TSL Biznes wydanie wakacyjne

TSL Biznes wydanie wakacyjne

tsl2010-07

W lipcowo-sierpniowym wydaniu miesięcznika TSL Biznes przeczytacie m.in.:

Kongres Polskich Menedżerów Logistyki - PSML 2010
Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki zaprasza do udziału w Kongresie Polskich Menedżerów Zarządzania Łańcuchem Dostaw, imprezie która będzie najważniejszym, flagowym spotkaniem w 2010 r. członków i przyjaciół PSML- menedżerów zajmujących się logistyką, zakupami i zarządzaniem łańcuchem dostaw. Spotkanie odbędzie się 22-23 października br. w Warszawie.

O logistyce i transporcie

Ponad dwa tysiące zwiedzających odwiedziło Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu Logistex 2010, które w dniach 25-27 maja odbyły się w Expo Silesia.


Polski Kongres Logistyczny Logistics & Eurolog 2010
Przez trzy dni maja, między 12 a 14, Poznań gościł specjalistów z dziedziny logistyki - nauczycieli akademickich, biznesmenów i polityków - z Polski i z Europy. Wszyscy przyjechali na Polski Kongres Logistyczny Logistics & Eurolog 2010.

XI Kongres Spedytorów

27 maja 2010 r. odbył się w Gdańsku XI Kongres Spedytorów, zorganizowany przez Polską Izbę Spedycji i Logistyki. Podczas obrad uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytanie: czy polskie prawo sprzyja, czy blokuje rozwój działalności firm branży TSL?
VII Forum Polska Logistyka POL-LOG 2010. Zapraszamy do udziału w wyjątkowym, prestiżowym Forum, dedykowanym osobom odpowiedzialnym za logistykę, dystrybucję i zarządzanie łańcuchem dostaw, którego TSL Biznes jest patronem medialnym.

Logistyczne odchudzanie

Podejście lean manufacturing, polegające na poszukiwaniu strat w organizacji procesu produkcyjnego, jest coraz popularniejsze wśród polskich przedsiębiorców. Sięgają po nie nawet firmy wydobywcze, które do tej pory nie patrzyły na wskaźniki produktywności. Wiąże się to zapewne z faktem, że Polska nie może już konkurować na rynku kosztem siły roboczej.

Wynajmij palety od operatora

Wincanton wprowadził nową usługę wynajmu palet, w ramach której klienci mogą przekazać operatorowi logistycznemu pełną odpowiedzialność za obrót i gospodarkę paletową. Tym samym będą mogli skupić się na swojej podstawowej działalności operacyjnej i zapomnieć o codziennych problemach związanych z paletami.

Skoncentrowani na logistyce
Pekaes przedstawił swoją strategię na najbliższe trzy lata. Spółka zamierza skoncentrować się na świadczeniu usług logistycznych i dystrybucyjnych w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Za kilka lat firma ma być jednym z mocniejszych graczy na rynku kompleksowych rozwiązań logistycznych. W realizacji tego celu mają pomóc m.in. inwestycje w nowoczesne systemy informatyczne, skuteczniejsze wykorzystanie wewnętrznego potencjału zespołu oraz doskonalenie jakości oferowanych usług i relacji z klientami.

Unia Celna - szanse i zagrożenia
W bezpośrednim sąsiedztwie Unii Europejskiej powstał nowy obszar celno-ekonomiczny: Unia Celna Białorusi, Rosji i Kazachstanu. Analitycy porównują ten projekt do reaktywacji Związku Radzieckiego bądź powstania Unii Europejskiej-bis. Wszystko wskazuje na to, że obecne zmiany mogą na długo zmienić układ sił gospodarczych na kontynencie, co nie pozostanie bez wpływu również na branżę logistyczną i transportową.

Winna logistyka

Polska nie ma zbyt dobrej tradycji w konsumpcji wytwornego wina. Byliśmy zawsze nie tylko daleko za Francuzami i Włochami, ale nawet za Czechami i Szwedami. Jednakże od kilku lat stopniowo zmienia się podejście naszych rodaków do picia tego trunku. W związku z tym rośnie popyt na same produkty, jak również obsługę logistyczną branży winiarskiej. Producenci i dystrybutorzy nawiązują współpracę z operatorami logistycznymi. Przykładem jest kooperacja firmy Ambra z DB Schenker.

Nowe technologie ułatwią wysyłki

Firma UPS wprowadziła usprawnienia narzędzi, mających ułatwić korzystanie z wielu rodzajów transportu oraz dać importerom większą kontrolę nad przesyłkami. Narzędzia obsługujące wysyłanie oraz monitorowanie wysyłki dostępne są teraz zarówno dla nadawców dużych, jak i małych ładunków.

Czy dzisiejsze magazyny odpowiadają potrzebom jutra?

Zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce wykazują silne zróżnicowanie ? od dużych centrów dystrybucyjnych w Teresinie czy wrocławskich Bielanach poprzez wielopoziomowe, w pełni zautomatyzowane obiekty w Piotrkowie Trybunalskim, po małe moduły typu "City Storages" w Warszawie i Łodzi. Czego oczekują najemcy i czy dzisiejsze magazyny zaspokoją ich jutrzejsze potrzeby? A może przewyższają je już dziś?

Przybywa ofert pracy w TSL
Od początku tego roku sytuacja w branży transportowej systematycznie się poprawia. Widoczny wzrost zamówień w transporcie i logistyce wywołał też zwiększone zapotrzebowanie na nowych pracowników, co potwierdzają dane serwisu Pracuj.pl. Gdzie najłatwiej znaleźć pracę, jakie są zarobki logistyków i czy zaspokajają one ich oczekiwania?

Oszczędności w nowym rozmiarze
Kwoty przeznaczone na zakup paliwa to około jedna trzecia łącznych kosztów funkcjonowania typowej firmy transportowej. Przewoźnicy, zwłaszcza w trudniejszych czasach, zaczęli bardziej zdecydowanie poszukiwać metod oszczędzania paliwa. Ekonomiczne silniki i wyszkoleni kierowcy to dziś zbyt mało. Oszczędności warto poszukać jeszcze bliżej drogi - w oponach. Opony MICHELIN X Energy SaverGreen pozwalają oszczędzić do 0,4 litra oleju napędowego na każde 100 kilometrów, przy zachowaniu wysokich parametrów trakcyjnych. Od października energooszczędna rodzina opon MICHELIN powiększy się o trzy nowe rozmiary: jeden na oś napędową i sterowaną i dwa na osie naczepy.

Niedoceniany długodystansowiec - Iveco Stralis 500 E5 Active Space
Choć wprowadzone przed ponad trzema laty zmiany w Stralisie dotyczyły głównie kabiny, istotnie podniosły atrakcyjność włoskiego długodystansowca. Teraz bez kompleksów może on konkurować z najbardziej uznanymi pojazdami w tej klasie. Mogliśmy przekonać się o tym osobiście w trakcie testu 500-konnej wersji z topową kabiną Active Space.

Jak taniej tankować na stacjach prywatnych?

DKV nawiązało współpracę z siecią stacji prywatnych, które położone są w miejscach kluczowych dla transportu zagranicznego i oferują wysoki standard usług.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL