Przyszłość pod znakiem hybrydy

Przyszłość pod znakiem hybrydy

ekologiczny_still_-_600

Ekologia stała się jednym z głównych wyzwań w logistyce wewnątrzmagazynowej. Odkąd pierwszy wózek widłowy z napędem hybrydowym wszedł do produkcji seryjnej należy postawić pytanie jak wpłynie to na perspektywy w całej branży?

Choć najszerzej znane jest wykorzystanie technologii hybrydowej w samochodach osobowych, to w pojazdach komunikacji miejskiej i użyteczności publicznej znajduje ona największe zastosowanie. Głównym powodem jest wysoka częstotliwość użytkowania, a przez to znaczna oszczędność kosztów. Kolejnym obszarem, w  którym wdraża się nowoczesne technologie  w dziedzinie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, zmniejszenia zużycia paliwa i emisji CO2, jest logistyka.

Napęd hybrydowy dopiero stawia swoje pierwsze kroki  w zasilaniu wózków widłowych, a już wywołuje liczne komentarze i prognozy. Zdaniem sceptyków nakłady kosztów są zbyt wysokie względem uzyskiwanych korzyści, a sama technologia w najbliższym czasie zostanie wyparta przez nowsze rozwiązania. Optymiści z kolei twierdzą, że nastała era hybryd w logistyce. Jak jest w rzeczywistości?

Technologia hybrydowa polega na wykorzystaniu dwóch rodzajów silników do napędzania pojazdów: elektrycznego razem ze spalinowym. Podczas hamowania odzyskiwana jest energia, która następnie przechowywana jest w specjalnym akumulatorze i uwalniana przy ponownym ruszaniu. Taki mechanizm jest szczególnie wydajny w przypadku wózków widłowych, które z założenia nieustannie zatrzymują się i ruszają podczas transportu towarów. Dynamiczny sposób jazdy oraz krótki czas pracy na wysokich poziomach energii przy starcie i podnoszeniu towarów powodują, że wykorzystanie technologii hybrydowej w produkcji wózków widłowych jest opłacalne. System pozwala na oszczędność paliwa rzędu 15  proc. (względem standardowego rozwiązania), a kolejnym atutem jest większa wydajność i niższa emisja spalin. Wbrew niektórym opiniom, koszty wdrożenia napędu w magazynie zwracają się bardzo szybko. Producenci szacują, że przy użytkowaniu wózka w wymiarze 1500 godzin rocznie, dzieje się to jeszcze przed upływem dwóch lat.

Prototypy pierwszych zastosowań technologii hybrydowej były znane już od dawna, i zgodnie z obietnicami producentów na etapie pomysłów się nie skończyło. W maju tego roku na targach CeMAT w Hannowerze odbyła się oficjalna premiera pierwszego seryjnie produkowanego wózka widłowego RX70 Hybrid firmy STILL.

- Wydarzenie to rozpoczyna nową erę w historii intralogistyki. Nasza propozycja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem zarówno ze strony klientów, jak i całej branży. Ochrona środowiska naturalnego oraz minimalizowanie kosztów użytkowania to obecnie priorytety przy wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań  w codziennym zastosowaniu - mówi . Borys Wochny, prezes firmy STILL Polska.

Firmą, która jako pierwsza postanowiła wykorzystać RX70 Hybrid w transporcie poziomym jest spółka Fraport AG, operator na lotnisku we Frankfurcie. Poszukiwanie alternatywnych źródeł energii, zwłaszcza tych czerpiących  z odnawialnych zasobów jest obecnie głównym tematem w rozwoju branży logistycznej. Nadzieje, jakie niesie ze sobą napęd hybrydowy są olbrzymie. Dalsze prace nad wdrażaniem technologii pozwolą w przyszłości obniżyć koszty  i upowszechnić ją na większą skalę w seryjnej produkcji.

Źródło: STILL Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL