Manualny pobór opłat na autostradzie A4

Manualny pobór opłat na autostradzie A4

Opłatami za przejazd  odcinkiem zarządzanym przez GDDKiA Bielany Wrocławskie-Sośnica zostaną objęte pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej mniejszej lub równej 3,5 t.

System ten ma obowiązywać od 1 czerwca 2012 r. Odcinek A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica jest płatny dla kierowców pojazdów o DMC > 3,5 t od lipca 2010 r. Kierowcy ci rozliczają się za przejazd korzystając z elektronicznego systemu poboru opłat.  W ramach systemu manualnego zostaną uruchomione dwa Place Poboru Opłat w ciągu drogi: Karwiany i Żernica. Pomiędzy nimi, na zjazdach, będą zlokalizowane Stacje Poboru Opłat: Krajków, Brzezimierz, Przylesie, Prądy, Dąbrówka, Gogolin, Olszowa, Nogowczyce, Łany, Kleszczów, Ostropa i Bojków. Opłat będzie można dokonywać kartami bankowymi, kartami paliwowymi oraz gotówką. Opłaty przyjmowane będą w polskich złotych (bilon i banknoty) oraz w euro (tylko banknoty). Reszta zawsze wydawana będzie w złotówkach.

Kierowcy pojazdów o DMC >3,5 t nie będą objęci systemem manualnym. Kierowcy m.in. samochodów ciężarowych i autobusów za przejazd tym odcinkiem zapłacą tak jak dotąd, korzystając z elektronicznego systemu poboru opłat drogowych viaTOLL. Przy wjeździe i zjeździe z odcinka A4 Bielany Wrocławskie - Sośnica kierowcy pojazdów wyposażonych w viaBOX-y będą korzystać z wyznaczonych dla nich pasów ruchu. Manualny System Poboru Opłat jest to opłata za przejazd po wybranych odcinkach autostrad płatnych zarządzanych przez GDDKiA, dokonywana manualnie w miejscach poboru opłat. Podstawę prawną poboru opłaty drogowej stanowi Ustawa o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (Dz. U. 1994, Nr 127, poz. 627 z późn. zm.). Od 1 lipca 2011 r. manualny pobór opłat obowiązuje na odcinku autostrady A2 Konin-Stryków. W kolejnych latach systemem tym będą obejmowane kolejne, oddawane do użytku odcinki autostrad.

MSPO jest przeznaczony dla użytkowników pojazdów samochodowych lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony i posiadających mniej niż 9 miejsc. Manualny System Poboru Opłat jest wdrażany przez firmę Kapsch na odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Więcej informacji nt. MSPO można uzyskać na stronie www.viatoll.pl

Źródło: viaTOLL

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL