ITD sprawdziła tachografy

ITD sprawdziła tachografy
Rok 2010 zaczął się dla pracowników Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego niezwykle pracowicie. Inspektorzy piotrkowskiego Oddziału WITD podczas kontroli drogowych wykryli w 4 kontrolowanych pojazdach 4 niedozwolone urządzenia dodatkowe podłączone do urządzeń rejestrujących tj. tachografów. Proceder, który ujawnili inspektorzy dotyczył w dwóch przypadkach przewoźników zagranicznych, a w dwóch przypadkach tego samego przewoźnika krajowego.

W dniu 18 stycznia w Tomaszowie Mazowieckim na drodze krajowej nr 8 zatrzymano do kontroli pojazd należący do przewoźnika z Białorusi. Kontrolowanym pojazdem wykonywano przewóz drogowy ładunku z Czech na Białoruś. Po dokładnej kontroli tachografu stwierdzono, że z tyłu urządzenia jest wpięty dodatkowy "pstryczek". Został on zdemontowany i zabezpieczony. Pojazd skierowano na parking strzeżony do momentu uiszczenia kary pieniężnej.

W dniu 19 stycznia w Mzurkach na drodze krajowej nr 8 zatrzymano do kontroli pojazd należący do przewoźnika z Ukrainy. Przewoził on orzechy z Azerbejdżanu do Niemiec. Podczas dokładnej kontroli tachografu stwierdzono, że z tyłu do gniazda podłączony jest tzw. "pstryczek". Został od zdemontowany i zabezpieczony. W tym przypadku pojazd również został skierowany na parking strzeżony do momentu uiszczenia kary pieniężnej.

W dniu 20 stycznia w Radonii na drodze krajowej nr 12 zatrzymano dwa pojazdy należące do przewoźnika z okolic Lublina. Podczas kontroli zapisów na tarczach tachografu stwierdzono pewne nieścisłości, które mogły wskazywać na ingerencję w urządzenie rejestrujące. W trakcie oględzin kabiny kierowcy inspektorzy znaleźli na desce rozdzielczej przycisk, do którego mógł być podłączony wyłącznik tachografu. W celu potwierdzenia tego podejrzenia przeprowadzono próbę drogową. Podczas jazdy po przełączeniu tego przycisku, okazało się, że odcina on pracę tachografu. W obu przypadkach wyłączniki zamontowano dokładnie w tym samym miejscu na desce rozdzielczej. Wobec przewoźnika zostało wszczęte postępowanie administracyjne.


Źródło: GITD

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL