Z wyprzedzeniem wykryje niebezpieczeństwo

Z wyprzedzeniem wykryje niebezpieczeństwo
Samochody ciężarowe, które automatycznie rozpoznają niebezpieczne sytuacje na drodze, zanim zrobi to kierowca. W ciągu najbliższych dziesięciu lat może okazać się to realnym. W dniach 22-23 października br. Volvo Trucks, wraz kilkoma partnerami, zaprezentowało, w jaki sposób przyszłościowe systemy komunikacji pomiędzy pojazdami i otoczeniem mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Pokaz odbył się na torze testowym zlokalizowanym koło Frankfurtu, w Niemczech.

W ramach funkcjonującego w Unii Europejskiej konsorcjum C2C-CC (Car 2 Car Communications Consortium), producenci pojazdów, dostawcy systemów i naukowcy wspólnie opracowali system, umożliwiający komunikowanie się pojazdów i otoczenia między sobą. W projekcie uczestniczy dziewięciu producentów samochodów osobowych i tylko jeden producent pojazdów ciężarowych.

Roboty drogowe za najbliższym zakrętem, pojazd uprzywilejowany szybko nadjeżdżający z tyłu, samochód, który zahamował na środku drogi lub płat lodu zalegający na nawierzchni. To tylko kilka przykładowych, potencjalnie kolizyjnych sytuacji, których można by było uniknąć, gdyby samochody ciężarowe, samochody osobowe, motocykle i infrastruktura komunikowały się ze sobą.

Dzięki nowym technologiom komunikacyjnym, kierowca może być szybko ostrzeżony o potencjalnym niebezpieczeństwie i łatwiej uniknąć problemów. Rozwiązania te otwierają drogę do całkowicie nowej generacji systemów bezpieczeństwa czynnego – mówi Lars-Göran Löwenadler, Dyrektor ds. Bezpieczeństwa w Volvo Trucks.


Motocykl w zasięgu ciężarówki
Z przeprowadzonych w Europie szczegółowych analiz wynika, że główną przyczyną wypadków z udziałem motocykli jest błąd człowieka, a dokładniej: niezauważenie nadjeżdżającego motocykla lub błędna ocena odległości i prędkości.
Ostrzeżenie o zbliżającym się motocyklu – system CAR2CAR ma za zadanie redukować błędy w ocenie sytuacji, zarówno po stronie kierowców pojazdów samochodowych, jak i motocyklistów. Na podstawie emitowanych drogą radiowa sygnałów CAM (Cooperative Awareness Messages), system zainstalowany w samochodzie jest w stanie zidentyfikować motocykl, zaś systemy obydwu pojazdów są w stanie ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia sytuacji krytycznej.

Motocykl porusza się drogą z pierwszeństwem przejazdu. Z prawej strony do skrzyżowania zbliża się samochód osobowy. Z powodu ograniczonej widoczności, kierowca samochodu osobowego nie zauważa nadjeżdżającego motocykla. Jednak wjeżdżając na skrzyżowanie, kierowca ten otrzymuje ostrzeżenie o zbliżającym się motocyklu. Ostrzegany jest również motocyklista.

Pojazd uprzywilejowany i inny samochód
W sytuacjach, w których stawką jest życie ludzkie, liczy się każda minuta, a nawet sekunda. Inni użytkownicy drogi mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu, takiemu jak ambulans, czy samochód policyjny – i zazwyczaj ustępują. Jednak na podstawie dźwięku syreny nie zawsze można zorientować się, gdzie dokładnie znajduje się taki pojazd i w którym kierunku podąża – na tyle wcześnie, żeby zareagować prawidłowo.
Ostrzeżenie o zbliżającym się pojeździe uprzywilejowanym – system CAR2CAR odczytuje sygnały CAM (Cooperative Awareness Message) wysyłane przez pojazd uprzywilejowany i na ich podstawie pomaga kierowcy w zwolnieniu pasa ruchu, nawet gdy sygnały dźwiękowe i świetlne pojazdu uprzywilejowanego nie są jeszcze słyszalne i widoczne.
Do grupy pojazdów poruszających się drogą zbliża się od tyłu pojazd ratowniczy. Z chwilą włączenia syreny i sygnałów dźwiękowych kierujący innymi pojazdami
otrzymują zalecenie, żeby się zatrzymać na poboczu i przepuścić pojazd uprzywilejowany.

Roboty na drodze
Tereny budów i tymczasowe strefy robót drogowych to czarne punkty w statystykach przyczyn wypadków, ponieważ statyczne znaki ostrzegawcze są ignorowane lub zauważane zbyt późno. W systemach komunikacji samochód-samochód (CAR2CAR) administrator drogi komunikuje się bezpośrednio z kierowcą, za pośrednictwem infrastruktury drogowej, przesyłając informacje o ruchu drogowym, robotach drogowych, utrudnieniach w ruchu, instrukcje, wskazówki itp. Komunikacja typu infrastruktura-samochód zapewnia większy stopień integracji lokalnej administracji drogowej z pokładowymi systemami pojazdu, w celu poprawy bezpieczeństwa i płynności ruchu oraz ochrony środowiska.Urządzenie ustawione przy drodze wysyła sygnały z informacją o strefie robót drogowych do pojazdów zbliżających się do niebezpiecznego miejsca. Informacja ta zawiera szczegółowe dane, na podstawie których systemy odbiorcze, zamontowane w pojazdach, ostrzegają kierowcę o niebezpieczeństwie oraz lokalizacji i czasie trwania robót drogowych.


materiały: Volvo Trucks

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL