Unimog- jeszcze bardziej bezpieczny

Unimog- jeszcze bardziej bezpieczny

11A804_-_600

Od ponad 60 lat Unimog ustanawia standardy w dziedzinie oszczędności i funkcjonalności. Jego unikalna koncepcja okazuje się również wyjątkowo bezpieczna - pozwala zminimalizować ryzyko i skutki ewentualnych wypadków. Model z serii U 300/U 400/U 500 pomyślnie zdał  testy przeprowadzone przez niemiecki automobilklub ADAC.

Zalety takie jak dobra widoczność, niezawodna przyczepność, skuteczność hamulców nawet na drogach nieutwardzonych, ochrona pasażerów w przypadku kolizji, przemyślana ergonomia czy minimalizacja wibracji przydają się zarówno w codziennej pracy, jak i podczas wymagających testów. Eksperci ADAC bacznie przyjrzeli się modelowi U 400, uzbrojonemu w pług śnieżny i piaskarkę lub w kosiarkę - urządzenia pomocne przez okrągły rok. Rezultaty testu potwierdziły wysoki standard bezpieczeństwa, reprezentowany przez Unimoga.

Z zamontowanym pługiem śnieżnym Gmeiner GLS 270, przednia część Unimoga mierzy  3,1 m   o 0,4 m  mniej niż przewidują przepisy. Kierowca dysponuje wtedy nieograniczonym polem widzenia od 10 m w przód, co umożliwia mu szybką reakcję w razie zagrożenia. Ergonomicznie umieszczony fotel i duże przeszklenie kabiny zapewniają optymalną widoczność nawet podczas pracy w ruchu ulicznym. Duże, elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka pozwalają na obserwację tego, co dzieje się z tyłu pojazdu, i minimalizują obszar martwego pola. Tylne oświetlenie czyni pojazd doskonale widocznym i składa się z czterech świateł pozycyjnych, dwóch kierunkowskazów, dwóch świateł cofania, światła przeciwmgłowego i dwóch świateł hamowania. Dodatkowe oświetlenie boczne i obrysowe oraz regulowany zasięg przednich lamp zapewniają bezpieczeństwo w każdej sytuacji.


Montowany standardowo 4-kanałowy układ ABS zapobiega blokowaniu kół i gwarantuje kierowcy  sterowność podczas hamowania awaryjnego. Automatyczna regulacja siły hamowania w zależności od obciążenia (ALB), pneumatyczny dwuobwodowy układ hamulcowy oraz dwustopniowy hamulec silnikowy zapewniają możliwość precyzyjnego dozowania siły hamowania oraz skuteczność nawet podczas jazdy po nieutwardzonych lub górskich drogach. Dzięki perfekcyjnemu rozkładowi mas (45 do 55 proc. po załadowaniu), obciążony pojazd  może bezpiecznie zawrócić na płycie poślizgowej z prędkością 26 km/h.  Im lepiej zbalansowany rozkład mas, tym lepsza przyczepność pojazdu.

 Dysponuje on  4-punktowo mocowaną kabiną, przetestowaną zgodnie z normą ECE R 29/2. Pneumatyczny fotel, zamontowany za przednią osią, pozwala kierowcy  swobodnie wykonywać swoją pracę. Zgodnie z wnioskami testu ADAC, niewielkie wibracje dodatkowo ograniczają zmęczenie. Solidna rama  pochłania energię w razie uderzenia w tył pojazdu. Optymalny rozkład obciążenia i platforma o długości 2,4 m chronią kierowcę przed skutkami kolizji, podobnie jak 3-punktowe pasy bezpieczeństwa oraz zintegrowany zagłówek, zgodne ze standardami ciężarówek.

Źródło: Mercedes-Benz Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL