Osiem premier na TRANSEXPO

Osiem premier na TRANSEXPO


Szóste Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO mamy już za sobą. Nieco mniejsze od poprzednich pod względem powierzchni wystawienniczej, jednak jak co roku obfitujące w wiele premier i ciekawostek motoryzacyjnych. W tym roku większa część ekspozycji została zgromadzona pod dachem hal wystawienniczych, co również w pewnym sensie ograniczyło powierzchniowo wystawców. Nie mniej jednak, jak zwykle można było liczyć na obejrzenie wielu nowinek, które zaraz po premierach na hanowerskim IAA przyjechały wprost od Kielc. W tym roku mogliśmy zobaczyć, aż osiem premierowych na polskim rynku pojazdów, ale nie tylko.Niemiecki koncern MAN pokazał swoje dwa najważniejsze pojazdy, które wizerunek transportu zbiorowego kreują na najwyższym światowym poziomie. Neoplan Starliner to autokar przeznaczony do przewozów długodystansowych. W połowie 2009 r. po raz pierwszy zastosowany zostanie w Neoplanie silnik o mocy 505 KW / 371 KW z serii produkcyjnej silników D26 CR. Dzięki silnikowi sześciocylindrowemu, który spełnia standard emisji spalin EEV, pojazd o najwyższej jakości stał się najsilniejszym autokarem na rynku. Pomimo tego, że moment obrotowy pozostał w stosunku do silnika o mocy 480 KM niezmieniony, kierowca odnotowuje lepszą reakcję i silniejszy ciąg, ponieważ maksymalny moment obrotowy jest osiągany szybciej. Nowy silnik o mocy 505 KM ma bezobsługowy katalizator MAN PM-KAT® i innowacyjne, podwójne doładowanie.W segmencie autobusów miejskich również nastąpiły zmiany, MAN Nutzfahrzeuge całkowicie zmienia swoje podwozia do autobusów. Pod nazwą Lion´s Chassis zaprezentowano modułowy system konstrukcji zespolonej do podwozi autobusowych, który zawiera również warianty do autobusów miejskich. Moduły są obecnie wstępnie montowane, a następnie skręcane ze sobą śrubami. Pod względem koncepcji nowe podwozie autobusu występuje w pięciu wariantach modeli. W przedniej części znajduje się miejsce pracy kierowcy o ergonomicznym kształcie, z kolumną kierowniczą przestawianą pneumatycznie i atrakcyjnym wspornikiem tablicy rozdzielczej.
Producent nadwozi może go umieścić w swoim nadwoziu w elastyczny sposób. Zasadniczo podwozia Lion’s Chassis oferowane są jako podwozia do pojazdów z układem kierowniczym z lewej i prawej strony. W przypadku modułu przedniej osi do dyspozycji stoją trzy typ dla różnych profili zastosowania: sprawdzona i stabilna oś sztywna do miejskich autobusów wysokopodłogowych oraz do standardowego zastosowania w trasach dalekobieżnych i w podróżach, obniżona oś do zastosowania w Low Entry i bardzo nowoczesne wielowahaczowe zawieszenie pojedynczych kół do wygodnych autokarów.
Do napędu pojazdów możliwe jest zestawienie różnych modułów osi z lub bez osi wleczonej, w których przenoszenie energii wykonuje stale oś hypoidalna o pojedynczym przełożeniu. Oprócz tego w przypadku pojazdów trzyosiowych moduły osi podwójnych są oferowane do ruchu w mieście i w autokarach. Stabilny i jednocześnie wygodny standardowy układ kierowniczy, ze wspomaganiem wywodzi się z wielokrotnie sprawdzonej techniki pojazdów użytkowych. W tylnej części pojazdu są umieszczone silniki Diesla MAN Common Rail. W zależności od typu podwozia stosowane są serie produkcyjne D08 CR, D20 CR (wersja stojąca lub leżąca), D26 CR i E28 (silnik CNG o mocy 310 PS w standardzie EEV). Dzięki wtryskowi Common Rail i zespołowi recyrkulacji spalin silniki mają moc od 250 do 480 KM i spełniają normy czystości spalin od Euro 3 do Euro 5 lub EEV.
Liderem autobusów miejskich w Polsce jest obecnie firma Solaris Bus&Coach. Podpoznański producent w ostatnim czasie koncentruje się wyłącznie na produkcji pojazdów miejskich i podmiejskich. Napędy elektryczne zdaniem Krzysztofa Olszewskiego, przewodniczącego rady nadzorczej firmy, to przyszłość w którą warto inwestować. Wynikiem prac badawczych poświęconych napędom alternatywnym jest autobus hybrydowy II generacji oraz udoskonalone projekty trolejbusów i tramwajów. Silnik spalinowy Solarisa Urbino 18 Hybrid pierwszej generacji – Cummins o pojemności 8,9 l i mocy 243 kW (330 KM) – został zastąpiony przez mniejszą jednostkę, Cummins ISBe5 250B. Przy pojemności 6,7 l i mocy 178 kW (242 KM) maksymalny moment obrotowy 1005 Nm osiąga przy 1500 obr/min. Silnik spełnia normę emisji spalin Euro 5, a wkrótce uzyska certyfikat standardu EEV. Sercem systemu hybrydowego jest moduł EV50, który rozmiarami i wyglądem przypomina klasyczną, automatyczną skrzynię biegów. Moduł łączy pracę dwóch silników elektrycznych, o mocy 75 kW każdy, 2 synchronicznych sprzęgieł oraz 3 przekładni planetarnych. Energia odzyskiwana w trakcie hamowania gromadzona jest w niklowo-metalowo-wodorkowych bateriach zamontowanych na dachu pojazdu. Żywotność baterii wynosi sześć lat. Energia jest następnie wykorzystywana do napędzania pojazdu. Wszelkie nadwyżki mocy silnika spalinowego, tak jak do tej pory, wykorzystuje się do ładowania baterii. Podwójny moduł przetwornicy (Dual Power Inverter Module – DPIM) zapewnia dopływ odpowiedniej ilości mocy do każdego elementu systemu hybrydowego.
Solaris Bus & Coach na targach TRANSEXPO 2008 przedstawił nową odsłonę niskopodłogowego autobusu Solaris Urbino 12. Zaprezentowana wersja wnętrza autobusu sprawia, iż pasażerom podróżującym Solarisem towarzyszyć będą dodatkowe walory estetyczne. Nowatorskie jest też miejsce pracy kierowcy, które zdobią futurystyczny panel dotykowy oraz wielofunkcyjna o nowatorskim design kierownica. Solaris Bus & Coach S.A. podjął wyzwanie, przedstawiając na targach TRANSEXPO 2008 autobus z zupełnie odmienioną przestrzenią pasażerską. Jak mówią przedstawiciele Solarisa - nowoczesny design do tej pory rzadko wpływał na kształt wnętrza autobusów miejskich – dominującym kolorem u wszystkich producentów jest szary. Autobus jako narzędzie komunikacji powinien jednak oznaczać więcej niż tylko środek transportu, musi tworzyć i organizować przestrzeń, w której przyjemnie można spędzić czas podróży. We wnętrzu Urbino New Edition dominują materiały wykończeniowe utrzymane w przyjaznych, żywych kolorach. Połączenie bieli z zielenią wprowadza świeży powiew w codzienność komunikacji miejskiej. Urbino New Edition to także nowa konstrukcja sufitu zintegrowanego z efektownym systemem oświetlenia. Rezultatem wprowadzonych zmian jest uzyskanie przestrzeni pozwalającej traktować autobus miejski jako część miasta, współtworzącą jego charakter.
EvoBus Polska zaprezentowała najnowszej generacji autokar Mercedes-Benz Travego. Trzecia generacja Travego ma zautomatyzowaną 8-biegową skrzynię PowerShift, a także wbudowany systemem Front Collision Guard zabezpieczający przednią cześć autobusu przed skutkami czołowych kolizji oraz Active Brake Assist – aktywny systemem hamowania informujący i wyhamowujący autobus w przypadku ryzyka najechania na tył poruszającego się przed nim pojazdu. Poziom bezpieczeństwa Travego Mercedes-Benz można dodatkowo zwiększyć za pomocą wielu innych rozwiązań szczegółowych. Nowa funkcja oświetlania kierunku skrętu uaktywnia się w wyniku włączenia kierunkowskazu, skrętu kierownicy oraz przy prędkości poniżej 40 km/h. W takiej sytuacji bardzo rozproszone światło reflektora po wewnętrznej stronie zakrętu oświetla jezdnię również z boku, przed autobusem. Nowy czujnik deszczu i oświetlenia uruchamia w razie potrzeby wycieraczki, a ponadto wybiera odpowiednią częstotliwość lub wymaganą prędkość wycierania. W odpowiednich warunkach włącza również reflektory. Czujnik aktywowany jest poprzez ustawienie przełącznika świateł w pozycji „A“ (tryb automatyczny). Bezpieczeństwo oznacza także zastosowanie techniki LED w światłach obrysowych nad przednią szybą, przygotowanych na cały okres eksploatacji autobusu, co praktycznie uniemożliwia jazdę bez wymaganego oświetlenia. W autokarze wprowadzono kilka zmian stylistycznych – zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Ponadto zasadniczo zmieniło się stanowisko kierowcy, które obecnie jest jeszcze bardziej ergonomiczne. Z przodu (przedni panel wydłużono o 40 cm) można rozpoznać Travego po nowym zderzaku z wyraźnie zaznaczonym rowkiem oraz po charakterystycznym wytłoczeniu w miejscu montażu tablicy rejestracyjnej. Dynamikę Travego podkreśla również kształt nowych narożników zderzaka z nowymi, zintegrowanymi reflektorami przeciwmgielnymi. W standardzie Travego jest oferowane z silnikiem OM 457 LA o pojemności 12,0 l, mocy 315 kW (428 KM) i momencie obrotowym 2100 Nm. W opcji znajduje się Benz OM 457 LA o mocy 335 kW (456 KM) i momencie obrotowym 2200 Nm. W przypadku szczególnych wymagań Mercedes proponuje silnik V8 OM 502 LA o pojemności 15,9 l, mocy 350 kW (476 KM) i momencie obrotowym 2100 Nm. Wszystkie silniki spełniają normę emisji spalin Euro 4 i Euro 5.
W Kielcach dumnie prezentował się także autobus miejski Mercedes-Benz Citaro w barwach MPK Wrocław. To jeden ze stu zamówionych pojazdów tego typu. Pojazdy te, ku uciesze pasażerów, od miesiąca można spotkać na ulicach stolicy Dolnego Śląska (wersje przegubowe oraz 12 m solówki). Citaro szybko zyskał sobie zwolenników wśród pasażerów m.in. za cicho pracujący układ napędowy oraz komfortowe zawieszenie.
Na rodzimym rynku autobusowym istnieją również inni producenci. Stałą pozycję wśród wystawców TRANSEXPO zajmuja takie firmy jak: Scania, Solbus, Jelcz, VDL, SOR, Kapena-Irisbus czy ostro atakujący polskę MAZ. Firma sprzedała w tym roku 60 pojazdów, które zakupiły miasta na Śląsku.Ciekawostką targową było stoisko białostockiej firmy WOWO - dilera dwóch autobusowych marek: Isuzu oraz Tedom. Na stoisku tej firmy pokazano, aż pieć premierowych pojazdów: 8-metrowy podmiejski Isuzu Turquoise oraz cztery czeskie Tedom zasilane CNG. W Kielcach nie zabrakło również firm zajmujących się produkcją tzw. minibusów. Widzieliśmy odświeżoną wersję Bumeranga produkcji AMZ Kutno (zabudowa na podwoziu Renault Midlum) oraz kolejna modernizację autobusu Apollo (Automet). Nie można również było przejść obojętnie obok stoiska firmy Auto Cuby, która m.in. zaprezentowała wydłużoną wersję Volkswagena T5 - VIP Class.

ImageImageImageImage

(MB)

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL