VOLVO - wszechstronne narzędzia budowlane

VOLVO - wszechstronne narzędzia budowlane


Podobnie jak nie ma  uniwersalnego samochodu, nie ma też pojazdu, który spełniał by wszystkie oczekiwania użytkowników. Jeszcze większą specjalizacją charakteryzują się maszyny budowlane, które konstruuje się do wykonywania konkretnych zadań. Jest natomiast możliwe przedstawienie kompleksowej oferty,
z całą gamą pojazdów, o różnych zastosowaniach - i to właśnie posiada szwedzki koncern od wielu już lat.


Pojazdy budowlane Volvo znane są z dużej trwałości i solidności wykonania. Nikomu nie trzeba przedstawiać modelu FH (popularnej "chinki"), który w transporcie długodystansowym zajmuje czołowe miejsca w rankingach zadowolenia klientów. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, wśród bogatej oferty Volvo. W dobie stagnacji w przewozach międzynarodowych na pierwszy plan wysuwa się branża budowlana i ten segment odbiorców stanowi obecnie główny cel zainteresowania koncernów ciężarówkowych.

FE pod zabudowy specjalistyczne
W połowie czerwca 2006 roku Volvo zaprezentowało całkowicie nowy pojazd segmentu 18-26 t DMC. Szwedzki producent bardzo starannie przygotował się z ofertą zapowiadając, że FE to doskonała propozycja średniej wielkości ciężarówki pod zabudowy specjalistyczne. Potwierdzeniem tego jest z pewnością duża różnorodność wersji podwoziowych, w których dostępne są samochody w  długościach ram od 5637 do 11557 mm i rozstawie osi od 3200 do 6800 mm. Pojazd w najdłuższej konfiguracji ma możliwość zabudowy skrzyni ładunkowej o wymiarach 6200x2550 mm. Produkowane wersje FE to: ciągnik siodłowy z napędem 4x2 oraz podwozia 4x2, 6x2 i 6x4. Oprócz tego Volvo FE występuje w trzech wariantach wysokości podwozia i dwóch wysokościach ramy. Pojazdy o DMC 18-19 t to wersje dwuosiowe, a pozostałe występują jako samochody trzyosiowe. Podobnie, jak w przypadku mniejszego FL, klient ma do wyboru kilka wersji kabin,  dostępne są ich trzy rodzaje: dzienna, komfortowa i sypialna.
Volvo FE napędza 6-cylindrowy silnik wysokoprężny D7E o pojemności 7,2 l, który regulowany jest na moce: 177 kW (240 KM), 191 kW (260 KM), 220 kW (300 KM) oraz 250 kW (340 KM) przy 2300 obr/min. Maksymalny moment obrotowy wspomnianych jednostek wynosi odpowiednio: 940, 1010, 1160 lub 1300 Nm przy 1200–1800 obr/min. Osiągając normę czystości spalin Euro 5 Volvo wybrało drogę oczyszczania spalin metodą SCR (selektywnej redukcji katalitycznej), wykorzystując AdBlue. 


W Volvo FE 6x2 przednie zawieszenie jest osadzone na resorach parabolicznych o nośności 8 t, z tyłu pojazd ma zawieszenie pneumatyczne 2x9,5 t

Napęd na koła przenoszony jest za pomocą manualnej (z nadbiegiem) lub automatycznej skrzyni przekładniowej. Skrzynia manualna (częściej wykorzystywana w budownictwie) może występować  w dwóch odmianach 6- i 9-biegowej. Skrzynie biegów są wyposażone układ wspomagania zmiany biegów, dzięki czemu można nimi łatwo sterować za pomocą krótkiej dźwigni. Dostępna jest również automatyczna skrzynia biegów o 6 przełożeniach, która może współpracować z każdą wersją silnika D7E.
Volvo FE zostało wyposażone w przystawkę odbioru mocy PTR-PH1 o mocy 600 Nm. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie pojazdu do różnych zadań specjalistycznych. FE z zabudową skrzyniową, na którego ramie zamontuje się dodatkowo przenośny żuraw hydrauliczny to wygodne narzędzie nie tylko do transportu, ale także ułatwia pracę przy załadunku i rozładunku towarów.

FM - ciężki transport budowlany
Model FM jako pojazd przeznaczony również do poruszania się po drogach nieutwardzonych charakteryzuje się mocniejszą konstrukcją niż modele przeznaczone do transportów długodystansowych. Ciężarówka jako podwozie pod zabudowy, w rozstawach osi od 2850 do 6700  mm, występuje w konfiguracjach napędowych: 4x2, 4x4, 6x2, 6x4, 6x6, 8x2, 8x4 i 8x6. Dzięki temu, że Volvo FM może być przystosowane do różnych zadań transportowych jest ono oferowane także w kilku wariantach wysokości ramy i zawieszenia. Dla ciągników siodłowych stosuje się 5 różnych wysokości podwozia: X-low, Low, Medium, High, X-high. Podwozia natomiast występują 4 najwyższe rodzaje wysokości. Podwozia o wysokości High są stosowane w pojazdach wykorzystywanych na placach budów, a także poruszających się po drogach złej jakości oraz w samochodach z zawieszeniem mechanicznym. Podwozie X-high jest wykorzystywane w pojazdach z napędem na wszystkie koła i zawieszeniem mechanicznym.


Model FM z napędem 8x4 – rama podwozia CHH-STD typu X-High podwyższona z prostą belką przedniej osi, gwarantująca wysoki prześwit podwozia i duży kąt najazdu
          
W samochodach ciężarowych Volvo FM (podwozia) obecnie montuje się 6-cylindrowy silnik D13C Euro 5 o pojemności 12,8 l. Regulowany jest on na moce: 280 kW (380 KM), 309 kW (420 KM) 338 kW (460 KM) lub 368 kW (500 KM) przy 1400–1900 obr/min. Momenty obrotowe tej jednostki wynoszą odpowiednio: 1900, 2100, 2300 i 2500 Nm przy 1000–1400 obr/min. Silnik może współpracować z manualną 9- oraz 14-biegową skrzynią przekładniową , zautomatyzowanym I-Shiftem o 12 przełożeniach lub 6-biegową skrzynią automatyczną – Powertronic. Należy zaznaczyć, że ostatnie modyfikacje skrzyni I-Shift pozwoliły wykorzystać ją również w ciężarówkach pracujących w ciężkim terenie, gdyż producent oferuje specjalny pakiet oprogramowania budowlanego.
Dla podniesienia bezpieczeństwa oraz zwiększenia trwałości elementów zasadniczego układu hamulcowego pojazdy Volvo wyposaża się hamulec silnikowy dekompresyjny VEB/VEB+ (300 kW) lub hamulec wydechowy EPG..
Do modelu FM Volvo oferuje aż 6 rodzajów kabin: dzienna, sypialna, sypialna z obniżonym dachem, Globetrotter, Globetrotter LXL oraz 6-osobowa kabina załogowa. Do transportów lokalnych najczęściej wykorzystuje się pojazdy z kabiną dzienną, która zapewnia wystarczający komfort kierowcy podczas pracy. Przestrzeń nad przednią szybą mieści dwa duże schowki zamykane pokrywami i cztery kieszenie DIN. Również za fotelami kierowcy i pasażera znajdują się dwa schowki, dostępne z zewnątrz. Dzięki krótkiej kabinie dziennej możliwe jest maksymalne wykorzystanie części ładunkowej pojazdu.                    
   

Układ jezdny może być wyposażony w tylny most RTS2370A podwójny bez zwolnic lub RT2610HV ze zwolnicami w piastach kół o zwartej wytrzymałej konstrukcji

Volvo z nowym silnikiem i kabiną
W ubiegłym roku szwedzki producent wprowadził szereg udoskonaleń dla ciągników siodłowych w modelu FM. Zmodernizowano kabinę pojazdu i wprowadzono nową jednostkę napędową. Wychodząc naprzeciw szczególnym potrzebom występującym w transporcie m.in. ładunków ciekłych i sypkich, w których zasadnicze znaczenie ma mała masa własna pojazdu, Volvo wprowadziło na rynek ciągniki siodłowe FM w konfiguracji napędowej 4x2 i 6x2 z silnikiem 11-litrowym. Sześciocylindrowy silnik D11C (o pojemności 10,8 l), również spełniający normę emisji spalin Euro 5 SCR, regulowany jest na moce: 243 kW (330 KM), 272 kW (370 KM), 302 kW (410 KM) oraz 332 kW (450 KM
) przy 1600–1900 obr/min. Moment obrotowy jakie uzyskują te jednostki to odpowiednio: 1600, 1750, 1950 i 2150 Nm w zakresie 950–1400 obr/min. Silnik D11C współpracuje ze zautomatyzowaną 12-biegową skrzynią I-Shift. Warto zaznaczyć, że jednostka napędowa D11C jest lżejsza od D13C o około 140 kg, zastosowanie skrzyni I-Shift – zmniejsza masę pojazdu o dodatkowe 70 kg.


Ciągniki siodłowe FM napędza 11-litrowy silnik, który współpracuje ze skrzynią biegów I-Shift AT2412C, 2400 Nm
 
            
Podczas ubiegłorocznych targów IAA w Hanowerze, Volvo zaprezentowało szereg zmodernizowanych kabin m.in. także w modelu FM. Z zewnątrz kabinę wyróżniają nowe reflektory, nowa osłona przeciwsłoneczna i nowy znak Globetrotter. Wnętrze kabiny poddano zmianom, mającym na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa jazdy oraz zwiększono  funkcjonalność schowków.
Volvo FM jest dostępne również z nową kabiną Globetrotter LXL. Kabina ta jest jeszcze bardziej przestronna i komfortowa. Oferuje dodatkowe 150 mm miejsca nad głową, w porównaniu do dotychczasowej kabiny Globetrotter stosowanej w tych modelach. Z tyłu za fotelami kierowcy i pasażera mieszczą się dwie wygodne leżanki. Na tylnej ścianie kabiny nad górną leżanką wygospodarowano miejsce na dodatkowe schowki, które jeszcze bardziej zwiększają funkcjonalność kabiny.                                  
 
Wozidła, ładowarki i koparki
Oferta pojazdów budowlanych Volvo nie była by pełna, gdybyśmy choć w części nie zaprezentowali specjalistycznych maszyn, które są nieodłącznym elementem także i polskich placów budów. Już w latach 60-tych ubiegłego wieku Volvo, jako pierwsze, opracowało koncepcję przegubowego transportera o dużej ładowności. Aktualnie w ofercie Volvo Maszyny Budowlane znajduje się 7 modeli wodzideł przegubowych o ładowności od 24 do 39 t. Pojemność skrzyni ładunkowej tych sześciokołowców waha się pomiędzy 15 a 24 m3. Wozidła Volvo napędza silnik D9B o mocy 224 kW (305 KM) lub D16E o mocy 350 kW (476 KM). Doskonałe właściwości trakcyjne w ciężkim terenie wozidła technologiczne zawdzięczają m.in.: 9-biegowej automatycznej skrzyni przekładniowej, która zapewnia płynną zmianę biegów oraz zawsze najwyższą moc, konfiguracji napędów (6x4 lub 6x6) mechanizmów a także blokadom mechanizmów różnicowych. Przegub obrotowy oraz skrętna rama gwarantują doskonałą manewrowość oraz zmniejszają naprężenia skręcające przenoszone na ramę.


Wozidła przegubowe, dzięki specjalnej konstrukcji, mają doskonałe właściwości trakcyjne

W tym roku Volvo wprowadziło na rynek trzy nowe maszyny budowlane. Swoją premierę miała koparka kołowa EW230C. Napęd największej koparki Volvo stanowi silnik D6E EHE3 rozwijający moc 125 kW (168 KM) przy 1900 obr/min. Koparka ta, ze względu na swoje parametry robocze jest bardzo wydajną maszyną budowlaną. Wysięg jej ramienia dochodzi do 10, 5 m, a łyżkę (o pojemności 1,18–1,5 m3) może ona unieść na wysokość 6,8 m. Całkowita masa operacyjna tego pojazdu wynosi maksymalnie 25 t.
Nowością wśród koparek gąsienicowych jest maszyna o symbolu ECR305CL. Koparka ta oferuje "dwa w jednym" czyli umożliwia pracę w ograniczonych przestrzeniach przy produktywności i łatwości obsługi tradycyjnych koparek gąsienicowych. Kompaktowe nadwozie tej koparki tylko w minimalnym stopniu wystaje poza obrys gąsienic. ECR304CL charakteryzuje się najlepszym w swojej klasie udźwigiem, stabilnością i siłą kopania. Maszyna ta jest wyposażona w silnik D7E o mocy 143 kW (195 KM), który daje maksymalną moc urządzenia 30 r/s przy 1800 obr/min. Jej zasięg kopania wynosi 11,2 m a maksymalna głębokość kopania to 7,6 m. Do ECR305CL montuje się łyżkę o poj. 1,23–1,95 m3.


Koparka kołowa L110F to jedna z większych maszyn tego typu na rynku. Pojemność jej łyżki wynosi 9,5 m3. Statyczne obciążenie wywracające w pełnym skręcie to 11,27 t. Pojazd jest napędzany przez tę samą jednostkę, co Volvo FE - silnik D7E o mocy 170 kW (231 KM)

Ładowarki kołowe średniego segmentu L45F oraz L50F miały swoją premierę w 2008 roku. Obie maszyny zostały wyposażone w opatentowany przez Volvo mechanizm łączący Torque Parallel. Mechanizm ten zapewnia płynne równoległe podnoszenie ładunku, wysoki moment obrotowy oraz stosunkowo duży udźwig roboczy łyżki, która może mieć pojemność 1,2–2 m3 lub 1,4–2,3 m3. Statyczne obciążenie wywracające na wprost dla modeli L45F i L50F wynoszą odpowiednio 5,97 i 6,56 t. Obie maszyny mają pracujące rozdzielnie inteligentne pompy hydraulicznie. Przepływ oleju w takiej pompie jest regulowany automatycznie odpowiednio do zapotrzebowania roboczego, co daje oszczędność paliwa bez utraty mocy maszyny.                     
Warto wspomnieć, że większość z wymienionych wyżej pojazdów można było obejrzeć na stoisku firmy Volvo podczas tegorocznej wystawy AUTOSTRADA-POLSKA w Kielcach.
tekst. Michał Bąk
fot. Jacek KonteckiPrzeczytaj też:
Bilety dla kierowców przekraczających granicę Polski w Korczowej

Wprowadzenie biletów ma na celu wyeliminowanie kolejki ciężarówek wzdłuż drogi czekających na odprawę.

Zimowe zakazy dla ciężarówek w Tyrolu w 2019 roku

Ministerstwie Transportu wprowadziło ograniczenia poruszania się samochodów ciężarowych w soboty.

Dachser z bezpośrednim połączeniem ze Strykowa do Holandii

Żółto-niebieskie ciężarówki Dachser wyjeżdżają w tę trasę we wszystkie dni robocze.

Efekt domina z udziałem ciężarówek

Kilka ciężarówek zderzyło się na autostradzie w poniedziałek rano.

Żółte kamizelki chcą protestować nie tylko we Francji

Plan protestu miał objąć Niemcy, jednak policja skutecznie przeciwdziałała chaosowi, który miał nastąpić.

Akcja policji przeciw morderstwom kierowców ciężarówek

Niezwykłym pomysłem wykazali się policjanci w Indiach, gdzie mordowano kierowców i okradano ich ciężarówki.

OMNITRAC - Goodyear wprowadza zupełnie nową linię opon do samochodów ciężarowych

Dodatkową korzyścią dla przewoźnika jest podwójna gwarancja.

Pierwsze nowe Volvo FM LNG trafiły do polskiej firmy

Firma Bisek Asfalt zakupiła dwie nowe ciężarówki Volvo FM zasilane gazem ziemnym LNG. jest zapowiedź poszerzenia floty o więcej tego typu samochodów.

Czy stan wojenny wpłynie na odprawę ciężarówek?

Od kilku dni na wszystkich przejściach granicznych Polska-Ukraina trwają protesty. Na domiar złego wczoraj ogłoszono na Ukrainie stan wojenny.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL