Spór o Gliwice

Spór o Gliwice
Jak podaje Polska Agencja Prasowa wciąż nie wiadomo, czy gliwicki odcinek autostrady A-4 od węzła Sośnica do węzła Kleszczów będzie bezpłatny. Sprawa budzi wielkie emocje, bo ten odcinek autostrady ma jednocześnie pełnić funkcję obwodnicy dla śląskich miast.
Jak poinformował podczas konferencji prasowej dyrektor katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Raj, odcinek od węzła Murckowska w Katowicach do pierwszego węzła w Gliwicach - Sośnica - na pewno będzie bezpłatny.

Nie wiadomo jednak, czy zasada ta obejmie też dwa kolejne zjazdy do Gliwic, z których licznie korzystają mieszkańcy całego regionu w ruchu lokalnym. O to, by cały odcinek gliwicki był bezpłatny zabiegają od dawna również władze Gliwic.

Zarówno samorządowcy, jak i kierowcy obawiają się bowiem, że bezpłatny zjazd do miasta tylko jednym węzłem oznacza, że będą się tam tworzyć ogromne korki.

Dyrektor Raj podkreślił, że rozmowy o odpłatności za gliwicki odcinek jeszcze się toczą. Jednocześnie przekonywał jednak, że wielu kierowców będzie skłonnych zapłacić za przejazd nawet na krótkim odcinku. - Autostrady płatne są na całym świecie i jeżeli ktoś raz skorzystał z autostrady i prowadzi biznes, to w chwili obecnej zaczyna czas też kosztować - powiedział.

- Wciąż czekamy na decyzję, ale nie potrafimy zrozumieć takiego podejścia
- powiedział rzecznik Urzędu Miasta w Gliwicach Marek Jarzębowski. - Taka decyzja oznaczałaby nie tylko paraliż części miasta, ale byłaby też nielogiczna, bo przecież aglomeracja kończy się za Gliwicami - dodał.

Istniejąca od kilku lat autostrada, której częścią jest śląski odcinek, na razie jest bezpłatna, ale postępowanie zmierzające do wprowadzenia opłat jest na końcowym etapie. Konkretnej daty ich wprowadzenia jeszcze nie podano.

Przez cały czas przygotowywania inwestycji i później władze miejskie i mieszkańcy Gliwic byli informowani, że powstająca autostrada od węzła Murckowska w Katowicach do Gliwic będzie obwodnicą Gliwic, Zabrza, Rudy Śląskiej, Chorzowa i Katowic. Dlatego żadne ze śląskich miast nie uwzględniało w swoich planach inwestycyjnych alternatywnych rozwiązań. Gminy miały też zamkniętą drogę do unijnych środków na ich finansowanie. Później jednak pojawiły się informacje, że odcinek gliwicki od węzła Sośnica do węzła Kleszczów ma być płatny.

W jednym z pism do gliwickich samorządowców Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyjaśniła, że na tym odcinku mógłby być zastosowany tzw. bilet zerowy, a to oznaczałoby bezpłatny przejazd dla mieszkańców miasta. Nie uspokoiło to radnych, bo takie rozwiązanie mogłoby być jedynie tymczasowe. Rządowe rozporządzenie z 2002 roku stanowi bowiem, że cała autostrada A-4 będzie płatna.

Jak podkreślił we wtorek wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, decyzja w tej sprawie należy do ministra infrastruktury. - To jest na razie w fazie dyskusji i dywagacji. Na pewno w interesie osób tu mieszkających jest, żeby ten odcinek był niepłatny - powiedział wojewoda.

źródło: PAP 05.11.08

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL