Świadectwa kwalifikacji

Świadectwa kwalifikacji

W 2004 roku wprowadzono nowe świadectwa kwalifikacji kierowców w transporcie drogowym. Sytuacja ta nakłada na kierowców i pracodawców nowe obowiązki.

Image Pracodawca zobowiązany jest wysłać na badania kierowców zatrudnionych w przedsiębiorstwach transportowych. Ponosi on także koszty badań.

Kierowcy musi przejść kurs doszkalający, prowadzony w Ośrodkach Ruchu drogowego. Kurs jest jednodniowy, a jego koszt to ok. 300 zł.

Gdy jesteś początkującym kierowcą, tzn. nie posiadasz starego świadectwa kwalifikacji, kurs trwa 5 dni i kosztuje 700 zł.

Gdy dostarczysz pracodawcy dowód ukończenia i pozytywnie przejdziesz badania lekarskie, otrzymasz na odpowiednim druku zaświadczenie o spełnieniu wyżej wymienionych wymogów.

Termin ważności:

  • dla kierowców do 55 lat- 5lat
  • dla kierowców powyżej 56 roku- 2 lata
  • dla kierowców od 65 lat- 1 rok

Zaświadczenia te muszą zdobyć wszyscy kierowcy, którzy prowadzą pojazdy o masie pow. 3,5 tony, a nie jak to było przed laty- tylko kierowcy prowadzący pojazdy o masie pow. 7,5 tony.

Zwolnienia z zaświadczeń:

Nowe przepisy nie wymagają posiadania zaświadczenia od osób, którzy:

  • przewożą ekipę robotników do miejsca pracy w liczbie nie większej niż 9, oraz
  • przewożą prywatnie osoby.

Jednak kiedy jest to usługowy transport osób, a pojazd konstrukcyjnie jest przeznaczony do przewozu więcej niż 5-u osób- wymagany jest kurs doszkalający oraz badania lekarskie i psychologiczne.

Zaświadczenie kwalifikacji jest tak samo ważne jak prawo jazdy, tzn. wymagane jest podczas kontroli policyjnej czy przez Inspekcję Transportu Drogowego.