UTA - pobór opłat na Słowacji

UTA - pobór opłat na Słowacji

Dotychczasowe winiety dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t zostaną zastąpione przez w pełni elektroniczny system, oparty o technologię GNSS.


Konieczne będzie wyposażenie samochodów w urządzenia On-Board Unit (OBU). Możliwość rejestracji i zamówienia urządzeń oferuje klientom firma UTA.

Rozwiązanie nie jest nowe, bo już od wielu lat podobne systemy funkcjonują w Niemczech, Austrii czy sąsiednich Czechach. Niestety kierowca będzie musiał wozić w samochodzie kolejne już urządzenie, bo systemy te nie są zintegrowane. Wyjątkiem jest UTA-MultiBox, który od tego roku umożliwia płatność za autostrady zarówno we Francji jak i Hiszpanii.

Słowackie OBU działa po podłączeniu do gniazda zapalniczki i funkcjonuje zarówno w trybie Post-Pay jak i Pre-Pay. Za uzupełnienie impulsów w urządzeniach OBU działających w trybie pre-pay również będzie można zapłacić kartami UTA. Urządzenie może być "doładowane” za kwotę od 50 do 600 euro. Żeby je otrzymać wymagana jest wpłata kaucji w wysokości 50 euro za jedno urządzenie.

uta_myto-slowacja

Również operator systemu opłat drogowych w Czechach poinformował, że od 1 stycznia 2010 obowiązek uiszczania myta zostanie rozszerzony na pojazdy o DMC pow. 3,5 t (szczegóły na www.premid.cz)Źródło:
UTA Polska

 

 


Wyszukiwarka

Informacje