Daily do zadań specjalnych

Daily do zadań specjalnych


W
iosną ubiegłego roku w ofercie włoskiego producenta pojawiła się nowa wersja IVECO Daily. Długo oczekiwany samochód z napędem na cztery koła szybko zyskał sobie zwolenników, głównie ze względu na doskonałe osiągi podczas jazdy w trudnym terenie.


Podwozia z pojedynczą (3 miejscową) lub z podwójną (7 miejsc) kabiną można przystosować do pracy w charakterze pojazdów komunalnych (pługi śnieżne, podkaszarki, piaskarki itp.) dla służb energetycznych i gazowych (mobilne warsztaty), a także w wersji lekkiej wywrotki na budowy lub dla rolników i leśników. Spectrum zastosowań tego typu samochodów jest bardzo duże, za przykład można tu podać popularnego Unimoga, który od dawna jest wykorzystywany jako pojazd specjalizowany w krajach Europy Zachodniej. W Polsce, ze względu na cenę, tego typu pojazdy najczęściej są kupowane na rynku wtórnym. Nie znamy jeszcze dokładnej oferty cenowej Daily 4x4, jednak jak zapowiadają specjaliści z Iveco Poland, koszty zakupu nowego samochodu będą znacznie niższe niż u konkurencji.

 

 

 

 

 

 

 

 


Iveco Daily jako lekka 3,5-tonowa wywrotka

IVECO oferuje dwie wersje masy pojazdu. Dopuszczalna masa całkowita mniejszego auta wynosi 3,5 t, czyli będzie to samochód dostawczy, którego zaletą jest to że nie wymaga tachografu i wyższej kategorii prawa jazdy. Maksymalne obciążenia przedniej i tylnej osi w 3,5 tonowym Daily wynoszą: 2250 i 2800 kg. Większy Daily – 5,5 t DMC – jest ciężarówką pod cięższe zabudowy (np. małe samochody pożarnicze, pojazdy komunalne). Dla tej wersji pojazdu konstruktorzy dopuszczają obciążenia osi przedniej i tylnej wynoszące odpowiednio 2450 i 3700 kg. W obu wersjach Daily 4x4 można zamówić z krótkim (3050 mm) lub dłuższym (3400 mm) rozstawem osi. Ładowność 5,5-tonowego samochodu wynosi 2985 kg.Daily 4x4 - 5,5 t DMC w wersji brygadowej

Daily 4x4 napędza 3-litrowy 4-cylindrowy silnik wysokoprężny Euro 4 (układ EGR) wyposażony w układ zasilania common-rail i w turbosprężarkę o zmiennej geometrii łopatek turbiny (VGT). Maksymalna moc tej jednostki wynosi 130 kW (176 KM) w zakresie 3200–3500 obr/min, a maksymalny moment obrotowy to 400 Nm przy 1250–3000 obr/min. Pojazd jest wyposażony w 6-biegową synchronizowaną skrzynię przekładniową ZF 6S400 z możliwością podłączenia przystawki odbioru mocy. Napęd na wszystkie koła jest stały i rozkłada się w proporcjach: 32 proc. oś przednia i 68 proc. oś tylna. Dzięki zastosowaniu skrzyni rozdzielczej mamy do wyboru łącznie 24 biegi do przodu i 4 do tyłu. Samochód ma trzy blokady mechanizmów różnicowych: przednią, centralną i tylną.

ImageImageImageImage

Stosując w modelu Daily 4x4 stały napęd na wszystkie koła IVECO zbudowało samochód o bardzo dobrych właściwościach jezdnych. Wysoki prześwit gwarantuje sprawne pokonywanie brodów (o głębokości do 700 mm), a duży skok zawieszenia daje komfort podczas jazdy off-road. Poruszanie się w trudnym terenie ułatwiają też wysoko zamocowane dolne elementy nadwozia, dzięki którym samochód jest zdolny pokonywać wzniesienia o nachyleniu ok. 51 stopni. Kąt zejścia dla Daily 4x4, w zależności od wersji, wynosi 36–42 stopni.

Niezawodność konstrukcji potwierdza również solidne zawieszenie pojazdu, które stanowią wzdłużne resory paroboliczne z dwustopniowymi amortyzatorami oraz drążki stabilizatora połączone z mostami napędowymi. W Daily 4x4 standardowo jest montowane ogumienie na obręczach stalowych o wymiarach 9,5 R17,5, do zastosowań terenowych producent wyposaża samochody w opony 255/100 R16.

ImageImageImage
(MB)Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL