O hybrydach raz jeszcze

O hybrydach raz jeszcze
ImageOtwarcie Światowego Centrum Hybryd oraz rozpoczęcie największych w Europie testów konsumenckich hybrydowych pojazdów użytkowych to milowe kroki w inicjatywie Daimlera

Tworzymy Transport Przyszłości” - to nowa inicjatywa koncernu Daimler, której przejawem jest otwarcie Światowego Centrum Pojazdów Hybrydowych. W ramach tego projektu niemiecki producent rozpoczyna również w Europie konsumencki test hybryd mający na celu przybliżyć i przekonać użytkowników do bardziej ekologicznej i oszczędnej eksploatacji pojazdów.


Hybrydowa technologia odgrywa kluczową rolę w dążeniu do zmniejszenia zużycia paliwa (redukcja nawet o 30 proc.) oraz ograniczenia emisji spalin przez pojazdy użytkowe. Dlatego też Daimler w ramach inicjatywy zainaugurowanej w 2007r. intensyfikuje działania na rzecz rozwoju technologii hybrydowej.

Test hybrydowych pojazdów użytkowych
Daimler AG przekazał do testów największą w Europie flotę ciężarówek hybrydowych - 10 pojazdów Fuso Canter Eco Hybrid trafiło w Londynie do ośmiu klientów. Celem tych
Imagetrzyletnich testów jest uzyskanie nowych informacji na temat eksploatacji 7,5-tonowych ciężarówek hybrydowych oraz zademonstrowanie wysokiego poziomu wydajności napędu elektryczno-dieslowego. Samochód Fuso Canter Eco Hybrid zużywa do 15 procent paliwa mniej niż konwencjonalne pojazdy z napędem diesla, a tym samym emituje odpowiednio mniej dwutlenku węgla.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że znaleźliśmy ośmiu tak znanych klientów do tego największego w Europie programu badawczego.
W Londynie od wielu lat mamy doczynienia z bardzo dużym zagęszczeniem ruchu, co powoduje wysoki poziom emisji spalin. Ciężarówka Fuso Canter Eco Hybrid pozwoli nam udowodnić, że usługi transportowe realizowane w ruchu miejskim mogą być bardziej przyjazne środowisku - mówi Ian Jones, dyrektor zarządzający Działu Pojazdów Użytkowych Mercedes-Benz w Wielkiej Brytanii.

Dziesięć pojazdów Fuso Canter Eco Hybrid przekazano ośmiu klientom (Amey, DHL, Hill Hire, Ringway, Royal Mail, Scottish and Southern, Tesco i TNT) w centrum Londynu. Przy
Imagewyborze partnerów do przeprowadzenia badania, Daimler kierował się założeniem, że flota testowa ma pokrywać się z szerokim zakresem wymagań klientów w stosunku pojazdów użytkowych. Na przykład ciężarówki używane w firmach logistycznych, takich jak DHL, Royal Mail i TNT przy dostarczaniu paczek działają głównie w ruchu miejskim, gdzie częste zatrzymywanie się i ruszanie jest koniecznością, zarówno w wyniku korków, jak i w celu wyładowywania przewożonych towarów. Z kolei ciężarówki używane przez sieć sklepów Tesco używane są na regularnych trasach pomiędzy supermarketami a magazynem centralnym. Fuso Canter Eco Hybrid potwierdzi swój potencjał w oszczędzaniu paliwa w obu tych scenariuszach.

Fuso Canter w technologii hybrydowej
-
Model Fuso Canter Eco Hybrid jest oferowany przez Mitsubishi Fuso w Japonii od 2006 roku. Również w Europie cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów. Jednakże dla wielu klientów przeszkodą w zakupie pojazdu hybrydowego jest relatywnie wysoka cena. Razem ze swoimi partnerami, Daimler zainwestował w ten pilotażowy projekt, aby praktycznie dowieść, jaki potencjał oszczędności drzemie w tych autach, w porównaniu do konwencjonalnych systemów napędowych. Ten test flotowy pomoże również zoptymalizować dalsze prace badawcze nad produktem, zgodnie z wymaganiami klientów - mówi Alexander Müller, dyrektor Działu Sprzedaży i Marketingu w Mitsubishi Fuso Europe.
Image Pojazdy używane w tym największym teście flotowym ciężarówek hybrydowych zostały wyprodukowane przez Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC), należącą do koncernu Daimler AG. To niewielka seria, w której wykorzystano dwie różne technologie napędowe: napęd hybrydowy oraz silnik z seryjnie produkowanej 7,5-tonowej ciężarówki Fuso Canter. To rozwiązanie zostało zastosowane zgodnie z potrzebami rynku europejskiego i spełnia normę emisji spalin Euro 4.
Aby umożliwić klientom szybkie rozpoczęcie eksploatacji pojazdów Fuso Canter Eco Hybrid, wszystkie pojazdy zostały oznaczone i pomalowane w odpowiednie barwy firmowe. W Londynie znajdują się dwie specjalistyczne stacje serwisowe Mercedes-Benz świadczące pomoc techniczną przy eksploatacji ciężarówek hybrydowych. Jesienią 2008 roku, eksperci z Daimlera wyposażą wszystkie dziesięć ciężarówek Fuso Canter Eco Hybrid w nowy system pomiarowy.

Otwarcie Światowego Centrum Hybryd

W dniu 26 sierpnia 2008 r. Daimler Trucks zainaugurował otwarcie swojego Światowego Centrum Hybryd w Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC) w Kawasaki.
ImageCentrum zlokalizowane jest w obrębie obiektów działu badawczego i będzie światowym ośrodkiem rozwoju napędu hybrydowego dla Daimler Trucks. MFTBC jest integralną częścią Daimler Trucks, należącego do koncernu Daimler AG oraz jednym z azjatyckich liderów wśród producentów samochodów użytkowych.


Wszystkie aktywności Daimler Trucks dotyczące hybryd będą podlegały Centrum, łącznie z regionalnymi specjalistami od tej technologii w oddziałach MFTBC, Mercedes-Benz Trucks i Daimler Trucks North America LLC. W sumie pięćdziesięciu osób będzie podlegać Centrum.
Dyrektorem Światowego Centrum Hybryd został mianowany Fumio Akikawa. Jednocześnie ten 35-letni ekspert w zakresie przemysłu samochodowego i ciężarowego, będzie nadal sprawował swoje dotychczasowe stanowisko dyrektora Działu Rozwoju Układów Napędowych w MFTBC.
Image Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation została wybrana na lokalizację dla Centrum ze względu na historię firmy i doświadczenie w innowacyjnych rozwiązaniach hybrydowych. Mitsubishi Fuso rozwijało pojazdy hybrydowe przez ponad 10 lat i obecnie oferuje wydajne i niskoemisyjne produkty, jak lekkie ciężarówki Canter Eco Hybryd i japoński autobus Aero Star Eco Hybrid. Firma rozwija także nowy koncepcyjny model hybrydowej lekkiej śmieciarki, Canter Eco-D. MFTBC już w praktyce funkcjonowała jako globalne centrum kompetencyjne napędów hybrydowych. Utworzenie Światowego Centrum Hybryd rozszerza tę rolę i tworzy formalną strukturę organizacyjną do koordynowania rozwoju hybryd na gruncie światowym.
Z dniu otwarcia nowego Centrum, Mitsubishi Fuso poinformowało, że liczba inżynierów dedykowanych napędom hybrydowym zostanie podwojona do około 35 osób.

Warto zauważyć, że Daimler jest liderem na rynku światowym, jeśli chodzi o pojazdy użytkowe z napędem hybrydowym. Klienci w USA i Kanadzie otrzymali już ponad 1500 hybrydowych autobusów, a zamówiono już kolejnych 1100. Ponadto eksploatowanych jest 160 ciężarówek Freightliner, a 200 kolejnych zostanie dostarczonych UPS na początku 2009 roku. W sumie, Freightliner wypuści na drogi ponad 1500 ciężarówek hybrydowych w ciągu kolejnych trzech lat. Co więcej, od 2006 roku dostarczono klientom w sumie 300 pojazdów Fuso Canter Eco Hybrid. Mitsubishi Fuso oferuje w Japonii także autobus rejsowy Fuso Aero Star Eco Hybrid.

Image Flotowy test w Londynie oraz otwarcie centrum w Kawasaki jest kolejnym ważnym etapem w inicjatywie Daimlera „Tworzymy Transport Przyszłości”. Projekt rozpoczęto w listopadzie 2007 r. i ma on na celu rozpowszechnienie korzystania z czystych, wydajnych systemów napędowych i alternatywnych rodzajów paliwa. Cel: urzeczywistnienie w przyszłości idei bezemisyjnych pojazdów użytkowych.

(MB)
materiały: Daimler Trucks

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL