NaviExpert zbadał wakacyjne natężenie ruchu

NaviExpert zbadał wakacyjne natężenie ruchu

Poruszanie się po największych polskich miastach w sezonie letnim jest łatwiejsze niż przez resztę roku - wynika z badania danych natężenia ruchu przeprowadzonego przez NaviExpert. Jadąc do pracy czy  domu można skrócić czas podróży nawet o 1/5.

Wykorzystując dane Community Traffic online, NaviExpert monitoruje natężenia ruchu w wielu miastach  w Polsce. Zgromadzone statystyki dotyczące średniej prędkości jazdy w marcu i w lipcu wskazują,  że podczas sezonu wakacyjnego, w większości przypadków, kierowcy mogą w godzinach szczytu jechać szybciej, z prędkością nawet 20 proc. większą niż przez pozostałą część  roku.  Analiza wskazuje, że sytuacja najbardziej poprawiła się w Krakowie. Miasto, ze względu na uniwersytecki charakter i związane z tym wakacje akademickie oraz stosunkowo małą liczbę remontów, stwarza kierowcom bardzo dobre warunki do jazdy. Większą swobodą na ulicach swojego miasta cieszą się również mieszkańcy Katowic.

Na przeciwległym biegunie znajduje się Wrocław. Stolica Dolnego Śląska pozostaje najbardziej zakorkowanym polskim miastem. Nie zachwyca również Gdańsk. Dane zebrane w lipcu przez NaviExpert świadczą o tym, że jeździ się tam nawet wolniej niż na wiosnę. Spowodowane jest to dużą liczbą remontów związanych z EURO 2012 oraz typowo turystycznym charakterem tego miejsca. Prowadzący szereg inwestycji drogowych Poznań wypada w badaniu NaviExpert dużo lepiej niż Gdańsk. Jak pokazuje przykład warszawski, nawet bardzo duża liczba inwestycji nie musi być wielkim utrudnieniem w okresie wakacji.  Dane zebrane w analizie NaviExpert pokazują, że w stolicy, mimo budowy drugiej linii metra w ścisłym centrum miasta, kierowcy i tak mogą się swobodniej przemieszczać się ulicami niż przez pozostałą część roku.

Badanie zostało wykonane za pomocą technologii Community Traffic online, dzięki której system  na bieżąco zbiera dane o prędkości poruszających się pojazdów. Na  ich podstawie planowany jest przebieg trasy z pominięciem najbardziej zakorkowanych odcinków dróg. Dzięki technologii Community Traffic Online system <i>wie</i> gdzie i kiedy pojawiają się korki oraz gdzie i kiedy można poruszać się  po drogach płynnie. W wyniku aktualizowania danych w czasie rzeczywistym nawigacja NaviExpert informuje użytkownika o zlokalizowanych sytuacjach na drodze, które mają wpływ na spowolnienie ruchu (np.: wypadki lub roboty drogowe) i umożliwia ich najlepsze ominięcie.

Źródło: NaviExpert

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL