Krone w podróży

Krone w podróży

Trudna sytuacja na rynku transportowym nie zmieniła zamierzeń niemieckiego producenta naczep. Nadal pełną parą realizuje on śmiałe plany, jakie wychodzą spod kreślarskich  desek jego konstruktorów z Werlte. W kwietniu br. przez kilka krajów ościennych przetoczyła się karawana pojazdów ciężarowych z najnowszymi naczepami Krone. Program prezentacji naczep, pod hasłem Coole Typen on Tour, obejmował przystanki w centrach logistycznych, do których zaproszono przedstawicieli firm transportowych. W Polsce pojazdy Krone można było obejrzeć w Grodzisku Mazowieckim oraz w Mysłowicach niedaleko Katowic.


W ubiegłym roku z taśm produkcyjnych Krone dziennie zjeżdżało 200 pojazdów. Ogółem firma wyprodukowała 34449 szt. naczep. Te optymistyczne plany to już historia, która nie wiadomo kiedy ponownie zatoczy koło. Aktualnie prognoza na 2009 rok wynosi 10 tys szt. naczep, co w porównaniu do roku ubiegłego stanowi około 1/3 planu. Jak widać sytuacja w branży producentów naczep nie jest zbyt optymistyczna, co z pewnością przełoży się na wyniki finansowe w latach następnych. Dobra wiadomość jest taka, że Krone nie odkłada na później realizacji projektów badawczych i wprowadzania na rynek nowości, czego przykładem są dwie naczepy zaprezentowane podczas tegorocznego tour.


Cena chłodni ecoFridge jest nieco wyższa niż tradycyjnej z agregatem, za to o 1/3 niższe są koszty jej eksploatacji

Chłodzona azotem

Ciekły azot pod wpływem rozprężania obniża swoją temperaturę. Tę właściwość fizyczną gazów wykorzystał niemiecki producent, aby zbudować ekologiczną naczepę chłodnię. Pomysł nie jest pionierski, jednak przeprowadzane przez Krone konsultacje wśród firm transportowych z pewnością wskażą właściwy kierunek dalszych prac. Już podczas pokazów zrodziło się pytanie o miejsca do tankowania ciekłego azotu. Tu z pomocą przychodzi sieć dystrybucyjna gazów technicznych Linde, choć nie wykluczone, że odpowiednie dystrybutory pojawią się w bazach transportowych lub na terenie magazynów przeładunkowych.


W bezpiecznym miejscu pod podłogą znajduje się butla na 900 dm3 sprężonego azotu

Kilka słów o samej naczepie. Pod ramą naczepy Cool Liner Duoplex GFK w wersji ecoFridge znajduje się butla ze sprężonym azotem o pojemności 900 dm3. Pojemność butli wystarcza do około 10-krotnego schłodzenia naczepy. Gaz, który automatycznie zostaje wtryskiwany do hermetycznej komory  zwiększa swoją objętość 800 razy. Kontrolowana przez elektronikę atmosfera wewnątrz naczepy pozwala na osiągniecie ściśle określonych parametrów termicznych, jakie wymaga przewożony ładunek. Doświadczenie, które zostało przeprowadzone przez Ingo Geerdesa z firmy Krone pokazało jak duża jest skuteczność oferowanego rozwiązania. Ogrzana do temperatury otoczenia komora chłodnicza (+15 st. Celcjusza C) zaledwie w ciągu 20 minut osiągnęła temperaturę -10 st. Celcjusza. Bezszelestnie rozprężany za pomocą dwóch zespołów wtryskiwaczy azot, parując równomiernie rozprzestrzeniał się po wnętrzu chłodni. Najistotniejszą wiadomością jest tu fakt, że odbyło się to w absolutnej ciszy, czyli w porównaniu z pracą tradycyjnego agregatu chłodniczego, proces schładzania azotem nie emituje żadnego hałasu. Z punktu widzenia ekologii azotowa chłodnia również nie budzi żadnych zastrzeżeń - technologia ta nie emituje CO2 do atmosfery i nie zużywa tlenu. Z punktu widzenia ekonomii - schładzanie azotem trwa 70-80 procent krócej niż poprzez agregat chłodniczy.


Specjalny system kontroluje skład powietrza wewnątrz chłodni. Stalowa linka uniemożliwia wejście, gdy wewnątrz jest mniej niż 18 procent tlenu

Z boczną harmonijką
Cool Liner Folding Door to naczepa kontenerowa do uniwersalnych zastosowań, jednak o ściśle określonych parametrach. Jej zaletą jest bez wątpienia system rozsuwanych na całej długości ścian bocznych, który pozwala wykorzystać ją zarówno do dystrybucji ładunków drobnicowych, jak i w transporcie dłużyc. Szerokie spektrum zastosowań ma ograniczyć koszty związane z zakupem przez przewoźników kilku naczep do różnych rodzajów ładunków. Uniwersalność takiej zabudowy jest oczywiście ograniczona i określona przez warunki producenta.  W Polsce mało znany system, jednak z powodzeniem stosowany w krajach Skandynawskich. Dzięki możliwości bocznego załadunku - import żywności z południa Europy i z powrotem eksport stali lub drewna. Transport międzynarodowy umożliwia uzyskanie przez naczepę Folding Door certyfikatu FRC.Naczepa z otwieranym bokiem składa się z dwóch 5-elementowych składanych drzwi
tekst i foto: Michał Bąk


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL