Szefowie PACCAR o rynku ciężarówek

Szefowie PACCAR o rynku ciężarówek
ImageMocną stroną PACCAR jest duża rentowność globalnej sieci dealerów firmy obejmującej ponad 1900 placówek. Dealerzy Kenworth, Peterbilt i DAF zainwestowali ponad 250 mln USD w 2008 r. zakładając ponad 100 nowych placówek, wdrażając najnowocześniejsze systemy zarządzania zapasami i ulepszając swoje programy obsługi klientów.


- Sprzedaż powyżej 15 t DMC w Europie Zachodniej i Środkowej wyniosła 330 000 szt. pojazdów w 2008 r., co jest drugim najlepszym osiągniętym dotychczas wynikiem. Firma DAF osiągnęła doskonały udział w rynku na rynku powyżej 15 t DMC wynoszący 14,2 proc., a jej średniookresowy cel to 20 procent udziału w rynku. DAF jest europejskim liderem na rynku produktów najwyższej jakości i firma osiągnęła rekordowy poziom sprzedaży i produkcji w 2008 r., dostarczając ponad 64 000 pojazdów. Stanowiący duże wyzwanie rynek roku 2009 może obejmować 200 000-240 000 jednostek - powiedział Aad Goudriaan, prezes DAF Trucks.

- Sprzedaż detaliczna w branży klasy 8 w USA i Kanadzie wyniosła w 2008 r. 153 000 w porównaniu do 176 000 w 2007 r., co miało związek z recesją w gospodarce, w szczególności spowolnieniem w sektorze budownictwa mieszkaniowego i sektorze motoryzacyjnym. Oczekuje się, że sprzedaż detaliczna w branży w 2009 r. uplasuje się w przedziale 130 000-170 000 pojazdów, odzwierciedlając trwające osłabienie gospodarcze. W 2008 r. udział sprzedaży detalicznej PACCAR w amerykańskim i kanadyjskim rynku klasy 8 wyniósł 26 proc. Nasi klienci korzystają na niższych cenach benzyny i większej dostępności kierowców, pomimo że tonaż ładunkowy jest porównywalny do poziomów z 2000 r. - powiedział Dan Sobic, starszy wiceprezes PACCAR.

W 2008 r. PACCAR zainwestował rekordową sumę 805 mln. USD w projekty kapitałowe oraz badania i rozwój produktów. W 2009 r. PACCAR skoncentruje inwestycje na projektach, które będą generować doskonałe korzyści dla klientów w perspektywie krótko- i średnioterminowej.

- Jednym z pozytywnych aspektów dla wszystkich branż produkcyjnych na świecie jest spadek cen surowców takich jak stal, ropa naftowa, guma naturalna, aluminium i miedź. Średni koszt tych surowców spadł o około jedną trzecią w porównaniu z poziomami cen w czasach bańki surowcowej w 2008 r., a powinien nadal spadać do osiągnięcia poziomu znormalizowanego trendu kosztów surowców ostatnich dziesięciu lat. Współpracujemy ściśle z naszymi dostawcami, którzy rozważnie zarządzają swoimi firmami w tej trudnej sytuacji rynkowej
- zauważył Tom Lundahl, wiceprezes ds. zakupów.

Główne inwestycje w 2008 r. są następujące:
- Budowa nowej fabryki silników w Columbus w Mississipi została praktycznie zakończona w 2008 r. Najwyższej jakości silniki diesla PACCAR o pojemności 12,9 l i 9,2 l na Amerykę Północną mają być zgodnie z planem produkowane w Holandii przed uruchomieniem produkcji w Columbus pod koniec 2010 r. Ciężarówki Kenworth i Peterbilt wyposażone w silniki PACCAR uzyskały znakomite wyniki w testach terenowych klientów, podczas których przejechały ponad 40 mln mil.
- Firma Leyland Trucks rozszerzyła swoją zdolność produkcyjną o 20 procent i zakończyła swój pierwszy rok zintegrowanej produkcji karoserii ciężarówek w swoim zakładzie produkcyjnym.
- PACCAR zainwestowała w najnowocześniejsze zautomatyzowane obiekty do malowania kabin w swoim zakładzie Kenworth w Chillicothe w Ohio oraz zakładzie Peterbilt w Denton w Teksasie, aby polepszyć jakość produktów i zwiększyć produktywność.
- W czerwcu 2008 r. w Budapeszcie na Węgrzech otwarte zostało centrum dystrybucji części zamiennych (PDC) o powierzchni ponad 24 000 m2, a San Luis Potosi PDC w Meksyku zostało powiększone o 4200 m2.


Ciężarówka hybrydowa Kenworth T370

W 2008 r. podjęto również inne inicjatywy proekologiczne:
- Peterbilt i Kenworth rozpoczęły produkcję średnich hybrydowych pojazdów spalinowo-elektrycznych, które mogą osiągać do 30 procent mniejsze zużycie paliwa.
- Spółka DAF Trucks rozpoczęła produkcję pojazdów bardziej przyjaznych dla środowiska (EEV) o poziomie emisji niższym o 50 proc. niż rygorystyczne wymogi normy Euro 5.
- Zakłady produkcyjne PACCAR w Wielkiej Brytanii, Holandii i Denton w Teksasie otrzymały status „Zero odpadów na wysypiska”.

- W perspektywie długoterminowej są pewne dobre wieści na temat branży. Średni wiek północnoamerykańskiej floty jest najwyższy od 15 lat. Sprzedaż detaliczna ciężarówek znajduje się poniżej pięcioletniej średniej wynoszącej 235 000 jednostek ze względu na obecną recesję. W normalnym cyklu wielu operatorów ciężarówek wymieniłoby swoje pojazdy w ciągu kolejnych 12-24 miesięcy, żeby utrzymać konkurencyjną strukturę kosztów operacyjnych. Branża ciężarówek stymuluje branżę części zamiennych i usług serwisowych ze względu na starzejącą się flotę i z pewnością sytuacja branży ulegnie poprawie, kiedy polepszy się stan ogólnej gospodarki - stwierdził Bill Jackson, dyrektor generalny Peterbilt.


źródło: DAF Trucks

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL