Aktywne kocie oczka w ciągu drogi S3

Aktywne kocie oczka w ciągu drogi S3

aktywne_kocie_-600

W ostatnim czasie został zrobiony kolejny krok w celu poprawy bezpieczeństwa na drodze krajowej S3. Zamontowano całkowicie odśnieżalne i widoczne z odległości kilkuset metrów aktywne kocie oczka SolarLite.

Instalacja odbyła się na nowo otwartej Obwodnicy Troszyna, Parłówka i Ostromic. Aktywne kocie oczka zostały zamontowane przy wlotach na obwodnicę, przy wyspach dzielących. Poprawa bezpieczeństwa jest szczególnie widoczna w warunkach nocnych oraz niepogody. Niestety w Polsce aktywne kocie oczka to nadal rzadkość mimo, iż zapewniają dziesięciokrotnie lepszą widoczność oraz większą trwałość i efektywność w wymagających warunkach atmosferycznych i nocnych niż standardowe elementy odblaskowe. Nie mniej jednak zarządcy dróg coraz częściej sięgają po nowe technologie. Poza niezmiernie istotnym aspektem bezpieczeństwa, aktywne kocie oczka SolarLite są całkowicie odśnieżalne, dzięki czemu nie generują absolutnie żadnych kosztów utrzymaniowych, a ich długi cykl życia pozwala na poprawę bezpieczeństwa na drogach w wieloletnim horyzoncie czasowym.

Cechy aktywnych punktowych elementów odblaskowych
Aktywne kocie oczka SolarLite to samo zasilające się, ładowane energią słoneczną elementy. Zastosowanie aktywnych kocich oczek zwiększa widzialność oznakowania jezdni z 90 do 900 m w stosunku do tradycyjnych elementów odblaskowych. Podczas jazdy z prędkością 100 km/h oznacza to, że czas na reakcję kierowcy wydłuża się z 3,2 s do ponad pół minuty. Użytkownicy dróg mają zatem możliwość lepszej oceny niebezpiecznych sytuacji spotykanych w trakcie poruszania się po jezdni. Przeprowadzone badania pokazują, że tam, gdzie stosuje się aktywne kocie oczka maleje liczba wypadków (redukcja o ponad 70 proc.), a tym samym ofiar śmiertelnych.

Bateria zasilana tylko przez 3-4 godziny dziennym światłem słonecznym pozwala jej na pracę aż do 240 godzin. Zastosowana technologia jest wystarczająca, by system mógł funkcjonować niezależnie od warunków atmosferycznych. Aktywne kocie oczka nie wymagają żadnej obsługi, włączają i wyłączają się automatycznie dzięki wbudowanemu czujnikowi. Okres eksploatacji wbudowywanych w nawierzchnię drogi kocich oczek to aż 8-10 lat. Korzyści z zastosowania inteligentnych oczek są także wymierne na drogach krętych, zamglonych, pagórkowatych i górskich. Tradycyjne elementy odblaskowe i oznaczenia drogi są wówczas prawie niewidoczne, natomiast zasilane energią słoneczną aktywne kocie oczka w technologii diod LED na stałe wyznaczają linię jezdni i pozostają widoczne w każdym momencie.
Instalacja wbudowanych w nawierzchnię drogi aktywnych kocich oczek polega na nawiercaniu powierzchni, wypełnieniu jej masą uszczelniającą i osadzeniu w niej kociego oczka. Wymogiem koniecznym do przeprowadzenia prawidłowej instalacji jest dodatnia temperatura i suche podłoże - zatem deszcz jest niewskazany. W ten właśnie sposób przeprowadzono instalację na Obwodnicy Troszyna, Parłówka i Ostromic. Więcej informacji na
www.lunaro.pl


Źródło: LUNARO

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL