Ekologiczne fabryki Volvo Trucks

Ekologiczne fabryki Volvo Trucks

 

volvo_lakiernia_1

W związku z odbywająca się w dniach 14-16 października w Umeå w Szwecji, konferencją ministrów państw europejskich, Volvo Trucks zaprezentowało swoje wyjątkowo skuteczne działania proekologiczne w fabryce kabin w Umeå.

Od kilku lat Volvo inwestuje znaczne środki w zwiększenie sprawności energetycznej tego zakładu. Wszystko po to, by w ciągu kilku następnych lat fabryka stała się neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla i korzystała z lokalnie wytwarzanej energii. W ciągu ostatniej dekady zużycie energii spadło o 30 procent, w przeliczeniu na wyprodukowaną kabinę, przy jednoczesnym rekordowym wzroście produkcji.

Sukces proekologicznych działań w Umeå zainspirował Volvo Trucks do skorygowania swoich celów środowiskowych, które obecnie zakładają m.in., że wszystkie duże zakłady produkcyjne firmy muszą do 2010 r. osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2.

- Umeå jest dla nas wzorem i symbolem naszego zaangażowanie w ochronę środowiska. Fabryka ta od wielu lat prowadzi wyjątkowo skuteczną politykę proekologiczną, opracowuje nowatorskie rozwiązania i udowadnia, że zaangażowanie to może być korzystne zarówno dla środowiska, jak i firmy - mówi Lars Mårtensson, dyrektor ds. ochrony środowiska w Volvo Trucks.

volvo_lakiernia_2

Obecnie około 90 procent energii zużywanej przez fabrykę pochodzi ze źródeł odnawialnych. Celem jest osiągnięcie poziomu 100 procent. Ze 106 GWh energii zużytej w Umeå w 2008 r., 13 procent nadal pochodzi z propanu, chociaż w porównaniu do roku 2006 zużycie tego gazu spadło o połowę. Propan wykorzystywany do opalania pieców lakierniczych został zastąpiony energią dostarczaną z ciepłowni i obecnie jest jedynym rodzajem paliwa kopalnego używanym w fabryce. Energia z ciepłowni zastąpiła również olej opałowy, dzięki czemu emisja CO2 została zredukowana o 8000 ton rocznie. Aktualne zużycie energii odnawialnej osiąga poziom 80 GWh rocznie. Wykorzystywany wciąż propan jest zastępowany DME pozyskiwanym z biomasy. Jest to wspólne przedsięwzięcie uniwersytetu w Umeå oraz  Umeå Energi, Ö-vik Energi i Volvo Trucks.

Najbardziej radykalne oszczędności energii dotyczą fabrycznego sytemu chłodzenia. W pobliżu rzeki Ume i fabryki Volvo płynie podziemna rzeka, w której woda ma stałą, bardzo niską temperaturę, zarówno zimą, jak i latem. Lodowata woda z tej rzeki jest pompowana dwukilometrowym rurociągiem do fabryki i wykorzystywana w różnego rodzaju systemach chłodzących, zastępując klasyczne chłodnie, w których wcześniej stosowano np. freon. Największym odbiornikiem wody chłodzącej jest instalacja osuszania powietrza tłoczonego do kabin lakierniczych. Po raz pierwszy zimna woda spod ziemi popłynęła do fabryki rok temu. Równoważna wydajność wodnego systemu chłodzenia to 3000 kW.

Działania na rzecz realizacji celów środowiskowych doprowadziły również do zredukowania zużycia energii i emisji zanieczyszczeń w lakierni. W ramach kilkuetapowego projektu zmodernizowano wydział lakierniczy i usprawniono proces lakierowania. Rezultatem jest zmniejszenie zużycia farb i rozpuszczalników oraz emisji zanieczyszczeń do atmosfery. W 1988 r. na każdy m2 lakierowanej powierzchni kabiny przypadało około 70 gramów rozpuszczalników emitowanych do otoczenia. Dzisiaj emisja ta nie przekracza 10 gramów i jest o wiele niższa od obowiązującego w Unii Europejskiej limitu 55 g/m2.

 

 

materiały: Volvo Trucks

 

 

 

 

 

 


Przeczytaj też:
Po 15 latach kupili ponownie nowe Volvo FH (video)

27 ciężarówek Volvo FH dla holenderskiego przewoźnika.

Szwedzkie Volvo ustala 778 mln USD na koszty emisji

Volvo Trucks przeznacza ogromną sumę pieniędzy na wymianę wadliwych układów

Nowy prezes Volvo Trucks - Claes'a Nilsson'a zastąpi Roger Alm

Roger Alm obejmie nowe stanowisko 1 stycznia 2019 roku.

Volvo Trucks z nowymi silnikami do modeli ciężarówek FH FM i FMX

Volvo Trucks zaprezentowało zmodernizowane silniki wysokoprężne D11 i D13 do samochodów ciężarowych Volvo FH, FM i FMX.

Ile za wysoka ile za szeroka? Jakie mają być wymiary zestawu ciężarowego?

Zwykle bywa jednak tak, że policja, gdy zatrzyma ciężarówkę do kontroli, potrafi coś znaleźć. W tych dwóch przypadkach nie chodziło o wiele.

25 elektrycznych ciężarówek Volvo będzie dostępnych w wynajmie

Niemiecka firma zajmująca się wynajmem pojazdów użytkowych będzie oferować swoim klientom 25 w pełni elektrycznych pojazdów Volvo FL Electric.

Pierwsze nowe Volvo FM LNG trafiły do polskiej firmy

Firma Bisek Asfalt zakupiła dwie nowe ciężarówki Volvo FM zasilane gazem ziemnym LNG. jest zapowiedź poszerzenia floty o więcej tego typu samochodów.

Złote Volvo FH zamówiła jedna z firm transportowych

Z okazji 50 lecia działalności firma zafundowała sobie wyjątkowy prezent - złote Volvo FH.

6 autonomicznych ciężarówek Volvo rozpocznie pracę w kopalni

Autonomiczne ciężarówki Volvo FH będą pracować w kopalni odkrywkowej przy transporcie wapienia.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL