jak 2 stycznia osiem osób zginęło w wypadku kolejowym, wstrzymano transporty kolejowe naczep.

Elektryczna ciężarówka zbudowana przez prywatną firmę

DHL Express ma już swoją pierwszą dużą elektryczną ciężarówkę. Samochód porusza się w Holandii.

Zmiany w transporcie drogowym – już od 3 września

Od poniedziałku obowiązują nowe regulacje w zakresie transportu drogowego

DHL transportował most z Polski do Danii

DHL Global Forwarding z sukcesem zrealizował transport mostu stalowego z Polski do Danii. DHL przetransportował urządzenie wiertnicze - 1900 ton w 5 dni

W pierwszych dniach nowego roku dział Projektów Przemysłowych DHL Global Forwarding zrealizował kolejny projekt relokacji urządzenia wiertniczego. Debata Kässbohrer: przyszłość transportu intermodalnego

13 stycznia br., w Hotelu Poznańskim w Luboniu k/Poznania, firma TIMEX S.A. generalny importer naczep Kässbohrer zorganizowała konferencję “Transport przyszłości – transport intermodalny”. Czy warto inwestować w transport intermodalny?

Na poprawę konkurencyjności polskiej gospodarki w dużym stopniu wpływa transport. Sytuacja w transporcie morskim szansą na rozwój intermodalu

Droga morska od lat dominuje na szlaku transportowym pomiędzy Dalekim Wschodem i Europą, głównie ze względu na korzystne stawki, szczególnie w porównaniu z alternatywnym transportem lotniczym. Nowa płyta cargo na Lotnisku Chopina

Na Lotnisku Chopina zakończyła się budowa nowej płyty postojowej dla samolotów transportowych (PPS 12). Dzięki niej warszawski port przygotowuje się do obsługi stale rosnącego ruchu cargo.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL