Kosztowne hamowanie

Kosztowne hamowanie
Image Kosztowne hamowanie Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych podzespołów w pojazdach ciężarowych, od którego sprawności zależy bezpieczeństwo użytkowników dróg i który ma znaczący wpływ na koszt eksploatacji pojazdu. Niestety, w wielu pojazdach jest on niesprawny, a najczęściej spotykane awarie są wynikiem niewłaściwej eksploatacji pojazdu. A podczas hamowania wystarczy pamiętać o kilku prostych regułach, aby poprawić bezpieczeństwo i znacząco obniżyć koszt eksploatacji pojazdu.
Po dłuższej trasie zawsze warto Sprawdzić dłonią, czy wszystkie hamulce mają zbliżoną temperaturę. Duże różnice mogą oznaczać obniżoną sprawność hamo- wania. Kiedy hamujemy, starajmy się w jak najkrótszym czasie zmniejszyć prędkość pojazdu, jeżeli w początkowej fazie użyjemy większej niż wymaga tego sytuacja siły przy wciskaniu pedału hamulca, nie dopuścimy do nadmiernego rozgrzania elementów ciernych, a tym samym obniżenia skuteczności hamulców.

Należy unikać delikatnego hamowania w sytuacji, gdy pojazd porusza się z dużą prędkością, ponieważ prowadzi to do nadmiernego zużycia bębnów, tarcz i okładzin. W takich sytuacjach prędkość pojazdu należy zmniejszyć przy pomocy retardera. Ale oczywiście w sytuacjach awaryjnych czy na terenie zabudowanym nie należy zapominać o tradycyjnych hamulcach.

Warto pamiętać o wcześniejszym zdjęciu nogi z pedału gazu, kiedy zbliżamy się do skrzyżowania z czerwonym światłem czy dojeżdżamy do bazy. Nie zapominajcie też o podniesieniu osi pojazdu, jeśli istnieje taka możliwość i jedziecie bez ładunku. A kończąc jazdę opuśćcie ją, aby z powierzchni elementów osi, w tym również elementów hamulca usunąć zbierającą się tam wilgoć.

Przed odstawieniem pojazdu na postój warto jest:

  • kilkakrotnie nacisnąć pedał hamulca z maksymalną siłą. W ten sposób rozruszamy wszystkie elementy układu hamulcowego.
  • usunąć wilgoć ze zbiorników sprężonego powietrza.Szczególnie ważne jest prawidłowe działanie podzespołu odpowiedzialnego za osuszanie powietrza. Przedostanie się oleju do systemu hamulcowego grozi poważną awarią.
  • ponownie sprawdzić, czy wszystkie bębny/tarcze hamulcowe mają zbliżoną temperaturę.

Przynamniej raz w roku należy przeprowadzić sprawdzenie i regulację dopasowania układu hamulcowego naczepy do ciągnika.

Proces hamowania ciągnika i naczepy musi rozpoczynać się w tym samym momencie i przebiegać płynnie.

Przypominamy, że wyprzedzenie hamulców względem ciągnika powinno wynosić 0.5 0.8 bara.

Regulację i przegląd układu hamulcowego powinien wykonywać autoryzowany serwis.źródło: Scania Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL