Polski leasing po I półroczu nie zwalnia tempa

Polski leasing po I półroczu nie zwalnia tempa

Zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi przez Związek Polskiego Leasingu w I półroczu 2011 r. branża leasingowa wypracowała solidny wzrost: 27,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2010 r. Krajowe firmy leasingowe sfinansowały aktywa o wartości ponad 14,5 mld zł, z tego ponad 95 proc. na rynku ruchomości (13,9 mld zł) i niecałe 5 proc. na rynku nieruchomości (643 mln zł).

Wyniki za sześć miesięcy 2011 r. wskazują na kontynuację, obserwowanego od początku ubiegłego roku, ożywienia na rynku leasingu ruchomości. Po 23 proc. wzroście wartości sfinansowanych ruchomości w 2010 r., w tym roku segment ten osiągnął dynamikę na poziomie 26 proc. po I kwartale oraz 28 proc. po całym półroczu. Choć wzrosty widoczne są w większości segmentów rynkowych, to w okresie od stycznia do czerwca br. głównymi filarami rynku leasingowego były pojazdy ciężkie, przede wszystkim o masie powyżej 3,5t (+32 proc. r/r) i ciągniki siodłowe (+103 proc.) oraz maszyny i urządzenia (+34 proc.).

- Bardzo dobre wyniki leasingu pojazdów ciężarowych to efekt poprawiającej się kondycji finansowej firm transportowych, jak również całego rynku przewozów. Natomiast większa o jedną trzecią wartość sfinansowanych przez leasingodawców maszyn i urządzeń w 2011 r. to pochodna wysokiego poziomu produkcji w przedsiębiorstwach przemysłowych i wytwórczych. Konsekwentnie rośnie też segment maszyn rolniczych, w którym obok leasingu sporym zainteresowaniem cieszy się pożyczka  - komentuje Tomasz Sęba, dyrektor sprzedaży BZ WBK Finanse & Leasing, spółki, która po I półroczu zajmuje w sektorze rolnictwa drugie miejsce, dzięki sfinansowaniu sprzętu i maszyn o łącznej wartości 132 mln zł.

Wartość rynku nieruchomości po pierwszym półroczu 2011 r.  wyniosła 643 mln zł, co oznacza blisko 15 proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Dodatnia dynamika segmentu  w rzeczywistości została utrzymana za sprawą pierwszych trzech miesięcy tego roku, kiedy to wzrost sprzedaży wyniósł aż 63 proc., w II kwartale wartość sfinansowanych nieruchomości spadła  o prawie 40 proc. Wynik w segmencie nieruchomości to też zasługa rosnącej średniej wartości transakcji w porównaniu z 2010 r. Ta, w I półroczu tego roku wyniosła 5,6 mln zł, podczas gdy w ubiegłym było to 4,3 mln zł.

Zgodnie z prognozami ZPL w całym 2011 r. głównymi motorami wzrostu rynku leasingowego nadal pozostaną pojazdy ciężkie. Należy odnotować  wzrost zamówień przewozowych i potrzebę wymiany taboru na nowszy. Nieodzowna jest również rozbudowa parków maszynowych. W I półroczu 2011 r. Spółki Leasingowe BZ WBK sfinansowały ruchomości i nieruchomości warte łącznie 744 mln zł. Wypracowany wynik i 19 proc. wzrost daje firmie szóste miejsce wśród polskich firm leasingowych.

Z danych opublikowanych przez Federację Europejskich Stowarzyszeń Leasingowych Leaseurope wynika, że po 2010 r. pod względem dynamiki rok do roku Polska jest liderem regionu Europy Środkowo-Wschodniej i wiceliderem Europy. Wzrost rynku leasingu w Polsce, przy wartości udzielonego finansowania na poziomie 27 mld zł, wyniósł prawie 21 proc., podczas gdy średnia dla Europy była na poziomie niecałych 5 proc.

Źródło:  Spółki Leasingowe BZ WBK

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL